Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

S chorobou v lietadle môžete prísť o peniaze aj život. Kedy potrebujete potvrdenie od lekára?

11.07.2018 (27/2018) Chystáte sa na dovolenku lietadlom, no plány vám skrížila infekcia či úraz? Zbytočne neriskujte, 10 000 metrov nad zemou sa lekár zháňa ťažko.
S chorobou v lietadle môžete prísť o peniaze aj život. Kedy potrebujete potvrdenie od lekára?
2 fotografie v galérii
Potvrdenie od lekára niektoré letecké spoločnosti vyžadujú aj v prípade nekomplikovaného...
Autor fotografie: Shutterstock

Aj vám sa už stalo, že ste si z lietadla priniesli ako suvenír zápal dýchacích ciest? Stačí jeden spolucestujúci s horúčkou a so zásobou vreckoviek. Po pár hodinách letu spoľahlivo nakazí väčšinu ostatných.

Ešte oveľa horšia je predstava, že nebezpečný vírus sa z jedného konca zemegule pohodlne prenesie lietadlom niekam, kde o ňom dovtedy ani nechyrovali.

Počas epidémie eboly, ktorá sa nedávno opäť na čiernom kontinente vyskytla, boli v priestoroch európskych i ázijských letísk vyčlenené osobitné karanténne miestnosti pre infekčných pasažierov.

Napriek opatreniam by si ho teoreticky mohol ako „suvenír“ z africkej krajiny priviezť niektorý z cestujúcich, ostatní sa samotným pobytom v lietadle s chorým nakaziť nemôžu.

Napriek tomu sú tieto opatrenia nutné – rovnako ako lekárske potvrdenia, že ste po infekčnom ochorení v poriadku a môžete letieť. Prepravcovia takto chránia seba, ostatných cestujúcich i vás.

Ak prekonávate infekciu, alebo ste len nedávno prekonali vážne, život ohrozujúce ochorenie, radšej na lietadlo zabudnite. Výška a zmena tlaku totiž môžu spôsobiť, že sa váš zdravotný stav náhle zhorší. Prípadné komplikácie za to naozaj nestoja.

Ak totiž letecká spoločnosť zistí, že ste cestovali napriek chorobe a bez potvrdenia lekára, náklady na núdzové pristátie a lekárske ošetrenie po pristátí môžu ísť na váš účet. Na poistné plnenie môžete, pochopiteľne, zabudnúť. Ak, samozrejme, podobný letecký výlet vôbec prežijete.

Kiahne neutajíte

Nikto z ľudí, ktorí spolu s vami stoja na check-ine, pochopiteľne, nemá napísané na čele, že má teplotu, alebo bol pred piatimi dňami na operácii žlčníka. Niektoré infekčné choroby vám však dvierka lietadla spoľahlivo zabuchnú. Napríklad kiahne či osýpky.

Potvrdenie o bezinfekčnosti dostanete od lekára až týždeň po odznení príznakov. S viditeľnými vyrážkami na koži vás cvičený personál letiska do lietadla jednoducho nevpustí.

Letecké spoločnosti sa chránia pred prípadnými problémami počas letov pri niektorých diagnózach aj vyžadovaním potvrdenia od lekára, že môžete letieť. V zozname chorôb a iných stavov, ktoré môžu znemožniť váš let, sú aj tie infekčné.

Pri niektorých diagnózach môže však ísť vo vzduchu naozaj o život a cestovať lietadlom napriek nim je vážnym hazardom. Počas letu nimi síce nenakazíte spolucestujúcich, no môžu ohroziť priamo vás.

Napríklad taký infarkt by ste rozhodne podceniť nemali. Na let budete potrebovať potvrdenie od lekára do troch týždňov po tejto srdcovej príhode a do desiatich dní po náhlej cievnej mozgovej príhode.

Komplikácie však môžu pár týždňov po infarkte vzniknúť aj spontánne bez ohľadu na let. Bolo by nutné zháňať na palube lekára alebo núdzovo pristáť. Preto lietanie krátko po srdcovej príhode alebo mozgovej mŕtvici nie je dobrý nápad.

Problémom môže byť takisto vrodená srdcová chyba. Dlhý zaoceánsky let s oslabeným srdcom by tiež bol priveľkým rizikom.

Lietadlo by na cestovanie nemali využívať ani pacienti s angínou pectoris, ktorá sa prejavuje bolesťami na hrudi v pokoji, ľudia s vážnou poruchou srdcového rytmu, s akútnym zápalovým ochorením srdca, s ťažkou málokrvnosťou či pacienti s akútnou psychickou poruchou.

Cesta lietadlom nie je vhodná ani pre ľudí po rozsiahlejších operáciách, a to asi v období týždeň až šesť týždňov od zákroku.

