Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

„Tie si už nechám!“ hovorí Ilona Csáková o nadbytočných kilogramoch a vydáva nový album

12.06.2018 (23/2018) Ilona Csáková (47) je na hudobnej scéne 32 rokov. K jubileu si po desaťročnej pauze nadelila nový album. Pracovala na ňom dva roky. Niektorí hovoria o comebacku, ona nesúhlasí.
„Tie si už nechám!“ hovorí Ilona Csáková o nadbytočných kilogramoch a vydáva nový album
6 fotografií v galérii
Ilona Csáková
Autor fotografie: Lenka Hatašová

Kým dorazila ráno z Brna do Bratislavy, navarila na dva dni, vypravila synov do školy a škôlky a cestou sa „pobila“ s českými i slovenskými zápchami. Hoci nie je jednoduché skĺbiť spevácky život s rodinou, Ilona má vo veci úplne jasno: „Rodinu by som za kariéru nikdy nevymenila.“

Na scénu sa s novým albumom Pořád jsem to já vraciaš po desiatich rokoch, čo vyvoláva dojem, akoby si za ten čas nič nerobila. Nie je to však pravda.

Presne tak, niektorí to nazvali mojím comebackom, čo nie je úplne pravda. Tých desať rokov považujem za materské obdobie, no na scénu som sa po oboch pôrodoch pozvoľna vracala.

Koncertovala som s bigbandom, vystupovala v televíznych programoch a účinkovala v muzikáloch. Po prvom synovi to bol Kat Mydlář, chvíľu som hrala aj v Přízraku z Londýna a nakoniec v Sibyle Královnej ze Sáby. Takže remeslo som rozhodne nezavesila na klinec, len tvorbu albumov som vynechala.

Prečo?

Nemala som potrebu. Možno je to zvláštne, no necítila som žiadne pnutie zháňať autorov hudby a textu, hoci na mňa fanúšikovia a známi dosť naliehali: „Urob už niečo, 10 rokov je dlhý čas.“ Ja som to tak necítila až do momentu, keď som si uvedomila, že som speváčkou už 30 rokov.

Vtedy som si povedala, že je to celkom slušné jubileum, ktoré by si album zaslúžilo ako zavŕšenie tejto éry. Pretože už roky spolupracujem s rôznymi bigbandmi, spievam rôzne swingové a bluesové veci, nechala som si pomerne veľkú časť repertoáru prepísať do swingových aranžmánov a s Golden Big Band Prague som ho nahrala.

Tvoje veci alebo svetové štandardy?

Rozmýšľala som, či tam mám zakomponovať tie štandardy, no nakoniec som si povedala, je to o mne, nechám len moje pesničky s tým, že by som bola rada, keby tam zazneli aj nové bonusové veci.

V štúdiu. 6 fotografií v galérii V štúdiu. Zdroj: Lenka Hatašová

Bol to ťažký výber?

Ako sa to vezme. Vyberala som svoje skladby, o ktorých som si myslela, že budú s tým bandom dobre znieť, také, ktoré chcú diváci počuť na každom koncerte. Blahorečím svojim „hitůvkám“ ako Tornero, Proč mně nikdo nemá rád, Malý vůz či Pink, lebo je veľmi ťažké vyrobiť hit.

Za svoju kariéru som však urobila veľa menej známych, ale veľmi pekných vecí, ktoré boli len súčasťou albumov, a tak som vybrala aj z nich. Keďže som túto 30-ročnú etapu chcela uzavrieť, urobila som retrospektívu. Môj katapult, odrazový mostík, bola skupina Laura a její tygři, preto je tam aj pesnička, čo som vtedy spievala s nimi.

No a na záver som chcela osviežiť album novými vecami. Preto som oslovila Augustina Bernarda na väčšinu aranžmánov a jednu pesničku, ktorú otextovala Patrícia. No a ona mi kompletne urobila celú skladbu Abych byla in, ku ktorej som nakrútila aj videoklip.

Tebe pesničky nenapadajú? Veď už si nejaké zložila.

Napadajú a áno, pár piesní na konte mám, skôr hudbu ako text. Navyše, nedávno som napísala skladbu pre neziskový projekt Spokojené děti, ktorý založila moja kamarátka Aneta Stolzová, hovorkyňa Karla Gotta, otextoval ju herec Honza Budař.

Teraz idem znova na vlne, keď ma opäť začalo baviť byť kreatívna. Pomaly začínam pripravovať nový materiál a o rok pred prázdninami, keď budem stíhať, by som rada vydala ďalší album. V zásuvke už mám pár zaujímavých popevkov, námetov, torz piesní, ktoré by som rada skúsila. Keď mi niečo napadlo, nahrala som si to do mobilu. Keď to bolo v „pohode“, aj som si to zahrala na gitare.

Na tomto albume je aj vaše dueto s Karlom Gottom.

