Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Premýšľate o operácii? Tieto zákroky môžete podstúpiť aj v lete a užívať si slnečné lúče

13.06.2018 (23/2018) Už dávno neplatí, že leto je nevhodným obdobím na operačné riešenie niektorých problémov. Môžete dokonca podstúpiť zákrok na kŕčových žilách či dať si operovať oči laserom.
Premýšľate o operácii? Tieto zákroky môžete podstúpiť aj v lete a užívať si slnečné lúče
3 fotografie v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Kŕčové žily sa v minulosti v lete neoperovali. Teplo neprospieva hojeniu operovaných varixov a v horúčavách nie je príjemné ani povinné 24-hodinové nosenie kompresívnych pančúch. Dnes však už existuje metóda, ktorá rieši tento problém aj vtedy, ak človek môže podstúpiť zákrok len práve v tomto období.

Je to metóda VenaSeal − liečba biologickým lepidlom, ktoré zlepšuje prietok krvi v žilovom systéme utesnením alebo uzavretím chorej žily. Špeciálnym katétrom sa do nej vpraví malé množstvo lepidla vyvinutého na zdravotnícke účely.

Žila sa lepidlom utesní a krv sa potom vedie susednými zdravými žilami. Lekár sa do žily dostane buď malým rezom, alebo kožným vpichom.

Potom do nej zavedie špeciálny katéter a posúva ho až na začiatok chorého úseku žily, do ktorého chce vpraviť lepidlo. Miesto, kde sa zavádza katéter sa lokálne znecitlivie a poloha katétra pri zákroku sa overuje pomocou ultrazvuku.

Náročný na presnosť

Katéter je pod ultrazvukom dobre viditeľný, takže lepidlo sa dostane len na to miesto v žile, kam určí lekár. Výhodou je to, že žila sa neuzatvára teplom z lasera či rádiofrekvenčného katétra, ktorý vstup do chorého miesta „spáli“.

Pri „lepení“ žily teda nehrozí popálenie kože a mäkkých tkanív v blízkosti ošetrovaných žíl a miesto sa nemusí hojiť. Na vpravenie lepidla stačí jediný vpich, kým pri tepelnej ablácii žily je nutných viacero vpichov.

Zákrok s použitím biologického lepidla je veľmi pohodlný, no náročný na chirurgovu presnosť a stojí okolo 1 000 eur. 3 fotografie v galérii Zákrok s použitím biologického lepidla je veľmi pohodlný, no náročný na chirurgovu presnosť a stojí okolo 1 000 eur. Zdroj: Shutterstock

Navyše výrobca katétra tvrdí, že po zákroku nie sú potrebné kompresívne pančuchy, ktoré sú pri iných druhoch zákrokov na kŕčových žilách nutné. Pre pacienta je to teda naozaj komfortné riešenie – žiadna narkóza, žiadne tlakové pančuchy, len malý vpich.

Za tieto výhody však pacient zaplatí viac než za tepelnú abláciu či sklerotizáciu žily špeciálnou penou. Zákrok s použitím biologického lepidla je veľmi pohodlný, no náročný na chirurgovu presnosť a stojí okolo 1 000 eur.

Môžete sa aj potápať

Aj tvrdenie, že oči sa v lete nedajú operovať laserom, je už prežitok. Podľa očných lekárov si treba len vybrať správny druh laserového zákroku. V lete sú ideálne metódy, pri ktorých chirurg odstraňuje dioptrie femtosekundovým laserom.

Celú operáciu vykonáva laser sám, bez ľudského zásahu. Odstráni dioptrie priamo v rohovke bez toho, aby musel chirurg narušiť a páliť povrch rohovky. Rohovka tak ostáva pevná a celistvá.

Večer v deň zákroku môže pacient normálne fungovať, sedem dní po operácii môže opäť športovať a približne po desiatich dňoch si už môže užívať leto so všetkým, čo k nemu patrí vrátane plávania. Tieto zákroky ponúkajú na Slovensku všetky laserové očné kliniky a mnohé majú na leto aj rôzne zľavy.

Ďalšou operáciou, ktorú je vhodné absolvovať v jarných či letných mesiacoch, je výmena kĺbu. S operovaným bedrom či kolenom v lete nehrozí pošmyknutie na ľade či snehu. Sú priaznivejšie podmienky pre pohyb vonku a nie je nutné ani vrstvenie oblečenia.

Deti aj herci

Leto je typickým uhorkovým obdobím pre plastických chirurgov a estetických dermatológov. Samozrejme, sú diagnózy, ktoré sa dajú operovať celoročne, teda i v lete. Napríklad operácie očných viečok, ušníc, facelifty, vytiahnutie obočia, aplikácie výplňových materiálov, botoxu či operácie prsníkov.

Pri estetických zákrokoch treba rátať aj s obdobím rekonvalescencie. 3 fotografie v galérii Pri estetických zákrokoch treba rátať aj s obdobím rekonvalescencie. Zdroj: Shutterstock

Okrem samotnej operácie však treba rátať aj s obdobím rekonvalescencie, počas ktorej je nutné napríklad nosiť sťahovacie obväzy či bandáže. To trvá zvyčajne niekoľko týždňov a leto je medzitým fuč. Pekné telo do plaviek teda ženy či muži nestíhajú ani pri zákroku začiatkom júna.

Liposukcie, abdominoplastiky či redukčné operácie prsníkov sa teda v lete robia len pacientom, ktorí sú ochotní dodržiavať prísny režim hojenia napriek lákavému počasiu a potrebujú napríklad pre prácu práve letný termín zákroku.

Podľa lekárov je však takmer pravidlom, že letné prázdninové mesiace často využívajú detskí pacienti napríklad na operáciu odstávajúcich ušníc, aby mali v novom školskom roku „nové ušká“.

Pracovný čas lekárom vypĺňajú aj pedagogickí pracovníci, ktorí využívajú najmä prvé dva až tri júlové týždne, aby sa podrobili operácii. Ďalšou skupinou sú hudobníci či herci, ktorí takisto využívajú čas divadelných prázdnin.

Úplne vylúčené sú však zákroky na tvári, pri ktorých sa akokoľvek plošne narúša či olupuje koža. Pleť by sa mohla na slnku nepekne spigmentovať a zákrok by mohol stav pokožky ešte zhoršiť.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×