Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zlatá baňa vreckárov sa zmenila: V Ríme už nejde o peniaze a cennosti, ide o doklady

12.07.2018 (28/2018) Rím sa mení. Asi odjakživa v ňom funguje pouličná zlodejčina. Hlavné mesto Talianska je zlatá baňa vreckárov. Patrí mu rekord najzlodejskejšieho mesta v Európskej únii.
Zlatá baňa vreckárov sa zmenila: V Ríme už nejde o peniaze a cennosti, ide o doklady
6 fotografií v galérii
Najmä dámy by si mali svoje kabelky starostlivo strážiť.
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Už to však nie sú tí malí rímski zlodeji, ktorí vyberali peňaženky ľuďom z vreciek a vedeli si veľmi šikovne a nenápadne privlastniť hodinky, náramky, retiazky...

Nepotrebovali problémy

Už to nie sú ani vreckári z Rumunska či iných krajín Balkánu, ktorí sa sústreďovali najmä na nepozorných turistov. Alebo na pohľad príliš pozorných turistov, ktorých stačilo osloviť, zabaviť a pri komunikácii nenápadne obrať.

Doklady zvyčajne poctivo odložili tam, kde ich muži v uniformách alebo náhodní okoloidúci našli a odovzdali na polícii.

Všetci boli tak trocha humánni. Turisti s dokladmi boli radi, že majú papiere a na svoju hlúposť sa radšej ani neponosovali. Nepotrebovali problémy.

Priama úmera. Najviac zlodejov je v dave kde je najviac turistov. 6 fotografií v galérii Priama úmera. Najviac zlodejov je v dave kde je najviac turistov. Zdroj: Vladimír Kampf  

V Ríme už nejde ani o hodinky. Ide stále o peňaženky, bankovky a najmä o karty a doklady. Nelegálnych migrantov prichádza aj sem čoraz viac a potrebujú sa občas niečím preukázať. Akokoľvek. Sfalšujú, čo sa len dá a potom to nelegálne používajú. Dopyt po dokladoch je v súčasnosti najvyšší.

Maximálna opatrnosť

Je to dobrý biznis. Najmä kreditná či debetná karta zlodeja potešia a doklady sú skvelým biznisom. Aj na našej ambasáde končí denne niekoľko občanov Slovenska, ktorí si prichádzajú vybaviť náhradné doklady. Veľvyslanectvo vyzýva na maximálnu opatrnosť.

Rím je okrem niektorých otravných migrantov plný najmä turistov. Turista hľadajúci domorodé špecifiká je v rozpakoch, keď šikmooký človiečik obsluhuje v pizzerii šikmooké krásavice.

Kam sa podelo toľko Rimanov a kde sú tí rozšafne zhovorčiví kaviarnici a predavači, ktorým išlo s kopou priateľských gest a rečí o peniaze turistov? Z večného mesta je globálna metropola. Aj ona stráca svoje niekdajšie čaro.

Hlavná stanica v Ríme stále ponúka zlodejom dostatok príležitostí. 6 fotografií v galérii Hlavná stanica v Ríme stále ponúka zlodejom dostatok príležitostí. Zdroj: Vladimír Kampf

Spiaci pútnik púta pozornosť aj vreckárov. 6 fotografií v galérii Spiaci pútnik púta pozornosť aj vreckárov. Zdroj: Vladimír Kampf

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×