Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

So ženou sme úplné protiklady, často sa obávam niečo povedať, lebo viem, čo príde. Čo s tým?

28.08.2018 (25/2018) Tak ako nás to opačné vie pritiahnuť, tak v kritických fázach nás to môže veľmi zraňovať.
So ženou sme úplné protiklady, často sa obávam niečo povedať, lebo viem, čo príde. Čo s tým?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Moja žena a ja – to sú úplné protiklady. Niekedy si uvedomujem, že sa vyhýbam niečo jej povedať, lebo už tuším, že bude ďalší výbuch. Je to pre mňa fakt unavujúce. Niekedy chcem mať pokoj. Potom sa čuduje, že jej nič nehovorím. A keď jej to poviem, tak je oheň na streche. Moja žena sa ešte sťažuje, že sa mnou necíti byť ľúbená. Robím, čo viem, pracujem pre rodinu a stále je to málo, akoby nemala nikdy dosť. Niekedy toho mám už plné zuby.

Michal

Radí psychologička Mgr. Hana Bednaříková

Veľmi často sa do seba zamilujú ľudia, ktorí majú iné prejavy emócií. Stretávam sa s týmto modelom v praxi. Jeden partner/ka so spontánnym prejavom emócií, ktorý/á keď niečo cíti, potrebuje to hneď povedať, podeliť sa o to, bezprostredne prejaviť. A druhý partner/ka, ktorý/á potrebuje trocha odstup na spracovanie emócie, spracováva ich najprv v sebe, alebo sa nechce emóciami toľko zaoberať. Nie náhodou sa takí ľudia spolu zamilovávajú – majú v tom druhom, čo by potrebovali pre seba, tú protikladnú časť. Tak ako nás to opačné vie pritiahnuť, tak v kritických fázach nás to môže veľmi zraňovať, alebo nám liezť na nervy.

V takomto vzťahu môže vaša žena mať pocit, že jej málo prejavujete city, môže sa cítiť neľúbená. Ak niečo otvorí a manžel sa stiahne či nekomunikuje, môže to paradoxne intenzitu prejavov ešte zvýšiť. Vás zas môže taký neustály hroziaci výbuch zneisťovať a unavovať. Akoby sa partneri príliš usadili vo svojich polaritách. Dôležité je uvedomenie, že ani jeden z vás nechce druhému zámerne ublížiť, že ste proste len iní a naučiť sa z rozdielov ťažiť. A prejavovať lásku tomu druhému partnerovi spôsobom, ktorému on rozumie. Čiže aj tak, ako to je mne prirodzené, aj tak, ako tomu rozumie ten druhý. Vykročiť zo svojej polarity k tej druhej. Ako potrebujete vy mať prejavený vzťah vašej ženy k vám? To môže byť napríklad aj to, že máte pokojnú chvíľu, keď prídete domov a vaša žena to bude rešpektovať. Ako potrebuje mať prejavenú lásku ona? Možno potrebuje len tak objať, byť vnímaná.

To, čo je to konkrétne u vás, potrebujete objavovať spoločne. Mať obaja chvíľu ničím nerušenej príjemnej vzájomnej pozornosti. Tie vaše odlišnosti vedia byť veľmi príjemné. S výbušnosťou ide často dokopy aj spontánnosť v prejavovaní lásky či intimity, v schopnosti mať odstup v emocionálnych situáciách môžete byť veľkou oporou pre vašu ženu a podobne. Takto vzájomne môžete ťažiť z plusov toho druhého. Keď toho máte vzájomne plné zuby, oddýchnite si trocha jeden od druhého, robte si niečo, čo vás baví individuálne, potom sa môžete zase s novou chuťou k sebe vrátiť. Je skvelé, že robíte pre rodinu maximum. Vaša žena možno potrebuje trocha čisto partnerskej pozornosti. Tie vaše prednosti si potrebujete vzájomne oceniť.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Hane Bednaříkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Gaštanovo-cibuľový chlieb
Život sa na Ples v opere pozrel očami porotcu nákupných maniačok Michala Saba: Toto sú naše favoritky!
Lode, ktoré poslal Dunaj „ku dnu“: Prečo sa potopila bratislavská plávajúca reštaurácia?

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×