Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kvôli alergiám nejem rôzne jedlá, známi si myslia, že si len vymýšľam. Ako im to vysvetliť?

11.07.2018 (21/2018) Starať sa do druhých, vedieť, čo potrebujú a čo by mali robiť, je stará slovenská disciplína.
Kvôli alergiám nejem rôzne jedlá, známi si myslia, že si len vymýšľam. Ako im to vysvetliť?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Od malička som mala kadejaké alergie, nemohla som jesť polovicu toho, čo ostatní. Minule som si na oslave nechtiac vypočula, ako moja teta hovorí, že stále len vymýšľam a keby som normálne jedla, nič mi nie je. Dotklo sa ma to. Naozaj nemám chuť každému vysvetľovať, že mám histamínovú a laktózovú intoleranciu a ešte k tomu ďalšie problémy. Berú ma ako tú, čo vymýšľa, aby bola zaujímavá. Ako im to vysvetliť?

Danka

Radí psychológ Mgr. Miroslav Zahumenský

Ako sa hovorí – nemeň ľudí okolo seba, meň seba. Tento bonmot od prvej chvíle odkazuje na ťažkú prácu, preto je nesympatický. Starať sa do druhých, vedieť, čo potrebujú a čo by mali robiť, je stará slovenská disciplína. Príjemná je tým, že človek nič neinvestuje, naoko vyzerá ako expert a ešte si aj papuľu poobtiera. Danka, neviem, ako to vysvetliť. Myslím, že to nejde.

Myslím, že na to, aby sme sa začali zaoberať inakosťou, niečím novým, potrebujeme mať menej strachu, viac lásky, otvorenosti, zvedavosti a menej pýchy. Potom sa nám zdajú nové veci zaujímavé, cítime k ľuďom, ktorí majú napríklad odlišný metabolizmus, blízkosť, záujem, snažíme sa pochopiť svet v jeho neuveriteľnej zložitosti a pestrosti. Túto cestu k tolerancii a otvorenosti si musí každý prejsť sám. Nedá sa k tomu dotlačiť, ani to vyhádať, vyargumentovať, vyprosiť či vynadávať. Dá sa zmieriť s tým, že svet okolo nás zreje pomaly. Je to, ako keď zasadíte strom. Možno ho uvidíte, keď bude košatý a mohutný. A možno ho tak uvidia až vaše deti.


Svoje otázky psychológovi Mgr. Miroslavovi Zahumenskému môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Matej Tóth: Viacerí atléti sú obvinení krivo, no nie každý má taký prístup k vedeckým špičkám či peniazom ako ja
S mamou som nikdy nemal dobré vzťahy, zistil som, že si narobila dlhy. Môžem odmietnuť dedičstvo?
Robert de Niro na dovolenke: Spoznali by ste takto hollywoodsku hviezdu?

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×