Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

„Zabudnuté?“ Deti v autách vedome nechávajú nezodpovední a menej inteligentní rodičia

09.07.2018 (27/2018) V posledných týždňoch rodičia na Slovensku vedome ponechali v horúcom počasí v aute až päť detí, jedno zomrelo. Zdá sa, že varovania médií, polície i lekárov nepomáhajú. Prečo?
„Zabudnuté?“ Deti v autách vedome nechávajú nezodpovední a menej inteligentní rodičia
5 fotografií v galérii
Autor fotografie: Shutterstock

Trstená, Trenčín, Svit, Michalovce, Pezinok... Všade tam odišli rodičia od svojich detí a nechali ich samy v autách, hoci vonkajšia teplota sa šplhala nad tridsať stupňov Celzia. Nepomohli ani varovania médií, polícia otvárala jedno rozpálené auto s ohrozeným dieťaťom za druhým.

Akoby sa nezodpovednosť voči svojim deťom stala národným športom. Ani jeden z prípadov totiž nebol taký, že by rodič na spiace dieťa v aute zabudol. Všetci sa vedome rozhodli ho tam nechať.

Jana (30) z Trstenej šla na gynekologické vyšetrenie. Svoju dcérku Sabinku (2) nechala v aute s tmavými sklami pravdepodobne až štyri hodiny a údajne ju chodila pravidelne kontrolovať.

Keď prišla naposledy, jej dieťa bolo modré a nedýchalo. Hoci sa ho záchranári snažili okamžite oživiť, už mu nepomohli. Sabinka, ktorú si v aute zaparkovanom na opustenom mieste pri nemocničných garážach nikto nevšimol, zomrela priamo v areáli nemocnice.

Ostatné deti mali viac šťastia a okoloidúci zavolali políciu, ktorá ich z rozžeravených kabín vyslobodila. Dôvody rodičov, prečo odišli od svojich detí, boli podobné.

Pár v Trenčíne nakupoval v nákupnom centre, matka v Svite robila veľký nákup v supermarkete, dieťa v Pezinku sedelo tiež v aute zaparkovanom pred supermarketom.

Matka v Michalovciach nechala niekoľkotýždňové bábätko na prednom sedadle, kým niesla staršiemu synovi nohavice na folklórne vystúpenie. Policajtom tvrdila, že mala dieťa pod kontrolou, pretože mu nechala pootvorené okienko a zapla detskú vysielačku.

Rozsudok smrti

Všetky deti strávili v aute od svojho objavenia do príchodu polície 15 až 20 minút. Nešlo teda o minútu ani o dve. Už pri teplote 30 °C v tieni však stúpne vnútorná teplota v aute do niekoľkých minút skoro na 60 °C. Nepomôže ani pootvorené okienko, teplotu v aute zníži len o dva stupne.

„Je to teplota, pri ktorej je dieťa do 15 rokov asi za hodinu mŕtve. Ak sa telesná teplota dieťaťa zvýši na 41-42 stupňov Celzia, poškodzujú sa bielkoviny v bunkách a orgánoch. Rozhodnutie nechať dieťa pri vysokých vonkajších teplotách zavreté hodinu v aute je vlastne rozsudkom smrti,“ hovorí záchranár MUDr. Viliam Dobiáš.

Najskôr prichádza zmätenosť, silné potenie, halucinácie, potom bezvedomie, dusenie, pri vysokých teplotách popáleniny celého tela. Deťom sa organizmus zohrieva 3- až 5-krát rýchlejšie ako dospelým.

Teplota v čiernom aute s tmavými koženými sedačkami po niekoľkých hodinách dosahuje až 100 stupňov, čo je teplota rozpálenej fínskej sauny.

V prípade, že ide o život, treba rozbiť okno ďalej od dieťaťa predmetom, ktorý má hrot. 5 fotografií v galérii V prípade, že ide o život, treba rozbiť okno ďalej od dieťaťa predmetom, ktorý má hrot. Zdroj: Facebook/ Polícia SR

Stať sa môže čokoľvek

Prečo teda rodičia tak veľmi riskujú? Naozaj považujú auto za bezpečné pre svoje spiace dieťa? Nechcú ho budiť a radšej ho nechajú samo, kým vybavia nákup či návštevu u lekára? Zavadzia im vari pri tom? Alebo si povedia, že je to „len“ štvrťhodinka?

