Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Syn oslávil plnoletosť a exmanžel mi oznámil, že už nemusí platiť výživné. Je to pravda?

13.07.2018 (21/2018) Zanedbanie povinnej výživy je v zmysle Trestného zákona dokonca trestným činom.
Syn oslávil plnoletosť a exmanžel mi oznámil, že už nemusí platiť výživné. Je to pravda?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Ako veľa iných žien, aj ja som rozvedená a s bývalým mužom je naozaj ťažká komunikácia. Stále mám problém s vymáhaním výživného pre syna. Deň nato, ako syn oslávil plnoletosť, mi jeho otec oznámil, že výživné naňho viac nebude platiť, pretože vraj on už na jeho výživu nemá povinnosť prispievať. Je to skutočne pravda?

Magdaléna

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

Zákon o rodine vo vzťahu k vyživovacej povinnosti rodičov voči deťom stanovuje, že táto trvá až do momentu, kým dieťa nie je schopné samo sa živiť, a teda k jej zániku nedochádza automaticky okamihom dosiahnutia plnoletosti dieťaťa. Za predpokladu, že je váš syn stále odkázaný na výživu a objektívne nie je schopný sám sa živiť (napr. stále sa pripravuje na budúce povolanie), vyživovacia povinnosť vášho bývalého manžela voči vášmu dieťaťu stále trvá. Zanedbanie povinnej výživy je v zmysle Trestného zákona dokonca trestným činom za predpokladu, že povinný si neplní vyživovaciu povinnosť najmenej tri mesiace v období dvoch rokov a nakoľko tento môže byť spáchaný aj z nedbanlivosti, je irelevantné, či si je, alebo nie je vedomý porušovania tejto povinnosti. Zanedbanie povinnej výživy ako trestný čin nie je viazané na vek, a teda možno sa ho dopustiť bez ohľadu na to, či ide o dieťa maloleté, alebo plnoleté.

Skúste preto kontaktovať bývalého manžela a upozorniť ho na skutočnosť, že jeho vyživovacia povinnosť dosiahnutím plnoletosti vášho dieťaťa nezanikla a upozornite ho na možnosť trestného konania voči nemu. Za predpokladu, že ani naďalej nebude chcieť platiť výživné, máte v zásade viacero možností. Či už možnosť podať trestné oznámenie na ktorejkoľvek polícii bez ohľadu na trvalý pobyt, alebo u prokurátora, alebo má už vaše plnoleté dieťa možnosť vymáhať dlžné výživné v exekučnom konaní na podklade vykonateľného súdneho rozhodnutia alebo súdom schválenej dohody, v ktorej sa váš bývalý manžel zaviazal alebo bol zaviazaný platiť výživné. Podanie trestného oznámenia a vymáhanie výživného prostredníctvom exekučného konania sa navzájom nevylučujú.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielať 
na e-mailovú adresu 
odbornici@zivot.sk

 

Matej Tóth: Viacerí atléti sú obvinení krivo, no nie každý má taký prístup k vedeckým špičkám či peniazom ako ja
S mamou som nikdy nemal dobré vzťahy, zistil som, že si narobila dlhy. Môžem odmietnuť dedičstvo?
Robert de Niro na dovolenke: Spoznali by ste takto hollywoodsku hviezdu?

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×