Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kaštieľ vrátili do čias Mozarta. Janíčkovci premenili Château Gbeľany na oceňovaný európsky hotel

06.08.2018 (31/2018) Kaštieľ v Gbeľanoch bol v 18. storočí centrom kultúry pre celý región. Dnes, vďaka jeho majiteľom Eve a Petrovi Janíčkovcom, táto národná kultúrna pamiatka opäť víta umelcov.
Kaštieľ vrátili do čias Mozarta. Janíčkovci premenili Château Gbeľany na oceňovaný európsky hotel
10 fotografií v galérii
Janíčkovci usporadúvajú aj zrazy veteránov, sami jeden vlastnia.
Autor fotografie: Peter Brenkus

V anglickom parku obklopujúcom hotel Château Gbeľany sa ozýva zvuk motorových píl. Nástojčivé kvílenie nástrojov pri kaštieli takmer nepočuť, rozlieha sa len z odľahlého kúta parku, kde sa práve koná sochárske sympózium štyroch výtvarníkov pochádzajúcich zo žilinského regiónu.

Hoci sochári majú cit pre jemné detaily, ruky musia mať poriadne silné a sú zvyknutí tvrdo fyzicky pracovať. Z dubových klátov, ktoré dal majiteľ kaštieľa a hotelier Peter Janíček priviezť z blízkeho okolia i z Česka, totiž bolo treba najprv vykresať prvotné podoby sôch. Motorovými pílami, sekerami i kotúčovými brúskami.

„Neďaleký vrch sa volá Dubeň, duby v okolí kaštieľa podľa historických záznamov vždy boli. A dubové drevo je vhodné na exteriérové umelecké inštalácie. Je však dôležité izolovať ho od zeme, aby nehnilo,“ hovorí Peter Janíček.

Nápad zorganizovať sochárske sympózium mu vnukol maliar, sochár a reštaurátor Peter Repka. Podieľal sa aj na rekonštrukcii historickej budovy kaštieľa, ktorú Janíčkovci realizovali.

Reštauroval zachovanú nástennú maľbu na fasáde, barokový obraz v kaplnke a obnovoval linkové výmaľby na klenbách prízemia budovy. Reštauroval tiež ciferníky pôvodných historických hodín na priečelí kaštieľa i slnečné hodiny na jeho nádvorí.

Na sympózium Janíčkovci prizvali aj jeho kolegov, akademických sochárov Marka Ryboňa, Jozefa Mundiera a sochára Miroslava Palla.

Všetci štyria sa v minulosti zúčastnili na podobných sochárskych sympóziách v kysuckom Staškove, v rodisku Jozefa Kronera. Vytvorili tam sochy inšpirované filmami, v ktorých známy herec účinkoval a ktoré sú dnes vystavené na chodníku Jozefa Kronera.

Dômyselná rekonštrukcia kaštieľa získala viaceré ocenenia. 10 fotografií v galérii Dômyselná rekonštrukcia kaštieľa získala viaceré ocenenia. Zdroj: Peter Brenkus

Píšťaly a trúby

Peter Repka si počas našej návštevy nahrubo opracovával dubový klát.

„Vybral som si taký, ktorý má veľa výstupkov. Rešpektujem jeho tvar, preto mi príprava dreva trvala o niečo dlhšie. Rád by som z neho urobil džezový prvok. Chcem sochou vyjadriť jam session – vzájomné doberanie hudobníkov a ich nástrojov. Drevo budem kombinovať s nájdeným materiálom.

Často hľadám doplnky v kovošrotoch a na smetiskách. V aute mám chrómové barové stoličky, ktoré po otočení pôsobia ako píšťaly a trúby. Uvidím, koľko sa mi ich podarí na drevo nainštalovať, asi to bude Jazz oktet,“ usmieva sa sympatický výtvarník.

Organizáciu sympózia v areáli Château Gbeľany chváli. „Janíčkovci s nami vopred konzultovali umiestnenie všetkých našich diel v parku. Mohli sme si vybrať svoj kus dreva, vhodné miesto na inštaláciu podľa svetelnosti a charakteru samotného diela.

Nemusíme sa obávať ani o ďalší osud našich prác, majitelia kaštieľa sa už zaujímali, ako sa o diela treba ďalej starať a ako s nimi zaobchádzať. Je dobrý pocit vytvárať niečo, čo tu zostane a bude súčasťou miesta, kde sa ľudia chodia prechádzať a oddychovať,“ tvrdí Peter Repka.

Hudba a čas

Témami sympózia boli Hudba a Časová os. „Časová os bola jasná voľba. Kaštieľ prechádzal mnohými historickými obdobiami a minulosť sa vždy premieta do súčasnosti. A hudba bola v kaštieli odjakživa. Je to baroková stavba z mozartovského obdobia, na nádvorí je úžasná akustika,“ hovorí Peter Janíček.

