Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Lujza Garajová Schrameková: Keď boli ľudia na OTO-vi pekne oblečení, zrazu sa cítili, ako neviem kto

09.07.2018 (27/2018) „Na gymnáziu som sa dobre učila, bola tam vízia, že ďalej pôjdem na právo. Ocinovi a mne sa páčila predstava, že zo mňa raz bude bohatá právnička,“ hovorí so smiechom herečka Lujza Garajová Schrameková (35).
Lujza Garajová Schrameková: Keď boli ľudia na OTO-vi pekne oblečení, zrazu sa cítili, ako neviem kto
6 fotografií v galérii
Lujza Garajová Schrameková
Autor fotografie: Peter Korček

Prihlášku na konzervatórium si dala kvôli bývalému frajerovi. Jeho neprijali, ju, chvalabohu, áno.

Máte šťastie na pozitívne postavy. Slováci si totiž televízne mrchy priveľmi zosobňujú a majú pocit, že herečky, ktoré ich hrajú, sú také aj v skutočnosti.

S negatívnymi postavami naozaj nemám skúsenosť, môžem len prerozprávať príbehy, ktoré som počula od kolegýň (smiech). Diváci vedia veľmi prežívať televízne seriály a nás hercov si stotožňovať s postavami, ktoré hráme. To je pre mňa dodnes prekvapivé.

No možno práve preto prišla cena od divákov v ankete OTO, lebo som mala šťastie na postavy s pozitívnou emóciou. Teda postavy... Zatiaľ som bola Mary v Divokých koňoch a mamina v Našich.

Tej roboty až tak veľa nebolo, napriek všetkému ma prekvapí, keď idem so svojimi deťmi po ulici, niekto ma zastaví a pýta sa: „Kde máte tých troch krásnych chlapcov?“ Tak im odpoviem, že to sú deti zo seriálu a toto sú moje naozajstné. A ten niekto sa tak zarazí a povie: „Aha?!“ A k tomu ešte zazerá na moje deti, otočí sa a ide preč (smiech).

Moje deti potom ostanú prekvapene stáť s pocitom, o čo sú ony horšie od tých seriálových. Pre niektorých ľudí je toto taký nepredstaviteľný svet, že všetko, čo je v televízii, asi vnímajú ako realitu.

Vaše deti majú dovolené sledovať seriál Naši?

Aj by som im to dovolila, no ony to vôbec nechcú sledovať. Majú ma dosť doma, takže nemajú potrebu vidieť ma ešte aj v televízii. Pamätám si, že syn chvíľku pri sledovaní Divokých koní, mal vtedy 4 alebo 5 rokov, nechápal, prečo tam inak rozprávam a inak stojím ako doma.

Pri seriáli Naši im obom, aj Vikovi, aj Gretke, príde smiešne, ako tam ako seriálová mamina kričím, lebo som opäť úplne iná ako doma. Zatiaľ totiž nebývam hysterická ako v seriáli. Ale zas v Našich som mama pubertiakov, takže možno začnem byť aj ja hysterická, keď budú moje deti väčšie.

Na základe ČSMT sa Lujza rozhodla prihlásiť svoje deti v septembri na krúžky. 6 fotografií v galérii Na základe ČSMT sa Lujza rozhodla prihlásiť svoje deti v septembri na krúžky. Zdroj: Archíc L. G. Š.

Spomenuli ste OTA, po skončení ktorého ma prekvapili reakcie ľudí na vašu ďakovnú reč. Akoby niektorí nepochopili, že celý čas išlo o stand-up...

Mala som veľmi podobný pocit. Tým, že tomu materiálu verím a stále si myslím, že je vtipný a chodím s ním po kluboch, tak môže byť nepochopené to, prečo som to povedala pri preberaní ceny. Bola to trošku aj zhoda okolností, lebo ja som nevedela, že túto cenu vyhrám, no vedela som, že tento stand-up poviem. Bola som dohodnutá s réžiou, s dramaturgom.