MUDr.­ Dobiáš upozorňuje, že aj 15 minút v aute bez dozoru bez ohľadu na počasie sa môže pre dieťa skončiť tragicky.

„Maloleté dieťa nemá čo robiť v aute samo, bez ohľadu na ,dôvody‘ rodiča. Počas štvrťhodiny mimo auta môže rodič dostať infarkt, porážku, môže ho zraziť auto a nikto sa nedozvie, že o 50 metrov ďalej v aute je jeho dieťa.

Okrem toho aj do zaparkovaného auta s dieťaťom môže vraziť iné auto, dieťa môže niekto cudzí vziať a ublížiť mu. Malé dieťa sa môže v nevhodnej polohe v sedačke bez pomoci udusiť. Ľudia nedokážu domyslieť dôsledky svojho konania. Rovnako je to aj s vysokým tlakom či cukrovkou. Ničia si zdravie, lebo sa dlho nič vážne nedeje,“ tvrdí záchranár.

Intelekt aj alkohol

Podľa psychologičky Hany Ševčíkovej iba naozaj nezodpovední rodičia vedome nechajú svoje dieťa v aute samo. Sú to takí, ktorí podceňujú situáciu, vonkajšiu teplotu a prehrievanie kabíny auta.

„Nie všetci však chápu aj takú základnú informáciu, že malé dieťa môže v rozhorúčenom aute zomrieť počas niekoľkých minút. Môžu to byť ľudia, ktorým chýba schopnosť domyslieť dôsledky svojich činov.

Môžu to byť rodičia pod vplyvom alkoholu alebo iných látok – teda opäť nedokážu zhodnotiť situáciu, zvážiť dôsledky. Môže im v tom brániť problémový psychický stav, ak sú pod vplyvom nejakej psychotropnej látky alebo akútnej psychickej choroby, napríklad psychózy.

Niektorým neumožňuje domyslieť dôsledky ich konania napríklad podpriemerný intelekt. To dokáže vyvážiť iba informovanosť. Preto je veľmi dôležitá edukácia rodičov, pokojne aj informácie u pediatrov,“ hovorí odborníčka.

Prípad Olivie, ktorú otec zabudol v aute, otriasol Poľskom. Muž sa po smrti dvojročnej dcérky psychicky zrútil. 5 fotografií v galérii Prípad Olivie, ktorú otec zabudol v aute, otriasol Poľskom. Muž sa po smrti dvojročnej dcérky psychicky zrútil. Zdroj: Fakt.pl

Polícia SR v týchto dňoch začala umiestňovať za stierače letáčiky s upozornením, aby rodičia v žiadnom prípade nenechávali svoje dieťa v aute. Nie vždy je však ponechanie dieťaťa v rozpálenom vozidle rozhodnutím rodiča.

„Druhú skupinu prípadov tvoria rodičia, ktorí zabudnú dieťa neúmyselne, čo sa môže stať každému z nás,“ vysvetľuje Hana Ševčíková.

Vinník či obeť?

Tragický prípad neúmyselného ponechania dieťa v aute sa udial pred tromi rokmi v Nitre. V júli 2015 zomrela v aute 2-ročná Kristínka.

Jej 56-ročný otec, ktorý rok po jej smrti skonal na infarkt, ju zabudol odviezť do jaslí. Čierne auto s tmavými sklami s Kristínkou na zadnom sedadle nechal na parkovisku pred budovou, kde pracoval. Zistil to až po niekoľkých hodinách.

Krátko pred touto tragédiou sa podobná stala v Poľsku. Na parkovisku zomierala 3-ročná Olivia, ktorú jej zaneprázdnený a vyčerpaný otec zabudol vyložiť v škôlke. Objavil ju až vtedy, keď sa ju po pracovnom čase z nej chystal vyzdvihnúť.

Zabudnutie dieťaťa v aute je skutočne tragický fenomén, ktorému sa venuje niekoľko vedcov. Prípady majú vždy spoločné črty. Dieťa vezie v aute rodič, ktorý ho bežne nevozí, alebo sa v niečom zmení jeho bežná rutina – napríklad má dieťa odviezť na nové miesto, kam ho bežne nebráva.

Zvyčajne sú to malé deti do troch rokov, ktoré v aute zaspia alebo nemajú s rodičom očný kontakt. Väčšina rodičov pokojne strávi deň v práci s falošným vedomím, že ich dieťa je v bezpečí v škôlke či u opatrovateľky.