V origináli je to pesnička Crying, Karel ju naspieval v 80. rokoch a volá sa Pláč. Vždy som ju mala veľmi rada, potom som na ňu trochu zabudla, ale osviežil mi ju David Lynch v Mulholland Drive, kde zaznela ako Llorando. Keď som ešte žila v Prahe, tak sme sa s Gottovcami stretávali ako priatelia a raz som mu predniesla, že by som ju rada naspievala. On vtedy povedal, že by sme si ju mohli zaspievať spoločne a stalo sa.

S Gottovcami sa kamarátite stále?

Stále, akurát už nie je toľko času, keďže oni žijú v Prahe, ja v Brne, všetci máme deti a veľa práce. Mám to teraz trošku od ruky, ale keď je čas, tak sa vídame.

Pani Gottovú nepoznám, ale Karla Gotta áno a myslím, že musí byť veľmi príjemný a, dovolím si tvrdiť, aj zábavný spoločník. Je?

Je veľmi príjemný, veľmi pozorný, je to džentlmen každým „coulem“. Má úžasné vedomosti, široký záber a je senzačný rozprávač. Keď k tomu pripočítame jeho vyberaný zmysel pre humor, je radosť s ním tráviť čas.

Karel Gott dodržal slovo a dueto Pláč s Ilonou naspieval. 6 fotografií v galérii Karel Gott dodržal slovo a dueto Pláč s Ilonou naspieval. Zdroj: Archív I. C.

Napadlo ti niekedy, že ty, Ilona Csáková, budeš sedieť v Gottovej vile, ktorý bol hviezda už vtedy, a dokonca sa s ním priateliť?

To určite nie. Ako dieťa som síce mávala bujnú fantáziu, ktorá mi, dúfam, zostala dodnes, ale až taká prebujnelá zase nebola :). Je však pravda, že moja mama miluje Karla odjakživa, hovorím jej „gottofilka“. A vždy, keď mal nejakú reláciu v televízii, museli sme ju spoločne pozerať a ona sa vždy zasnila a hovorila: „Raz budeš spievať s Karlom Gottom.“

Aká veštkyňa! Pokiaľ však viem, toto priateľstvo sa začalo vďaka Ivane Gottovej, s ktorou ste svojho času riešili veci medzi nebom a zemou. Istý čas ste dokonca so svojím vtedajším partnerom Vladimírom Kočandrlem mohutne pojedali rôzne vitamínové doplnky. Pamätám si to ako dnes.

Všetci si mysleli, že sú to tabletky, ale boli to iba zdravé tobolky s bylinkami ako ľubovník bodkovaný a podobne.

A s Ivanou ste chodievali na rôzne sabaty. Čo sa na nich dialo?

Toto moje ezoterické obdobie trvalo asi 5 rokov, bolo veľmi intenzívne a zrejme som ním veľmi intenzívne obťažovala okolie :), lebo som stále niekam jazdila, prihlásila som sa do ezoterickej školy, kde sme sa učili rôzne alternatívne metódy medicíny a tak.

To bolo asi najviac, čo ma fascinovalo a bavilo – učili sme sa všetko možné od účinkov bylín cez kamene, reiky, anjelské semináre, potom sme jazdili na tie sabaty, tam sme robili rôzne rituály spojené s konkrétnym dátumom, meditácie, chiromantiu, výklad z kariet. Veci, ktoré by sme mohli nazvať jedným slovom – pohanské.

Čím sa začalo a čím sa toto obdobie skončilo?

Vždy ma zaujímali veci medzi nebom a zemou, chodila som po rôznych seminároch, no a odišlo to... ani neviem z akého dôvodu. Ako to prišlo, tak to aj odišlo, až som stretla svojho manžela, začala som byť zľahka racionálnejšia a už na to nebol čas.

Sú momenty, mám z toho obdobia veľa kníh, keď sa do nich pozriem a možno sa, keď raz budem chcieť relaxovať a nevenovať sa svojej profesii, chlapci už budú veľkí, k týmto veciam ešte vrátim.

Nedá sa na to úplne zabudnúť a vymazať to zo života, z mysle a duše. Je to ako rozbehnutý vlak, ktorý sa nikdy nezastaví, len raz ide rýchlejšie, raz pomalšie, ale už v tomto smere nie som taká aktívna ako kedysi. Nie je na to čas, dnes nie je čas takmer na nič, ale na druhej strane, zaplať pánboh, že som stihla tú rodinu.

Keď si bola bezdetná a slobodná, bolo ľahké zbaliť sa a ísť nahrávať alebo na turné. Žila si v Prahe a teraz ako vydatá matka dvoch synov, povedané tvojimi slovami, žiješ Nudu v Brně.

Myslené v úvodzovkách. O to viac musím teraz všetko organizovať a manažovať. Napríklad dnes som stihla vypraviť deti do školy vrátane raňajok a desiatej, poobede však majú angličtinu, tak bude musieť zafungovať babička, lebo manžel je v práci, takto to proste býva, keď som preč. Pomáha mi svokra Martička. Milujem mužovu rodinu.

