Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mal mať rany ako Ježiš a uzdravovať chorých. Páter Pio bol a zostal pre veriacich zázrakom

09.08.2018 (31/2018) Bol a zostal zázrakom, legendou 20. storočia. Toho roku uplynie 100. výročie stigmatizácie a 50. výročie jeho smrti. Jednoduchý kapucín robí aj po svojej smrti rozruch a zázraky. Francesca Forgioneho († 81) pozná svet pod menom Páter Pio.
Mal mať rany ako Ježiš a uzdravovať chorých. Páter Pio bol a zostal pre veriacich zázrakom
6 fotografií v galérii
Páter Pio
Autor fotografie: Getty Images

Charizmatický rehoľník, ktorý predpovedal javy, čítal myšlienky, vykonával exorcizmus, prorokoval, uzdravoval a objavoval sa na viacerých miestach v jednom čase. Boli to práve nadprirodzené javy a jeho schopnosti, ktoré priťahovali do zapadnutého juhotalianskeho mestečka tisíce pútnikov.

San Giovanni Rotondo sa už počas jeho života stalo dejiskom neuveriteľných príbehov. Všetky svedectvá však majú jedno spoločné – vypovedajú o dobre, ktoré v nich tento muž dokázal prebúdzať.

Sú pre mňa záhadou

Vždy si zachoval zmysel pre humor, je známych mnoho vtipných príhod, ale aj ironických poznámok, ktorými často šokoval okolie. Ako sám mnohokrát hovoril, túžil po živote „chudobného brata, ktorý sa modlí“. Boh mu však pripravil inú cestu.

Od roku 1905 do roku 1916 trpel záhadnou chorobou, počas ktorej mu teplota často vystúpila tak vysoko, až praskali teplomery. Lekárovi, ktorý ho vyšetroval a pokúšal sa mu zmerať teplotu, praskol prvý aj druhý teplomer.

Nakoniec použil teplomer na meranie teploty vodného kúpeľa a jeho ortuť sa zastavila na hodnote 48,5 °C. Pritom teplota nad 42 Celziových stupňov sa považuje za stav hranice medzi životom a smrťou.

Ešte záhadnejší úkaz sa zjavil na jeho tele v septembri 1910, mesiac po jeho kňazskej vysviacke. Boli ním stigmy – päť Ježišových rán.

„Proste Ježiša, aby ma zbavil tých divných vecí,“ prosil mladý kňaz v liste svojho duchovného vodcu Pátra Benedetta. Tieto znaky sa vtedy z jeho tela stratili, ale iba načas.

O niekoľko rokov neskôr, v septembri 1918, sa mu opäť zjavili na rukách, nohách a boku. Napriek jeho rozpakom a prosbám mu už ostali natrvalo. Sám to nikdy nepochopil. „Sú pre mňa záhadou,“ povedal prekvapeným priateľom.

V túžbe po skrytom živote sa však nikdy na stigmy nezameriaval, práve tak ako ich ani nepopieral. Najskôr sa ich snažil skryť, aby sa nikto o nich nedozvedel. Rany však ustavične krvácali, a preto často musel meniť obväzy.

Bol predmetom až fanatického obdivu. 6 fotografií v galérii Bol predmetom až fanatického obdivu. Zdroj: Getty Images

Tajomstvo rán

Gvardián kláštora v liste generálnemu predstavenému ich opísal takto: „Sú to skutočné rany v rukách a nohách skrz-naskrz. V boku zas vidno skutočnú trhlinu, z ktorej neprestajne tečie krv.“

Keďže jeho stigmy sa nedali utajiť, priťahovali pozornosť verejnosti a stávali sa zdrojom mnohých polemík. Rehoľní predstavení najskôr o podrobné vyšetrenie požiadali primára štátnej nemocnice v meste Barletta – profesora Luigiho Romanelliho.

V záverečnej správe napísal: „Rany, ktoré sú na rukách, pokrýva blana tmavočervenej farby bez krvácajúceho miesta. Nie je tam nijaký opuch a v okolitom tkanive nie je zápal. Som presvedčený, povedal by som až istý, že tieto rany nie sú povrchové, pretože keď položím palec na ranu v dlani a prst na chrbát ruky a pritlačím, zreteľne cítiť, že v strede je prázdno.

Rany na nohách sú rovnakého rázu ako tie na rukách. Na boku som pozoroval zreteľný rez súbežný s rebrami, dlhý sedem alebo osem centimetrov, s poškodenými mäkkými tkanivami.

Ako pri všetkých ranách na hrudnom koši, nie je možné preskúmať vnútro samotnej rany, preto je veľmi ťažké posúdiť, pokiaľ až rana siaha a aký smer má dutina. Rana silno krváca a ide o tepnovú krv. Pôvod rán Pátra Pia nie je prirodzený. Príčiny, ktoré vyvolali ich existenciu, majú nadprirodzený charakter. Medicína nedokáže tento jav vysvetliť.“

O vyšetrenie stigiem požiadali aj profesora Amica Bignamiho z oddelenia lekárskej patológie na Rímskej univerzite. Bol ateista a vopred vylúčil pôsobenie nadprirodzených síl, pretože neveril v ich existenciu.

Po vyšetrení profesor udivene vyhlásil, že neexistujú také chemické substancie ani choroby, ktoré by mohli spôsobiť takéto rany.

Ďalším profesorom, ktorý ich vyšetroval, bol Giorgio Festa. Vo svojej správe napísal, že celý nervový systém a duševné schopnosti pacienta dokonale fungujú.

Vyhlásil, že rany jednoznačne nevznikli ako dôsledok pôsobenia samotného pacienta, že rozhodne nevznikli pôsobením nijakých vonkajších alebo vnútorných činiteľov a že výzor ani pôvod rán sa nedá vysvetliť na základe medicínskeho poznania. Festa neskôr napísal o tomto fenoméne aj knihu s názvom Tajomstvá vedy a svetlá viery.

