Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vynovená cesta v Tepličke nad Váhom rozdeľuje miestnych. „Zhoršil sa nám život,“ tvrdí jedna strana

14.06.2018 (24/2018) Na dolnom konci vynovenej asfaltky z Tepličky nad Váhom vidia veci inak ako na hornom konci v Zástraní. Tých zhora hnevá zákaz vjazdu od tých zdola.
Vynovená cesta v Tepličke nad Váhom rozdeľuje miestnych. „Zhoršil sa nám život,“ tvrdí jedna strana
7 fotografií v galérii
Zákaz vjazdu vyprovokoval nespokojnosť. Možnosť získať výnimku je pre niektorých ľudí...
Autor fotografie: Vladimír Kapmf

Obec Teplička nad Váhom získala za symbolické euro cestu smerom k Zástraniu od Žilinského samosprávneho kraja. Tesne predtým dala župa zničenú komunikáciu opraviť. Investovali do nej 100 000 eur. Inak by ju obec pravdepodobne neprijala, pretože vo svojom rozpočte by na jej opravu nemala prostriedky.

Na hornom konci 2,666 kilometra dlhej úzkej asfaltky je Zástranie, mestská časť Žiliny. Na kopci tu žije približne tisícka obyvateľov.

Tí sa spočiatku potešili, že cesta, ktorú už ani nevyužívali pre jej katastrofálny stav, bude opäť bez dier a prejazdná. Po oprave prišli prvé kolízie áut s cyklistami a pešími. To sa nepáčilo poslancom v Tepličke nad Váhom, a tak urobili rázny krok.

Výnimky a povolenia

Hore v Zástraní sa sťažujú, že zákaz vjazdu znemožnil využívať zamestnancom automobilky pod kopcom výhodnú skratku. Po jej oprave sa mohli pohodlne previezť namiesto jedenástich kilometrov pod kopec na to isté miesto len približne tri.

Dolu v Tepličke nad Váhom s uzavretím cesty nemajú problém. Skôr naopak. Majú o niekoľko problémov menej.

Keď bola komunikácia rozbitá, ani pes po nej neštekol. Keď je opravená, zrazu po nej jazdia autá oveľa častejšie a vo vyššom počte. Aby sa od lesa dostali na hlavný ťah, musia prejsť časťou zástavby rodinných domov úzkymi ulicami.

V Tepličke sú naklonení rekreačnému využitiu novej asfaltky. Miesto pre autá a pre chodcov na nej nie je. Príde im zvláštne, že niekto silou-mocou potrebuje túto skratku prejazdnú vždy a pre každého.

Úzka cesta je skratkou do údolia pre ľudí zo Zástrania. 7 fotografií v galérii Úzka cesta je skratkou do údolia pre ľudí zo Zástrania. Zdroj: Vladimír Kapmf

Cesta nespĺňa štandardy pre cestu 2. alebo 3. triedy, hoci je zaradená medzi cesty tretej triedy. Je úzka a dve osobné autá sa pri obchádzaní ledva-ledva zmestia.

Nespokojní obyvatelia horného konca argumentujú, že v zmluve o predaji je jasne napísane, že sa obec zaväzuje dodržať účelové určenie cestného majetku. Starosta Tepličky nad Váhom Viliam Mrázik mieni, že nespokojným obyvateľom Zástrania ponúkajú, čo môžu.

„Pred opravou bola cesta v havarijnom stave a ľudia po nej jazdili, iba keď to súrne potrebovali. Nový povrch spôsobil, že po nej začalo jazdiť veľké množstvo áut. Naši občania na nás tlačili, aby sme s tým niečo robili. Na ceste bolo niekoľko kolízií cyklistov s autami. Obmedzeniami sme chceli vytvoriť priestor pre peších a cyklistov. Naše návrhy schválil dopravný úrad.“

Obec podľa starostu hneď po prvých nespokojných reakciách pristúpila k udeľovaniu výnimiek a povolení na prejazd. Doteraz ich vydali približne päťdesiat.

