Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Snažím sa iba nenápadne prekĺznuť davom, aj tak ma považujú za namyslenú. Čo s tým?

19.07.2018 (21/2018) Keď niekoho označujeme za namysleného, negatívne uznávame jeho osobitú pozíciu.
Snažím sa iba nenápadne prekĺznuť davom, aj tak ma považujú za namyslenú. Čo s tým?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Nemám rada davy, nerada som stredobodom pozornosti, nerada hovorím na verejnosti a mám z toho stres. Napriek tomu ma ľudia vnímajú ako múdru, vodcovský typ a radia sa so mnou. Dopočula som sa o sebe, že som namyslená a mrzí ma to. Ja sa pritom len snažím nenápadne prekĺznuť davom, aby si ma všimlo čo najmenej ľudí. A do zeme pozerám z rovnakého dôvodu. Čo s tým?

Oľga

Radí psychológ Mgr. Miroslav Zahumenský

Mrzí ma to, Oľga, no nezachytil som v liste vek. Niežeby to bolo veľmi dôležité, v hlave sa mi však rozbehli úvahy smerom k dospelej žene a druhé smerom k zrejúcemu dievčaťu. Predstavujem si vás ako mladú zrelú ženu, tak som sa rozhodol. To, že nemáte rada davy, je úplne v poriadku. Nie je žiadnou povinnosťou človeka pretŕčať sa pred ľuďmi, hovoriť na verejnosti a vystavovať sa stresu. Zároveň je úžasné, že vaše osobnostné a intelektové kvality sú oceňované okolím a pre niektorých ľudí ste dôležitá. Užívajte si to a rozvíjajte svoje prednosti.

Myslím, že keď niekoho označujeme za namysleného, negatívne uznávame jeho osobitú pozíciu. Zároveň je to vyjadrením našej zraniteľnosti a citlivosti. Keď nás niekto nepozdraví, lebo sa napríklad snaží prekĺznuť davom. Cítime sa byť nepovšimnutí, odignorovaní, dotýka sa to neuznania našej hodnoty. Jasné, že je to precitlivená reakcia, no v princípe ide o vyrovnanie – keď neuznáš ty moju hodnotu, znížim ja tvoju. Bum a máme tu namyslenú osobu.

Oľga, netrápte sa hodnotením okolia. My ľudia hodnotíme stále a všetko, prostredníctvom našich filtrov, pre náš dobrý pocit. Je možno trpké, že zopár ľudí nepochopí to, že to od vás nie je nadradená pozícia, ale snaha o adaptáciu na život. S tým určite dokážete žiť. A ak medzi riadkami naznačujete, že „sociálna fóbia“ deformuje váš život, navštívte psychoterapeuta alebo psychiatra. Určite vám dokážu pomôcť, aby tá jazda davom bola znesiteľnejšia.


Svoje otázky psychológovi Mgr. Miroslavovi Zahumenskému môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Má takmer 80, visí na skale s vŕtačkou a robí pre deti turistickú cestu. Za vlastné
Špenátová polievka s haluškami
Týranie sviečkami, pichanie ihlicami: Bátorička mala najviac obetí umučiť v Sárvári, Maďari ju za vrahyňu nemajú

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×