Piove stigmy 50 rokov neprestajne krvácali, nehojili sa, zachovali si trvalú čerstvosť, nevytvárali hnisavé ložiská ani zápaly či nekrózu. Tento úkaz úplne odporoval biologickým zákonitostiam.

S Pátrom Piom sa v Taliansku stretnete všade. 6 fotografií v galérii S Pátrom Piom sa v Taliansku stretnete všade. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Myšlienky na vola

V dejinách cirkvi je známych 70 kanonizovaných svätcov, ktorí mali na svojom tele krvácajúce rany, znaky mimoriadneho zjednotenia s Kristom v tajomstve jeho umučenia a smrti. Boli to napríklad František z Assisi, Katarína Sienská, Veronika Giuliani. Zvláštny druh stigiem mala Terézia z Ávily.

Páter Pio sa stal prvým stigmatizovaným kňazom v histórii. Nejaký čas pred jeho smrťou mu stigmy zmizli a nezostala po nich žiadna jazva, koža bola úplne obnovená. Mnohí, ktorí sa s ním za jeho života stretli, hovorili, že sa z týchto rán šírila vôňa kvetov. Našli sa aj takí, ktorí ich pokladali za dôsledok psychických vplyvov.

Lekárovi, ktorý prehlásil, že rany sa mu zjavili preto, lebo „priveľmi myslel na Ježiša na kríži“, Pio odpovedal: „Skúste intenzívne myslieť na vola. Uvidíme, či vám narastú rohy.“

Zázraky na počkanie

Okrem iných výnimočných darov mal aj dar jazykov. V posledných rokoch dostával denne okolo 1 000 listov. V jeho korešpondencii sa našli listy, ktoré napísal v jazykoch, ktoré nikdy predtým neštudoval. Napísal tisíce listov, ktoré po jeho smrti zozbierali a zviazali.

Listy vždy začínal oslovením: „Moja najdrahšia“, „Môj najdrahší“ a často v nich opakoval: „Napíš mi vždy, keď to potrebuješ, vždy vo mne nájdeš otca pripraveného pomôcť ti.“

Avšak pozornosť talianskej i svetovej verejnosti najviac priťahovali mimoriadne uzdravenia a obrátenia, ktoré sa diali v jeho prítomnosti.

Vedecký svet dodnes udivuje mimoriadna skutočnosť, že Talianka Gemma di Giorgi, ktorá sa narodila v roku 1939 bez zreničiek, získala v roku 1947 schopnosť dokonale vidieť po prijatí Eucharistie z rúk Pátra Pia.

Táto žena do dnešného dňa nemá zreničky, no napriek všetkých fyzikálnym zákonom výborne vidí. Vedci podrobne skúmali tento úžasný, stále trvajúci zázrak.

Stále uzdravuje

Pátra Pia poznal celý svet. Po jeho smrti, 23. septembra 1968, začali do San Giovanni Rotonda prichádzať zástupy a jeho pohrebu sa zúčastnilo okolo 100 000 ľudí.

Miesta, kde žil, patria aj dnes k významným cieľom pútnikov z celého sveta. Každý rok sa viac než 7 miliónov veriacich vyberie do San Giovanni Rotonda, aby navštívili jeho hrobku.

Už za jeho života sa na jeho príhovor udialo množstvo zázrakov a uzdravení. Po jeho smrti sa ich počet ešte niekoľkonásobne zvýšil. Aj vyliečenie onkologického pacienta Anthonyho Fuina z Long Islandu sa pripisuje príhovoru Pátra Pia.

Páter Pio je považovaný za jedného z „najaktívnejších“ svätcov. Neustále koná zázraky pre tých, ktorí o ne prosia. 6 fotografií v galérii Páter Pio je považovaný za jedného z „najaktívnejších“ svätcov. Neustále koná zázraky pre tých, ktorí o ne prosia. Zdroj: Shutterstock

Anthony a jeho žena sa nielenže zúčastnili kanonizácie Pátra Pia v roku 2002, ale aj založili nadáciu na pomoc deťom s rakovinou Saint Padre Pio Miracle Foundation. Pod sochou Pia píšu mená tých, ktorí prosia o jeho príhovor. Sú medzi nimi rodičia detí s leukémiou, starší, chorí, ľudia s rozbitými manželstvami, závislosťami či rakovinou.

V roku 2000 sa zas udialo nevysvetliteľné uzdravenie 11-ročného chlapca Mattea Colellu, ktoré bolo vyhlásené ako zázračné uzdravenie skrze Pátra Pia.

Niektoré z ostatných najnovších zázrakov na príhovor Pátra Pia, ktoré sa udiali v rokoch 2014 – 2016, zaznamenal John Paul Zeller, očitý svedok niekoľkých uzdravení: náhle uzdravenie ischiasu, vážnej ušnej infekcie u 12-ročného dievčatka, odstránenie srdcovej poruchy.

Na orodovanie Pátra Pia sa aj dnes dejú mimoriadne obrátenia a zázračné uzdravenia. Žiaľ, neexistujú presné štatistiky, nakoľko sa tieto výnimočné udalosti stále dejú v rozličných častiach sveta.

A odkaz tohto rehoľníka túžiaceho po chudobe a samote? Ten je jasný zo stretnutia, ktoré s ním zažila a opísala talianska pútnička.

„V tom okamihu sa ku mne priblížil a nežne sa opýtal: ,Prečo plačeš?‘ Potom ma pravou rukou pohladil po tvári a vyslovil tieto slová: ,Čoho sa bojíš? Veď som s vami a vždy budem blízko vás.‘“

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×