Štáb okolo teda vedel, aký text budem hovoriť, keď prídem k Sajfovi a budeme uvádzať odovzdávanie cien v kategórii Seriál. Zhoda náhod bola, že to vyšlo tesne potom, ako som vyhrala cenu a následne sme získali cenu aj za seriál Naši.

Čiže zrazu tu bolo 10 nepochopiteľných minút Lujzy na javisku, v rámci ktorých ešte aj povedala niečo, čím znehodnotila vážnosť titulky, lebo sa do nej dá, respektíve nedá zabaliť vložka. Stále si myslím, že to je v poriadku. Ak je nejaký vtip dobrý, mal by sa niektorým ľuďom nepáčiť a ja osobne mám také vtipy rada.

No asi nie je jednoduché stáť pred publikom, ktoré by sa malo smiať a ono sa nesmeje. Človeka aj obleje pot v takom momente…

Áno, je to tak. O nás na Slovensku je známe, že sa tu ľudia berú veľmi vážne. Aj pri tomto OTO-vi som mala pocit, že keď boli ľudia pekne namaľovaní a oblečení, tak sa zrazu cítili, ani neviem povedať, ako kto...

Už predtým bolo v programe kopec vecí, ktoré neboli prijaté a pritom boli naozaj veľmi vtipné. Prišlo mi, že nech som už oblečená akokoľvek, ak je niečo veľmi vtipné, tak sa jednoducho smejem, až sa búcham do kolien a je mi jedno, že pri tom vyzerám ako krava.

No práve na základe predošlých momentov som vopred vedela, že toto asi nie je publikum, pre ktoré by som rada vystupovala.

Mimochodom, niekde som pred pár dňami čítala, že končíte so stand-upom. Je to pravda?

Naposledy som „standupovala“ pred pár dňami, neviem, kedy to bolo napísané (smiech). Fakt je, že stand-up je žáner, ktorému je potrebné sa venovať, aby sa človek mohol zlepšovať. Nedá sa robiť tak, že dnes večer nemám nič, tak pôjdem do klubu a dám 15 bravúrnych vtipných minút. Nie je to tak.

Stand-upy, za ktorými si stojím a ktoré sú naozaj dobré, na tých som robila aj dva, tri roky. Chodila som s nimi po kluboch a zlepšovala ich. Stand-up bol mojou prácou v čase, keď som bola na materskej a nemala nič iné. Zároveň som mala čas venovať sa tomu, premýšľať o tom, písať a potom sem-tam odísť do klubu a zlepšovať to.

Teraz je však roboty toľko, že si nestíham stand-upy písať ani sa na ne pripravovať. Nie je na to priestor, no verím, že keď budem mať viac času, budem sa tomu venovať viac.

Aj keď ja som sa stále nerozhodla, čím chcem byť. Byť herečkou ma baví, baví mať byť aj „standuperkou“, moderátorka je zaujímavá skúsenosť a uvidí sa, či sa v rámci tejto práce posuniem niekam ďalej. Robiť však všetky veci naraz a dobre, to sa nedá. Určite sa budem musieť rozhodnúť, čomu sa chcem venovať najviac.

Lujza sa so seriálovou postavou zatiaľ nestotožňuje. Vraj nie je taká hysterická. 6 fotografií v galérii Lujza sa so seriálovou postavou zatiaľ nestotožňuje. Vraj nie je taká hysterická. Zdroj: Peter Korček

Ako moderátorku projektu Česko Slovensko má talent vás uvidíme na obrazovkách túto jeseň. Ako ste sa zhostili novej úlohy?

V podstate som bola hodená do vody. Nikdy som si neprivolávala, že chcem byť moderátorka alebo spolumoderátorka. A ani neviem, ako pri projekte ČSMT na mňa prišli (smiech).

Ako ste si sadli s vaším spolumoderátorom Davidom Gránským?

David začal od pätnástich obiehať rôzne talentové a spevácke súťaže. Má ich za sebou naozaj mnoho, preto mal lepšiu predstavu o tom, ako to pri takýchto veľkých projektoch chodí a nebol tým celým až tak veľmi zaskočený. No ani ja som nemala čas nechať sa tým zaskočiť, lebo na to nebol čas.