Často sú to zamestnaní ľudia s mnohými povinnosťami a zvyčajne sú unavení, alebo ich trápia iné problémy. Otec malej Olivie z Poľska napríklad popri práci staval rodine dom a dlhšie si neoddýchol.

Porucha pamäti

Profesor psychológie a neurológie David Diamond sa venuje fenoménu zabudnutia dieťaťa v aute od roku 2004. Tvrdí, že táto príšerná udalosť je výsledkom špecifickej poruchy pamäti. Podľa neho mozgový systém zvykovej pamäti v tomto prípade prevládne nad perspektívnou pamäťou.

„Perspektívna pamäť riadi plánovanie a realizáciu budúcich činností – napríklad to, že chceme dieťa odviezť do škôlky. Zvyková pamäť sa viaže na úlohy, ktoré sa v našom živote opakujú a vykonávame ich automaticky. Napríklad každodenná jazda z domu do práce,“ vysvetľuje profesor Diamond.

Potlačenie perspektívnej pamäti zvykovým pamäťovým systémom je podľa neho takmer na dennom poriadku. Stáva sa nám to napríklad, keď sa zabúdame cestou domov zastaviť v potravinách. Naša zvyková pamäť nás zavedie priamo domov a potlačí perspektívnu pamäť, čiže vedomie, že sme sa chceli zastaviť v obchode.

„Typický pre všetky prípady bol okamih, keď sa mal rodič rozhodnúť a ísť do škôlky alebo do práce. Od toho momentu všetci rodičia uviedli, že stratili povedomie o prítomnosti dieťaťa v aute. Do práce pokračovali s pocitom, že ho odovzdali a je v bezpečí.

Ich plán dať tam dieťa, keďže to nerobili denne či často, nebol v mozgu dostatočne fixovaný a zvyková pamäť ho potlačila. Všetci rodičia, ktorí zabudli svoje deti v autách, uvádzali stresujúce alebo rozptyľujúce faktory pred alebo počas jazdy autom. Mnohí tiež tvrdili, že mali predtým nedostatok spánku,“ vysvetľuje profesor Diamond.

Podľa neho je ilúzia splnenej povinnosti taká dokonalá, že rodičia sa snažia odísť z práce zavčasu, aby stihli ísť po dieťa, či o ňom cez deň rozprávajú kolegom. A ich syn či dcéra zatiaľ zomierajú zatvorení v aute.

Ako takýmto tragédiám podľa profesora Diamonda predísť?

„Prvým krokom je pripustiť, že sa to môže stať aj vám. Ide o bežnú poruchu pamäti u ľudí, ktorí musia plánovať veľa vecí naraz. Aj pozorní a starostliví rodičia môžu nechtiac zabudnúť svoje deti v autách. Zvyková pamäť jednoducho prebije plánovaciu. Bez ohľadu na to, ako veľmi dieťa milujete. Dávajte si pozor.“

Polícia odštartovala kampaň pripomínajúcu rodičom, aby nenechávali deti v autách. 5 fotografií v galérii Polícia odštartovala kampaň pripomínajúcu rodičom, aby nenechávali deti v autách. Zdroj: TASR

Ani na chvíľu

V USA, kde sa každý rok vyskytujú desiatky prípadov úmrtí detí ponechaných neúmyselne či úmyselne v rozpálených autách, pôsobí organizácia Deti a autá, ktorá sa zasadzuje za zavedenie signalizačného systému o prítomnosti dieťaťa v aute do povinnej výbavy vozidiel.

Odborníci radia pri jazde s dieťaťom, najmä ak ho často nevozíte, dať si na predné sedadlo jeho hračku či kus oblečenia. Pomôcť môže aj farebná nálepka na volante a tiež dohodnutý „bezpečnostný“ telefonát zo škôlky alebo od partnera v čase, keď prichádzate do práce.

Podľa odborníkov na bezpečnosť by sa malo stať rutinou vždy sa pozrieť pred odchodom z auta na zadné sedadlo. Ďalším pravidlom je vždy zamknúť auto stojace v záhrade či v garáži, hoci ste doma, aby doň dieťa nemohlo vojsť.

Ak neviete nájsť dieťa, vždy ako prvé ísť prezrieť auto a kufor. A úplne základnou vecou je – nikdy, nikdy, ani na chvíľu nenechávať dieťa v aute samo. Nič totiž nie je také dôležité, aby ste pre to riskovali jeho život.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×