Ak prekonávate infekciu, alebo ste len nedávno prekonali vážne, život ohrozujúce ochorenie, radšej na lietadlo zabudnite. 2 fotografie v galérii Ak prekonávate infekciu, alebo ste len nedávno prekonali vážne, život ohrozujúce ochorenie, radšej na lietadlo zabudnite. Zdroj: Shutterstock

Problémy počas letu

Bez obáv môžu, naopak, cestovať ľudia s kardiostimulátormi na podporu činnosti srdca a tiež ľudia po infarkte v dostatočnom časovom období po liečbe. Reumatici, ľudia so zápalmi žíl a s kŕčovými žilami môžu mať problémy pri dlhých letoch.

Ak vám ľahko opuchnú nohy a máte sklon k tvorbe krvných zrazenín, viachodinový let by ste radšej absolvovať nemali.

Neznamená to však, že vôbec nemôžete cestovať lietadlom. Treba si však navliecť kompresívne pančuchy, pred cestou si dať liek na riedenie krvi, počas cesty cvičiť prstami na nohách, krúžiť predkoleniami a pravidelne sa v lietadle prechádzať.

Zvážiť treba aj cestu so zlomenou rukou či nohou. Krátko po zlomenine ešte môže byť telo náchylné na vznik krvnej zrazeniny v poranenej končatine a môžete sebe i spolucestujúcim spôsobiť vážny problém.

Čo však, ak vzniknú náhle problémy počas letu? Ak sa objavia bolesti na hrudi, pomôže rozhrýzť dve tablety aspirínu. Pri vážnejších ťažkostiach však treba informovať palubný personál, ktorý môže palubným rozhlasom zistiť, či medzi cestujúcimi nie je lekár alebo zaistiť núdzové pristátie.

Špeciálny formulár

Podobne by ste si podľa odborníkov mali dobre rozmyslieť aj lietanie po pneumotoraxe. Toto prasknutie pľúc sa totiž hojí zlepením pľúcneho tkaniva, ktoré sa pri lete môže opäť rozlepiť, najmä, ak je čerstvé.

Potvrdenie potrebujete aj vtedy, ak máte ťažkú žilovú trombózu, zlomeniny rúk alebo nôh či poranenia hlavy. S lekárom by ste mali konzultovať cestu lietadlom aj vtedy, ak trpíte epilepsiou či onkologickým ochorením. Nie je to zbytočná byrokracia. Toto všetko vás totiž v prípade komplikácií počas letu môže zabiť.

Samozrejme, tieto okolnosti môžete jednoducho zatajiť. Potom však letíte na vlastnú zodpovednosť a prepravca sa s vami môže súdiť, ak váš stav na palube skomplikuje či znemožní let.

Pozor si musíte dať aj na to, akú formu lekárskeho potvrdenia od vás letecká spoločnosť chce. Niektorí dopravcovia vyžadujú potvrdenie o zdravotnom stave cestujúceho na predpísanom formulári, tzv. Travel Clearance Form, Fit to Fly, MEDIF (Medical Information Form). Obvykle ho nájdete na webovej stránke spoločnosti, s ktorou sa chystáte letieť, a to v sekcii prepravné podmienky.

V prípade, že nemáte potvrdenie od lekára na predpísanom formulári požadovanom leteckou spoločnosťou, nemusíte byť pripustený na odlet. Potvrdenie o zdravotnom stave by ste mali mať pri sebe pri vybavení na check-in pulte a počas celého letu.


Kedy potrebujete potvrdenie od lekára?

Niektoré letecké spoločnosti chcú pri zdravotných komplikáciách potvrdenie od lekára nie staršie ako 6, 7, 10 či 14 dní. Vyžadujú ho napríklad v týchto prípadoch:

• infarkt (do 21 dní od udalosti)

• mŕtvica (do 10 dní od udalosti)

• novonarodené deti (do 7 dní od pôrodu)

• choroba z dekompresie

• pneumotorax (do 14 dní od udalosti)

• požiadavka na službu nosidiel/pri cestovaní s inkubátorom

• potreba zdravotníckeho kyslíka počas letu

• neschopnosť udržať vzpriamenú pozíciu pri sedení

• poranenia hlavy (do 14 dní od udalosti)

• zlomeniny

• sadra na ruke alebo nohe

• nekomplikované jednoduché tehotenstvo (od 26. do 34. týždňa)

• nekomplikované viacpočetné tehotenstvo (od 20. do 28. týždňa)

• ťažká žilová trombóza

• ťažká duševná choroba (cestujúci musí cestovať so sprievodom)

• akákoľvek vážna alebo akútna infekčná choroba (vrátane ovčích kiahní).

Lekárske potvrdenie alebo iný hodnoverný doklad, napríklad preukaz pacienta, treba ukázať bezpečnostnej kontrole, ak máte v tele voperovaný kovový predmet, kardiostimulátor, potrebujete inzulínové perá alebo tekuté lieky s obsahom balenia väčším než 100 mililitrov. Patria sem napríklad aj hormonálne preparáty na stimuláciu pred umelým oplodnením. Potvrdenie by malo byť v slovenskom aj anglickom jazyku, nemusí byť úradne overené a nemá predpísaný vzor.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×