O koncertoch vážnej hudby, ktoré by sa v Château Gbeľany mohli konať, uvažovali Janíčkovci už počas rekonštrukčných prác.

„Kaštieľ bol vždy centrom kultúry a osvety v regióne. Chceli sme, aby táto pamiatka ďalej slúžila aj ako miesto konania umeleckých podujatí,“ hovorí Eva.

Jej manžel dodáva: „Už počas rekonštrukcie sme kontaktovali Štátny komorný orchester v Žiline. Otvárali sme v marci 2016 a už o 4 mesiace neskôr tu bol prvý koncert vážnej hudby.

V lete sme pripravili zázemie pre stretnutie majiteľov automobilových veteránov počas ich okružnej jazdy po Slovensku. Tento rok sme sa dostali aj k divadlu a teraz sme zorganizovali sochárske sympózium.“

Peter Repka sa vie oháňať aj s motorovou pílou. 10 fotografií v galérii Peter Repka sa vie oháňať aj s motorovou pílou. Zdroj: Peter Brenkus

Počas dvoch rokov fungovania hotela Château Gbeľany sa miestne kultúrne podujatia stali obľúbenými akciami, ktoré navštevuje okrem hotelových hostí aj množstvo ľudí z celého regiónu.

Mohli vychutnať koncert vážnej hudby z cyklu Pro Musica Nostra či nedávne divadelné predstavenie Lord Norton a sluha James v podaní Jozefa Vajdu a Ľuboša Kostelného na otvorenom pódiu.

V kaštieli vystupovala operná diva Adriana Kučerová, husľový virtuóz Dalibor Karvay, speváčka Kristína aj známy chorvátsky mužský spevácky zbor Klapa Kaštilac.

Silnejšia než smrť

Dnes môžu návštevníci obdivovať v anglickom parku kaštieľa aj diela sochárov, ktoré sú výsledkom sympózia. Jozef Mundier v Staškove vytvoril dielo na motívy filmu Obchod na korze s príznačným názvom Brána do neba. V Gbeľanoch si vybral tému huslí a jeho dielo má názov Symfónia dotykov.

„Mám vyštudovanú hru na husle, hudbu som mal vždy rád. Vo svojej tvorbe sa zaoberám aj sakrálnymi motívmi, využívam striebro, zlato, zaoberám sa reštaurátorstvom, aj preto mi je prostredie barokového kaštieľa blízke,“ povedal.

Jeho kolega Miroslav Pallo, ktorý pracoval vedľa neho, si zvolil tému Časová os. Podobu svojho zámeru hľadal dlhšie.

„Moje dielo má názov Naveky. Budú ho tvoriť tri artefakty umiestnené v kruhu, tak ako je večný kolobeh života. Prvým artefaktom je stroskotaná loď zapustená do zeme. Znázorňuje ľudské snaženia a túžby, ktorým chýba vyšší princíp. Sťažeň na nej môže pre nás veriacich symbolizovať kríž.

Druhou časťou sú schody, ktoré sa zužujú smerom hore tak, ako sa človek na svojej ceste blíži k smrti a jeho možnosti sa zmenšujú, no zároveň je bližšie k Bohu.

Treťou časťou je dom s dverami otvorenými dokorán, čo vyjadruje prijatie, domov a spočinutie. Na dvere chcem pripevniť srdce s vyznaním mojej žene. Bude symbolizovať lásku, ktorá jediná je silnejšia ako smrť,“ vysvetlil svoj zámer.

Jozef Mundier aj Peter Janíček dubovému drevu rozumejú. 10 fotografií v galérii Jozef Mundier aj Peter Janíček dubovému drevu rozumejú. Zdroj: Peter Brenkus

Akademický sochár Marek Ryboň, ktorý je tiež vyštudovaným grafikom, si rovnako vybral tému Časová os. Jeho inštalácia má názov Časopriezor. Zameral sa na krásnu štruktúru dubového dreva a jeho dielo má 3D efekt.

Počas práce sochárov sa na pozemku hotela zhromažďovali historické vozidlá. Prichádzali na víkendové stretnutie veteránov Elegance Tour Château Gbeľany 2018.

Peter Janíček s manželkou sa ho aktívne zúčastnili, vlastnia americký buick z roku 1932. Nechceli ho však len držať zaparkovaný niekde v garáži. Hostia ho môžu počas roka obdivovať pri lobby bare hotela.

„Mám veľmi rád technické pamiatky. Nikdy by som nedal zbúrať historickú priemyselnú budovu, ako sa to dnes bežne deje. A historické vozidlá sú tiež úžasnou ukážkou niekdajšej techniky,“ hovorí Peter Janíček.