Tím ľudí okolo nás robí ČSMT sedem rokov a my s Davidom sme do toho vstúpili ako nováčikovia. Dostali sme základné informácie a naša práca spočívala v tom, že sme mali robiť rozhovory so všetkými súťažiacimi. Natočili sme toho veľmi veľa, čo sa však z toho použije, na to už dosah nemáme, ale verím celému tímu okolo, že z toho obaja vyjdeme v pohode (smiech).

Aj podľa vyjadrení porotcov bolo nakrúcanie dosť náročné...

Nakrúcanie bolo asi fyzicky najnáročnejším projektom, na ktorom som doteraz robila. Na spánok bolo veľmi málo času. Rovnako nebol čas na pauzy počas nakrúcania. Naozaj sme museli byť k dispozícii 16 hodín denne.

Pred samotným nakrúcaním sme totiž mali prednášku so šéfkou projektu ČSMT Angličankou Lisou. A tá nám vravela, že jediný raz sa v histórii celého Got Talentu stalo, že moderátori, tuším v anglickej verzii, si vyšli na cigaretu a nespravili jeden rozhovor, a to bol práve človek, ktorý súťaž vyhral.

Preto nám vravela, že nikdy nemôžeme tušiť, kto práve stojí pred nami, či to náhodou nie je budúci víťaz a jeho dokrútka bude vo finále dôležitá, aby si ľudia pripomenuli cestu od kastingových kôl až po samotné víťazstvo.

Štandardná otázka spojená s touto súťažou je, či máte aj vy nejaký skrytý talent, s ktorým by ste sa vedeli prihlásiť do takejto súťaže?

Pri všetkých ľuďoch, ktorí sa pred porotcov postavili a prišli niečo ukázať, som si uvedomila, ako veľmi je dôležité, aby sa talent, ktorý človek má, podchytil už v detstve. Pristihla som sa pri tom, že som trošku zanedbala svoje deti.

Sú prirodzene šikovné, nie je s nimi žiaden problém, no nezamerala som sa na to, či majú konkrétny talent, či im ide hudba, športy, čokoľvek. Bol to pre mňa priestor, aby som sa nad tým zamyslela a od septembra určite začnú chodiť na krúžky, na výtvarnú, lebo rady kreslia, a na nejaký hudobný nástroj.

Vám sa kariéra naštartovala Divokými koňmi a má peknú kontinuitu.

Stále sa to nabaľuje, až som z toho prekvapená. Od Divokých koní mužovi hovorím, že toto dotočím a potom zas nebudem mať čo robiť, no nejako to nenastáva už piaty rok (smiech). Možno je to až nebezpečné, lebo mám pocit, že ma tá robota predbieha.

Nestíham si želať, čo by som chcela robiť a už mi príde nejaká nová ponuka a ja sa ani nestihnem rozhodnúť, či to vlastne chcem robiť, lebo som si to ešte predtým ani nestihla želať.

Celý môj život ma vždy o krok predbieha, takže teraz sa teším na prázdniny, keď si oddýchnem a trošku porozmýšľam nad tým, ako to vlastne všetko chcem, čo si vlastne želám ja, moje deti, môj manžel.

 „Celý môj život ma vždy o krok predbieha, takže teraz sa teším na prázdniny, keď si oddýchnem a porozmýšľam, čo si vlastne želám...“ 6 fotografií v galérii „Celý môj život ma vždy o krok predbieha, takže teraz sa teším na prázdniny, keď si oddýchnem a porozmýšľam, čo si vlastne želám...“ Zdroj: Peter Korček

Vo viacerých rozhovoroch ste povedali, že „slávou“ sa u vás doma nič nezmenilo a manžel vás stále vníma rovnako. Platí to?

Ešte dávno predtým, ako sme si s mojím mužom založili rodinu a boli sme len frajeri, bola som veľmi často vyletená z hniezda a on si nebral žienku domácu, ale herečku, ktorá bola na zájazdoch 25-krát do mesiaca.

