Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Číra voda v bazéne? Každý návštevník v ňom zanechá až 2,5 miliardy baktérií, niektoré ohrozujú život

08.08.2018 (31/2018) Krásna belasá voda, slnko a oddych. Kto by pri kúpaní myslel na infekciu? Nakaziť sa je však jednoduché. Najmä ak niekto z návštevníkov nedodrží zásady hygieny.
Číra voda v bazéne? Každý návštevník v ňom zanechá až 2,5 miliardy baktérií, niektoré ohrozujú život
2 fotografie v galérii
Po letnom oddychu pri bazéne môžu nastať nepríjemné zdravotné komplikácie.
Autor fotografie: Shutterstock

Gynekologické infekcie, urologické infekcie, chlamýdie, kožné nákazy, ale aj črevné infekcie. Viete, že každý návštevník kúpaliska po sebe vo vode bazéna zanechá až 2,5 miliardy baktérií?

Malo by byť preto samozrejmé, že ľudia s hnisajúcimi alebo otvorenými ranami na koži, zápalmi očí či hnačkovými ochoreniami by nemali vôbec chodiť do vody, kde sa kúpu iní ľudia. Mikroorganizmy, ktoré sa tam dostanú z tela chorého človeka, môžu spôsobiť vážne infekcie.

Aj preto sa do vody pridávajú zlúčeniny chlóru. Dezinfekčné látky dokážu rozložiť moč, zvyšky stolice, pot, mazové a slizové sekréty človeka. Čím viac mikroorganizmov a organických látok sa však dostane do vody z ľudského tela, tým menšia je účinnosť dezinfekčných látok.

Chlór niektoré choroboplodné zárodky zabíja už do pár minút, iné však dokážu prežiť vo vode aj niekoľko dní.

Napríklad kryptosporídie sú odolné voči bežným dezinfekčným prostriedkom a ničí ich len var a zmrazenie. V chlórovanej vode prežijú od troch do desiatich dní.

Do tela sa dostanú kontaminovanou vodou a ich oocysty odolávajú žalúdočným šťavám. Môžu vyvolať hnačkové ochorenie, ľudia s normálnou imunitou sa však väčšinou po pár dňoch uzdravia sami.

Nevhodná voda

Ak má voda v bazéne chlórový zápach, spôsobuje ho trichlóramín. Ten vzniká reakciou chlóru a organických látok a do vody sa dostáva z ľudského tela. Trichlóramín je nebezpečný preto, lebo extrémne dráždi oči, nos, hltan a priedušky.

Akceptovaná koncentrácia chlóru je 0,5 miligramu na liter vody a bežnej populácii neškodí. Riziko predstavuje pre malé deti a citlivejších ľudí, ktorým môže spôsobiť problémy s kožou či očami, ale až po niekoľkých hodinách v chlórovanej vode.

Moderné bazény sú vybavené technológiami na priebežnú recirkuláciu čerstvej vody i jej dezinfekciu a filtrami, ktoré zachytávajú všetky nečistoty. V prípade, že na kúpalisku chýba odborný dohľad, sa však môžu zaniesť a v nečistote sa zadržia a rozmnožia mikróby spôsobujúce infekciu.

V termálnom kúpalisku sa voda zvyčajne nechlóruje. Vyššia teplota vody síce pomáha množeniu baktérií, ako dezinfekcia však pôsobia soli prítomné vo vode.

Pohlavné choroby nie

V teplej vode sa darí pôvodcom gynekologických infekcií – kandidóze a trichomoniáze, ktorá spôsobuje nepríjemné svrbenie, sčervenanie a pálenie pohlavných orgánov a diagnostikovať sa dá len z kultivačných vyšetrení.

Veľmi nebezpečnou, no našťastie zriedkavou nákazou sú améby, ktoré môžu spôsobiť črevné ochorenia alebo zápal mozgových blán.

Môžu sa nachádzať na stenách vodných šmykľaviek či v toboganoch, ale aj na stenách bazénov. Nakaziť sa dá cez sliznicu nosa. Odtiaľ sa améby rýchlo presúvajú do mozgu, miechy a krvného obehu.

Na kúpalisku môže byť nebezpečné chodiť bosý a jesť s mokrými rukami z bazéna. 2 fotografie v galérii Na kúpalisku môže byť nebezpečné chodiť bosý a jesť s mokrými rukami z bazéna. Zdroj: Shutterstock

Vo vode sa často vyskytujú kvasinky a huby zodpovedné za viacero druhov mykóz. Počas kúpania v bazéne sú intímne partie ženy vystavené nielen veľkému množstvu mikroorganizmov, ale aj rôznym chemikáliám a prípravkom na čistenie vôd. To môže zapríčiniť narušenie vaginálnej mikroflóry a premnoženie kvasiniek. Nepríjemným prejavom vaginálnej mykózy sú pálenie, svrbenie či výtok.

Častou kožnou nákazou sú zase bradavice, ktoré sú veľmi infekčné a majú dlhú inkubačnú lehotu. Najmä deti sú náchylné na druh bradavíc nazývaný molusky, ktoré sú vírusovým ochorením kože.

Z vody sa našťastie nedá nakaziť pohlavnou chorobou, ako je napríklad syfilis, tam je infekcia možná len pohlavným stykom a priamou výmenou telesných tekutín.

Z vody je však možné nakaziť sa druhom chlamýdií spôsobujúcich zápal očných spojoviek, ktorý sa prejavuje začervenaním a pálením očí, zdurenými lymfatickými uzlinami, opuchnutými viečkami i tvorbou hnisu v kútikoch.

Nemočte do vody

Podľa prieskumu odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva SR bazény naozaj nie sú hygienicky ideálne. Každý človek, ktorý sa kúpe vo verejnom bazéne, prehltne asi dve lyžice bazénovej vody, deti asi jednu.

Vo vode zvyknú plávať aj vlasy či zvyšky kozmetických prípravkov. Nie nadarmo sa pri bazénoch a vo vode neodporúča jesť a piť.

Okrem možného znečistenia vody totiž hrozí nákaza črevnou baktériou E. coli, ktorá uvoľňuje v tele jedovatý toxín pôsobiaci na červené krvinky a doštičky. Spôsobuje hnačkovité ochorenie, ktoré môže skončiť až zlyhaním obličiek, v niektorých prípadoch dokonca spôsobiť smrť.

Cesta nákazy je jednoduchá – stačí si dať do úst jedlo mokrými rukami z bazéna, v ktorom sa E. coli nachádza, alebo pri už spomínanom prehltnutí bazénovej vody.

Najväčší zdroj nákazy v bazénoch sú samotní ľudia, ktorí nedodržiavajú zásady hygieny. Dôkladným osprchovaním pred vstupom do bazéna sa totiž riziko kontaminácie vody choroboplodnými zárodkami zníži až desaťnásobne.

Samozrejmosťou by malo byť použitie WC. Moč, ktorý hygienici bežne vo veľkých množstvách nachádzajú vo vode, je zdrojom mnohých infekcií. Dôležité je tiež nechodiť pri bazénoch bosý. V blízkosti bazénov a v sprchách sa nachádzajú plesne, ktoré môžu infikovať kožu nôh a nechty.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×