Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vzala som si otca mojej trojročnej dcérky, no vraj sa nedá zmeniť jej priezvisko v rodnom liste. Je to tak?

10.08.2018 (23/2018) Od začiatku roka 2018 nastali zmeny v zákone o matrikách.
Vzala som si otca mojej trojročnej dcérky, no vraj sa nedá zmeniť jej priezvisko v rodnom liste. Je to tak?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Vo februári som sa vydala za otca mojej trojročnej dcéry. Konečne máme ako rodina všetci jedno priezvisko. Chcela som, aby bola táto zmena uvedená aj v rodnom liste našej dcéry, nakoľko v jej rodnom liste mám priezvisko ešte za slobodna. Na matrike nám už dávnejšie povedali, že moje údaje v rodnom liste dcéry nie je možné zmeniť. Je to pravda?

Eliška

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

V prípade, že ste sa informovali na matrike ešte minulý rok, poskytli vám správnu informáciu. Do konca roka 2017 totiž bolo účinné ustanovenie vyhlášky, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o matrikách, podľa ktorého sa neskoršia zmena mena alebo priezviska rodičov dieťaťa do matriky nezapisovala. Mnohokrát preto nastala práve vami popisovaná situácia, keď rodič zostal v rodnom liste dieťaťa zapísaný s priezviskom, ktoré mal v čase narodenia dieťaťa, aj keď neskôr došlo k zmene priezviska rodiča.

Po novom však od 1. januára 2018 je už v zmysle novelizovanej vyhlášky možné zapísať do matriky aj zmenu mena a zmenu priezviska rodiča. Vyhláška upravuje, v akých prípadoch túto zmenu zapíše a jedným z nich je aj uzavretie manželstva rodičmi po narodení dieťaťa, ak sa dohodnú na používaní spoločného priezviska. Preto vám odporúčame, keďže ste uzatvorili manželstvo vo februári po účinnosti týchto zmien, aby ste sa opätovne obrátili na matriku, kde je zapísané narodenie vašej dcéry, a požiadali o zapísanie zmeny vášho priezviska. Vaša dcérka by potom mala mať rodný list, kde majú jej matka, otec a aj ona rovnaké priezvisko.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Neviditeľní votrelci v domácnostiach: Jeden gram prachu obsahuje až 250-tisíc fekálnych častíc roztočov!
Lekárka sa mi vyhráža, že ak nedám deti očkovať, oznámi to sociálke. Môže také niečo urobiť?
Mafia v primátorskom kresle? Do volebného zápasu v Poprade vstúpil netradičný kandidát

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×