Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nezabudli ani po 500 rokoch. Slovenskí Chorváti oslavovali futbalové striebro ako víťazstvo

19.07.2018 (29/2018) Napriek tomu, že Chorváti vybojovali „iba“ futbalové striebro, ich krajania na Slovensku jasali od radosti.
Nezabudli ani po 500 rokoch. Slovenskí Chorváti oslavovali futbalové striebro ako víťazstvo
5 fotografií v galérii
V Jarovciach bolo veselo napriek tomu, že Chorváti vybojovali „iba“ striebro.
Autor fotografie: Peter Korček

Denis Németh (26), jeden z fanúšikov z Jaroviec, krátko po skončení zápasu, v ktorom Chorváti a Francúzi bojovali o zlato, hovorí: „Aj tak prepísali športovú históriu.“

Mladý Jarovčan sa teší „iba“ chorvátskemu striebru, pretože je to najvyššie ocenenie futbalovej snahy Chorvátov v novodobej histórii.

Ostali doma

Keď približne pred päťsto rokmi utekali Chorváti zo svojej vlasti pred Turkami, usadili sa aj v okolí nášho hlavného mesta. Dnes príslušníci chorvátskej menšiny žijú v Čunove, Devínskej Novej Vsi, Chorvátskom Grobe a najviac ich je, asi štyristo, práve v Jarovciach

. Nečudo, že historicky dôležitý majstrovský zápas všetci v tejto mestskej časti Bratislavy sledovali s napätím.

„Mnohí mladí ľudia mali v pláne vycestovať cez víkend do Záhrebu a zažiť skvelú atmosféru na námestí. Ak by Chorváti vyhrali zlato, v pondelok by tam bol určite štátny sviatok. Napokon sme ostali doma. Susedia, známi, kamaráti nás prosili – zorganizujte niečo, aby sme sa mohli radovať aj my tu doma,“ vysvetľuje nám predsedníčka Klubu mladých Chorvátov Daniela Pauhofová (32).

Jej spoločné priezvisko so známou slovenskou herečkou nie je vôbec čisto náhodné, ich dedovia boli bratia, teda aj naša známa slovenská filmová diva má chorvátske korene.

Mladí sa hlásia k chorvátskym koreňom. 5 fotografií v galérii Mladí sa hlásia k chorvátskym koreňom. Zdroj: Peter Korček

V Jarovciach tak vznikol futbalový kotol, fanúšikovia sledovali zápas na premietacom plátne v miestnom kultúrnom dome s kapacitou 180 ľudí. Do Klubu mladých Chorvátov, ako prvotne plánovali organizátori, by sa nevošli.

Povzbudzovať a prežívať jedinečnú atmosféru prišli do Jaroviec aj priatelia zo susedného Čunova, Chorváti z pohraničnej rakúskej oblasti a niekoľko radových zamestnancov z chorvátskeho veľvyslanectva na Slovensku.

Aj babička je fanúšik

Už pred finálovým duelom bola v Jarovciach napätá, no zároveň veselá a optimistická atmosféra. Dresy, šály, nálepky zobrazujúce chorvátsku vlajku a emotívne debaty.

„Chorváti majú lepšiu záložnú zostavu, Francúzi sú zase na tom lepšie s ofenzívou. Čo sa týka defenzívy, sú na tom rovnako. Chorváti však majú oveľa lepšiu fanúšikovskú základňu. Francúzi už raz vyhrali, Chorváti boli zatiaľ tretí, zlato by spôsobilo celému národu neopísateľnú radosť,“ vysvetľuje Denis.

Daniela nám zase hovorí, že dôležitý zápas sleduje každý v Jarovciach, kto drží palce Chorvátom. Kto neprišiel do kultúrneho domu, sedí v obývačke pred televízorom.

„Dokonca aj moja 84-ročná babička, ktorá sa inak o šport veľmi nezaujíma. Vlajky máme vo dvoroch, na autách. Chorváti sú jednoducho praví vatreni. Majú ohnivý temperament, silné nacionálne cítenie a hlavne sme súdržní.“

Keď Chorváti dali prvý gól a vyrovnali tak stav, v Kultúrnom dome v Jarovciach ľudia takmer skákali po strop. Keď však prehrávali o dva góly, vo vzduchu bolo cítiť mierne sklamanie.

„Neplakali sme, no tušili sme porážku. Hráčom ubúdali fyzické sily, hoci sa veľmi snažili. Aj striebro pokladáme za obrovský úspech a veľmi sa tešíme,“ hovorí Denis.

Fanúšikovia chorvátskeho mužstva sa stretli v Kultúrnom dome v Jarovciach. 5 fotografií v galérii Fanúšikovia chorvátskeho mužstva sa stretli v Kultúrnom dome v Jarovciach. Zdroj: Peter Korček

Osijecká ulica

Hoci Chorváti prišli na naše územie veľmi dávno, v polovici 16. storočia, k chorvátskej minulosti sa dnes hlásia aj ich mladí potomkovia. Doma sa s rodičmi rozprávajú práve v tomto jazyku, organizujú rôzne podujatia a ctia si aj tradície svojich predkov.

„Doma ešte varievame jedlá, ktoré si neobjednáte ani v reštaurácii priamo v Chorvátsku. Sú to pokrmy, ako sa hovorí, starých mám. Napríklad také džgance, ktoré sa pripravujú zo zemiakov a z múky.

Žemľov chrien je zase jedlo, ktoré sa podáva predovšetkým na svadbách. Pečivo, hlavne žemle, sa polejú hovädzím alebo kuracím vývarom, pridá sa pór, cesnak a podáva sa k tomu mäso z polievky. Možno toto jedlo nevyzerá na prvý pohľad lákavo, no chutí vynikajúco.“

Do Jaroviec prichádza každé štyri roky iný učiteľ z Chorvátska, aby dobrovoľníkov učil jazyk ich predkov. Keď v 90. rokoch zúrila na Balkáne vojna, miestni prichýlili desiatky detí z chorvátskeho Osijeku.

Dodnes trvajú medzi ľuďmi z Jaroviec a odrastenými zverencami srdečné väzby. Dokonca v mestskej časti nášho hlavného mesta nájdete aj Osijeckú ulicu ako memento a spomienku na kruté vojnové roky.

Pán Tomáš sledoval zápas v kultúrnom dome s manželkou a dvojročnou dcérou. 5 fotografií v galérii Pán Tomáš sledoval zápas v kultúrnom dome s manželkou a dvojročnou dcérou. Zdroj: Peter Korček

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×