„Ľudia ich dostávajú na počkanie. Stačí, aby boli zo Zástrania a pracovali v smere na automobilku a Terchovú. Prečo im to nestačí? Mňa to mrzí, neviem, ako by sme mohli ešte zmeniť mienku v Zástraní. Záležalo nám predovšetkým na bezpečnosti ľudí.“

Obavy z korupcie

Jednostranné rozhodnutie o zákaze a individuálne povolenia ľudí z horného konca vraj diskriminujú a chcú, aby obecné zastupiteľstvo Tepličky bolo k Zástrančanom ústretovejšie.

To si myslí aj poslanec VÚC Žilina Ľubo Bechný, ktorý sa podujal pomôcť nájsť dotknutým občanom z horného konca zo Zástrania riešenie. Oslovil aj predsedníčku Žilinského samosprávneho kraja Eriku Jurinovú, aby sa v prípade cesty stala mediátorkou. Tá sa o to pokúsila.

„Cesta slúžila ľuďom bez problémov celé roky. Neprejazdná bola len v zime. Napriek jamám sa dalo prejsť a bola otvorená pre všetkých. Pri odovzdávaní cesty Žilinský samosprávny kraj neoslovil mesto Žilina ani obyvateľov Zástrania ako účastníkov konania. To bola chyba.“

Ľudia zo Zástrania prišli zákazom o jednoduchú možnosť ísť si nakúpiť do večierky, zájsť do kaderníctva či supermarketu v Tepličke a o možnosť, ako sa jednoduchšie dostať do niektorých častí Žiliny.

„Zhoršil sa im život. Jedna rodina si zrátala, že mesačne ich obchádzanie stojí o dvadsať eur viac,“ argumentuje Bechný.

Podľa poslanca starosta síce udeľuje výnimky, no nemá jasne stanovené kritériá, čo vyvoláva nespokojnosť a aj obavy z korupcie.

Teplička nad Váhom udelila zatiaľ približne päťdesiat výnimiek. 7 fotografií v galérii Teplička nad Váhom udelila zatiaľ približne päťdesiat výnimiek. Zdroj: Vladimír Kapmf

Ani tam, ani tam

Za občanov Zástrania prišla na stretnutie so župankou v prvý júnový utorok aktivistka Soňa Tichavská. Zo stretnutia údajne odišla znechutená.

Nebolo by čo riešiť. Keby bola taká cesta niekde v lese na Zakarpatskej Ukrajine, tak by bol zážitok po nej jazdiť. Keby bola kdesi vo Švajčiarsku v kopcoch, tak by bola pravdepodobne pre autá uzavretá a ponechaná len na rekreačné účely. Lenže nie je. Je kdesi medzi týmito dvoma odlišnými svetmi.

Pokus o zmier a nájdenie riešenia u žilinskej županky Eriky Jurinovej sa neskončili úplným happyendom.

„Dúfali sme, že nájdeme kompromisné riešenie,“ skonštatovala. „Bude treba ďalšie stretnutia. Zastupiteľstvo v Tepličke nad Váhom sa týmto problémom bude opäť zaoberať. Chápem obe strany. Dôležitá je podľa mňa bezpečnosť a nájsť riešenie, aby ľudia nemali pocit, že im niekto robí prieky. Obmedzenia sú podľa mňa na mieste, len treba nájsť ich mieru.“

Zo stretnutia vzišli tieto návrhy na riešenie situácie: obmedzenie rýchlosti podľa uváženia obecného zastupiteľstva Tepličky, inštalácia spomaľovačov, zákaz používania tejto cesty pre nákladné vozidlá, zimná uzávera pre všetky vozidlá, zákaz vjazdu všetkým v dňoch pracovného pokoja, počas pracovných dní bude cesta otvorená pre osobnú automobilovú dopravu neobmedzene.

Všetky tieto návrhy však musí schváliť zastupiteľstvo v Tepličke nad Váhom.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×