Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Karin Majtánovej pichá injekcie dcéra. „Patológiu zvláda s prehľadom,“ hovorí o budúcej lekárke pyšná mama

29.07.2018 (30/2018) Pri narodení bojovala dcéra Karin Majtánovej (44) o prežitie. Dnes túži mladučká študentka medicíny zachraňovať životy iným. Jej mama však opätovne prežíva strach.
Karin Majtánovej pichá injekcie dcéra. „Patológiu zvláda s prehľadom,“ hovorí o budúcej lekárke pyšná mama
4 fotografie v galérii
Karin má doma budúcu lekárku.
Autor fotografie: RTVS

Rozhodne sa obavy, ktoré v sebe momentálne rieši moderátorka Dámskeho klubu, nedajú porovnať so situáciou spred niekoľkých rokov. Strach, keď na svet priviedla predčasne narodenú dcérku Karin (22), bol v tom čase podstatne väčší.

Dievčatko bojovalo na jiske o holý život a lekárka novopečenej mamičke po týždni povedala, aby sa na ňu ani citovo neviazala. Keď sa napokon jej dieťa dostalo z najhoršieho, nastal kolotoč hľadania pomoci u rôznych terapeutov. Malá Karin prekonala detskú mozgovú obrnu a za svojimi rovesníkmi zaostávala.

Obavy, ktoré známa moderátorka prežíva dnes, sú síce z úplne iného súdka, no tieň strachu o dcéru v nej žije neustále. Kaja totiž končí tretí ročník na medicíne a hoci je na ňu obľúbená tvár RTVS veľmi hrdá, jedným dychom zároveň priznáva: „Nie je to jednoduché.“

Na lekársku fakultu sa pritom ambiciózna slečna rozhodla ísť celkom sama. Ešte pred maturitou si k Vianociam vypýtala ľudskú kostru ako darček. Teraz sa o rodinných príslušníkov v prípade potreby rada postará.

Rady nedáva

„Keď som bola po operácii kolena, tak mi pichala injekcie, čo bolo nutné. Mne sa pichnúť do vlastného tela skrátka nedalo, tak som poprosila dcéru. Povedala som jej, to musíš zvládnuť. A aj to veru zvládla na jednotku,“ priznáva s úsmevom.

Okrem tejto skúsenosti vraj dcériným pokusným králikom zatiaľ nie je.

„Moja sestra má medicínske zariadenie, v ktorom má veľmi zlatú sestričku. Tá Karinku učila, ako zobrať krv, aj si ju dokonca necháva sama od nej zobrať. Začiatky však boli všelijaké. Tam sa to pichlo aj prepichlo všelikde, ale, našťastie, táto Ivanka je veľmi láskavá, trpezlivá a milá. Dcére stále hovorí, že keď drží v ruke ihlu, tak sa na ňu musí sústrediť a nepozerať nikam inam,“ hovorí pyšne bývalá misska.

Deti Samko a Karin sú zmyslom jej života. 4 fotografie v galérii Deti Samko a Karin sú zmyslom jej života. Zdroj: Archív K. M.

Štúdium medicíny je do tretieho ročníka veľmi všeobecné a náročné. Moderátorka sa dcére snaží pomáhať, ako sa dá.

„Momentálne je v polovici a až od 4. ročníka si pričuchne ku konkrétnym oddeleniam internej medicíny, k ORL, ortopédii, oftalmológii,“ vysvetľuje a so stoickým pokojom tvrdí, že patológiu jej dcéra zatiaľ zvláda s prehľadom.

„Vopred bola pripravená na to, že sa ráno nemá naraňajkovať, keďže nevedela, aké bude telo, ako dlho je odležané, aký orgán sa bude pitvať. Tam totiž nejde len o zrakové a emočné vnemy, ale aj o tie čuchové, ktoré pri pitve zavážia. Myslím si však, že to zvláda skvele,“ uvádza, až na jednu nepríjemnú skúsenosť.

„Jediný raz jej bolo trošku nevoľno. Na pitve mali totiž mladú ženu a neviem, či sa to môže hovoriť, alebo nie, ale tuším, že bola v druhom stave. Vtedy sa to Kaji v hlave tak nejako pospájalo, ale inak to zvláda úplne perfektne. Nerobí jej problém ani krv. Na takéto veci sa človek musí jednoducho nastaviť a opakujem, že zatiaľ to všetko zvláda.“

Ako jedna duša

Moderátorka je na dcéru citovo naviazaná, keďže s ňou aj napriek dlhoročnému partnerovi a neskôr manželovi Jurajovi žila väčšinu času úplne sama. Karin priznáva, že k sebe majú blízko, no do plánov o tom, ako by sa mala ďalej jej lekárska kariéra uberať, vôbec nezasahuje. Ako každá mama si hlavne želá, aby bola dcéra šťastná a spokojná.

„Karin ešte nie je rozhodnutá, čomu by sa v rámci medicíny chcela venovať, na čo by sa chcela špecializovať. Po skončení šiesteho ročníka sa z nej stane sekundárna všeobecná lekárka a uvidí sa. Zatiaľ zvažuje viacero možností, ale ani jedna ešte nie je definitívna,“ vysvetľuje nám mama.

Keď z nej páčime, akú lekárku by doma chcela mať, blahosklonne odpovie: „Hlavne by som si priala mať doma takú lekárku, ktorej by pri práci nehrozil žiadny prokurátor (smiech). V súčasnosti je to veľmi náročné.

Nechcem ani hovoriť o tom, že v mnohých prípadoch je to hra o život. Odborníci sú tu však na to, aby nás zachraňovali. Nemajú to jednoduché. Ten vabank s ľudským životom je naozaj veľmi náročný, preto obdivujem všetkých lekárov, ktorí svoju profesiu zvládajú.

Ja ako mama by som bola najradšej, aby si vybrala niečo pokojné, aby bola šťastná a aby si našla popri práci čas aj na rodinu a partnera. Toho síce teraz ešte nemá, ale dúfam, že raz sa to stane,“ vyznala sa Karin, ktorá má po dcériných skúškach s ňou a s mladším synom Samom (11) v pláne odcestovať na Cyprus.

So snúbencom Petrom sa aj tento rok chystajú na dovolenku bez detí. 4 fotografie v galérii So snúbencom Petrom sa aj tento rok chystajú na dovolenku bez detí. Zdroj: Archív K. M.

Okrem tejto dovolenky ju však čaká ďalšia so snúbencom Petrom. Kam vycestujú, moderátorka zatiaľ netuší.

„S Peťom máme takú tradíciu, že okrem dovolenky s deťmi absolvujeme dovolenku sami dvaja, aby sme si aj my oddýchli. Stále je totiž kopec práce okolo domácnosti a detí, človek z času na čas potrebuje na chvíľu vypnúť. Zatiaľ však neviem, kam to bude. Mala by to byť dovolenka naslepo,“ pochválila sa nám s tým, že jej partner, mimochodom, veľký romantik, ju chce prekvapiť.

„Ja som skôr racionálny typ, Peťo sa potom zo mňa z času na čas snaží vydolovať aspoň štipku nejakej romantiky, ktorá vo mne hádam ešte ostala,“ smeje sa a zrejme tým naráža na nevydarené vzťahy, ktorými si v minulosti prešla. Aj v tomto smere sa však na ňu usmialo šťastie...

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×