A naozaj, keby mal už v tom čase v sebe prvky žiarlivosti a keby neveril sám sebe, že je dostatočne dobrým mužom na to, aby s ním herečka ostala, tak by to asi nefungovalo.

O tomto sme sa však nijako nebavili ani predtým, ani teraz. Celé to skrátka išlo a ide prirodzenou cestou. Jediné, čo sa zmenilo a čo si môj muž dlho neuvedomoval, je, že na mňa ľudia vykrikujú moje meno, spoznávajú ma na ulici a ukazujú na nás prstom.

Je to veľmi zvláštne, lebo ja osobne si neviem predstaviť, že by som to niekedy niekomu urobila. Ani môj muž tomu najskôr neveril, no keď sa nám to prvýkrát stalo v obchodnom centre, že sa niekto chcel fotiť, tak môj muž povedal, že to nezvláda a išiel asi 10 metrov za mnou alebo predo mnou.

Skrátka nechcel ísť vedľa mňa, nechcel byť toho súčasťou, nemal to spracované a prekvapilo ho to, lebo to bolo prvýkrát. Ja som si aj poplakala, pretože sme sa o tom následne bavili v zmysle, čo teraz budeme robiť, či už nebude chodiť so mnou alebo čo...

Postupne sme si na to však zvykli a nemáme ani toľko času chodiť spolu do obchodu (smiech). Naozaj, doma v kuchyni, v spálni, v obývačke, na záhrade u mojich rodičov, na chate s kamarátmi, tam sa nezmenilo vôbec nič a mnohí z nich ani nevedia, že nejakú sošku mám. To, že sa niekto na mňa pozerá na ulici, alebo si o mne niečo myslí, na to ja už nemám žiaden dosah.

Napriek tomu, že sa pohybujete v šoubiznise, ste veľmi otvorená, nič neprikrášľujete. To je celkom vzácne.

Pretože to je oveľa jednoduchšie. Prišla som skrátka na to, že je neúnavné môcť povedať to, čo si myslím, že keby som mala myslieť na to, ako chcem pôsobiť a čo mám povedať, tak by som sa z toho zbláznila. Možno by som dala ešte dva rozhovory a potom by som sa rovno obesila. Toto je pre mňa jediná schodná cesta, hovoriť pravdu (smiech).

Vo viacerých rozhovoroch ste priznali, že počas materskej ste si oholili hlavu na tri milimetre, pretože ste chceli motivovať syna, ktorý sa nechcel dať ostrihať. U dcéry by vám však taký imidž neprešiel. Prečo?

U mňa sa veľa vecí zmenilo až po narodení Gretky. Postupne som zistila, aký má vplyv na vnímanie mojej ženskosti a mňa samotnej. Gretka sa totiž narodila naozaj ako čisté dievčatko. Ja som bola vždy skôr taký chalanský pupok. S chalanmi som vychádzala lepšie ako s kolegyňami, a dokonca som aj bola matkou syna.

Zrazu sa mi však narodila princezná, ktorá miluje ružovú a nepomôžem si, lebo raz je Anna a potom Elsa z Ľadového kráľovstva (smiech).

Takže mám doma dievčatko, ktoré mi hovorí, čo sa mi hodí, čo sa mi nehodí, nemá rada, keď som namaľovaná, najviac sa jej páčim nenalíčená, ale má rada, keď mám na sebe šaty, ružovú, keď má ona šaty a pri nej by mi naozaj neprešlo ostrihať sa dohola.

Ona by zakaždým pripomenula, že to nebolo dobré rozhodnutie. Myslím, že skutočnú ženskosť som v sebe objavila až po tridsiatke, keďže v tridsiatke sa mi narodila Gretka. Odvtedy som pochopila, že namaľovať si nechty možno nie je až také trápne, ako som si predtým myslela (smiech).

Kvôli synovi Viktorovi si v minulosti oholila hlavu. 6 fotografií v galérii Kvôli synovi Viktorovi si v minulosti oholila hlavu. Zdroj: Instagram

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×