Zraz veteránov sa už stal v Gbeľanoch tradíciou. Rovnakou sa možno stanú aj tvorivé stretnutia výtvarníkov.

Zachránili pamiatku

S Petrom a Evou Janíčkovcami sme sa stretli v roku 2016, keď otvárali svoj hotel Château Gbeľany. Obaja sú vyštudovaní stavebníci, Peter Janíček bol spolumajiteľom stavebnej firmy SkyBau a dvadsať rokov sa venoval stavbám náročných výškových budov.

V minulosti však rekonštruoval i pamiatkovo chránený historický objekt v Mníchove s podobnou rozlohou aj náročnosťou stavby, ako bola rekonštrukcia v Gbeľanoch.

Janíčkovci sa pustili do náročnej obnovy 260-ročného schátraného barokového kaštieľa, ktorý kúpili v roku 2011, s využitím vlastných zdrojov, úveru a prostriedkov z eurofondov. Od začiatku rekonštrukcie spolupracovali s Krajským pamiatkovým úradom v Žiline, snažili sa zachovať všetky pôvodné prvky budovy i okolia.

Zariadenie apartmánov starostlivo vyberali. 10 fotografií v galérii Zariadenie apartmánov starostlivo vyberali. Zdroj: Peter Brenkus

Počas roka a pol sa im podarilo zachrániť národnú kultúrnu pamiatku. Citlivo ju zrekonštruovali na takej úrovni, že ich projekt bol ocenený prestížnou cenou Stavba roka 2015 za celospoločenský prínos.

Obnovu gbelianskeho kaštieľa ocenilo aj Ministerstvo kultúry SR cenou Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2015. Hotel Château Gbeľany sa v minulom roku stal aj laureátom medzinárodnej ceny organizácie Historic Hotels of Europe, ktorá združuje európske hotely sídliace v historických budovách.

Kaštieľ dnes pôsobí štýlovo čisto, súčasne a zároveň nestratil svoj barokový vzhľad. Technické vychytávky a premyslené projektové riešenia jednotlivých častí z hotela robia architektonický skvost. Janíčkovcom sa podarilo skombinovať moderné technológie s historickou hodnotou kaštieľa a vytvoriť unikátne dielo.

Sedem schodísk

Históriu v Château Gbeľany môžete nájsť na každom kroku. Vonku na nádvorí osvetlenie vyznačuje cestu, kadiaľ chodili páni s kočmi, vnútri nájdete nádherné pôvodné vyrezávané zábradlie z lipy, na hornom poschodí uvidíte priznanú pôvodnú barokovú smrekovú konštrukciu krovu s viditeľnými drevenými klincami, ktorá dnes pôsobí ako dekorácia.

Zachovaný je aj historický ráz viacerých miestností, Janíčkovci dokonca v hoteli zariadili aj kaplnku, ktorá v kaštieli podľa archívnych záznamov o jej vysvätení bola.

Nedávno na poschodí kaštieľa pribudla expozícia archeologických nálezov, ktoré objavili pri jeho rekonštrukcii. Tej predchádzal archeologický výskum.

Objavili pri ňom pôvodný erb Majlátovcov, ktorí v minulosti kaštieľ vlastnili, a tiež kamenný portál, ktorý má zrejme viac než 400 rokov. Oba nálezy sú dnes vystavené vo vstupnej hale hotela.

Desaťročia zanedbávaný anglický park obklopujúci kaštieľ Janíčkovci dali počas rekonštrukcie preskúmať a ošetriť arboristom.

Schodiská sú z jaseňov, ktoré rástli v parku kaštieľa. 10 fotografií v galérii Schodiská sú z jaseňov, ktoré rástli v parku kaštieľa. Zdroj: Peter Brenkus

Tri jasene zasiahnuté bleskom, ktoré ohrozovali okolie, museli ísť preč, no zároveň zostali v kaštieli. Majitelia z nich dali vyrobiť sedem schodísk v hoteli. Štyri mezonetové schodiská, jedno požiarne, veľké vretenové schodisko s priemerom 2,4 metra a mlynárske schody vedúce do veže.

Zo zdravých častí 260-ročných prehnitých stropných trámov, ktoré bolo treba vymeniť, dali Janíčkovci vyrobiť nábytok do vinárne, bar, vínotéku a vstupné dvere do kaštieľa.

Peter Janíček v čase otvorenia Château Gbeľany povedal: „Cítil som k tej pamiatke povinnosť dať ju do dobrého stavu. Všetko, čo sme do nej vložili, teraz zostane tu. Pre moju rodinu, pre všetkých ostatných. Dôležité je, aby ďalej žila.“

Vďaka Petrovi a Eve Janíčkovcom však dnes barokový kaštieľ opäť žije aj umením a kultúrou. Tak ako v časoch Mozarta.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×