S kamarátkou Ivanou Gottovou a muzikálovou herečkou Monikou Absolonovou. 6 fotografií v galérii S kamarátkou Ivanou Gottovou a muzikálovou herečkou Monikou Absolonovou. Zdroj: Archív I. C.

Brno nie je na konci sveta, dokonca na Slovensko to máš ešte bližšie, ale premýšľala si dlho, keď si odišla z Prahy za manželom? Nebolo ti to ľúto?

Nie, vôbec. Sťahovala som sa totiž v 8. mesiaci tehotenstva a na všetko som sa tešila: na nový život, na nové mesto, na rodinu, na bábätko, bola som plná eufórie, hormónov, takže som tú zmenu kvitovala a vítala, bola som za to rada a som dodnes.

Uvedomujem si, že máme dom so záhradou v lokalite, kde sa nemusím báť, keď sa synovia vozia na bicykli alebo hrajú na ihrisku; máme blízko do lesa, všetko mám v dosahu, školu, škôlku. Keby som to mala porovnať s Prahou, musela by som bývať veľmi ďaleko od centra a veľa cestovať, čo by nebolo také praktické ako v Brne. Inak som v tej Prahe pracovne vlastne stále, stále pendlujem.

Okrem toho technika postúpila, hudobníci a spevák nemusia byť počas nahrávania na jednom mieste, máme tu sociálne siete...

A to som aj využila. Muziku nahral bigband v Prahe, ja som spevy dorábala v Brne v štúdiu u kamaráta. Technika je úžasná vymoženosť, ktorá nám však berie osobný kontakt a ešte zaváňa anonymitou, najmä čo sa sociálnych sietí týka. Práve o nich je pieseň Abych byla in.

Ja ešte spadám do generácie, ktorá si so sociálnymi sieťami netyká, hoci sa ich snažím využívať na prezentáciu, a už vôbec sa neteším, že to budem musieť riešiť so svojimi synmi. Zatiaľ sa zaujímajú len o pár youtuberov, nebudeme však sťahovať gate, brod je ešte ďaleko :).

Pre veľkú rodinu treba veľa variť. My sme, žiaľ, podobné typy v tom, že sa ráno dvakrát nadýchneme a hneď máme dve kilá navyše... To je rozhodený metabolizmus, tie naše mladistvé diéty.

To vieš, že keď navarím, dám si tiež. Vždy som rada varila a stále tvrdím, že domáca kuchyňa je grunt, teda základ. Včera som robila „karboše“ (fašírky) so zemiakmi a s petržlenom, šalátik z nášho skleníka a ešte som svojim chlapom uvarila klobáskový guláš, lebo keď prídem večer domov, už bude na varenie neskoro.

Tebe sa, ako som čítala, podarilo párkrát schudnúť, vraj kvôli manželovi.

Nie kvôli nemu, kvôli sebe. Ja stále lavírujem tri kilá hore-dole. Pribrala som hlavne po tehotenstvách, asi 20 kíl, a robila som, čo sa dalo, aby som sa vrátila na svoju váhu, lebo mať 20 kíl navyše, tak to je masaker.

Začala som sa viac hýbať, asi rok som hrala tenis, teraz chodím už šiesty rok dvakrát do týždňa na pilates. Je to fenomenálne cvičenie hlbokých svalov, vďaka čomu ťa nič nebolí, správne dýchaš, proste super. Po dvoch pôrodoch mi nakoniec zostalo dokopy 10 kíl a tie si už nechám :)! Nebudem s nimi bojovať.

Múdro. V šou Jana Krausa si spomínala, že máte záhradu, chováte sliepky, ktoré vám drhne susedov pes.

Tie sliepky a ovečky sú u svokry, ktorá býva kúsok od nás. Ale inak sa nesťažujem, hrášok mi pekne „valí“, jahody máme, už som obrala 10 kusov v duchu, čím horší roľník, tým lepšie zemiaky :). A ešte máme skleník, kde mám zasadený šalát, kaleráby, uhorky, rajčiny, to ma baví, ale veľa práce si to nevyžaduje. Iba papriky mi nejdú, netykajú si so mnou.

Azda sa aj tie poddajú, ako si povedala, brod je ďaleko... Tvoji synovia majú Daniel osem a Dominik päť rokov. Prvého si mala v 39. Nestrašili ťa lekári, že neskoro, že si mimóza a tak?

Nie, našťastie, nikto nič nehovoril, a keby aj, tak je to jedno. Moji lekári vedeli, ako to mám s partnerskými vzťahmi, vedeli, že sa mi v nich nedarilo, takže ma len strážili ako každú tehotnú ženu po tridsiatke, ktorá už spadá do kategórie rizikových.

Dá sa už o chlapcoch povedať, kto je viac po kom?

Stále sa to kryštalizuje, no už teraz by sa dalo povedať, že starší Daniel viac inklinuje k manželovej rodine, aj povahovo, a Dominik je väčší exhibicionista, je muzikálny, spieva, tancuje, ten je viac do nás.

Rodinu by nevymenila za nič na svete. Manžel Radek Voneš a synovia Daniel a Dominik. 6 fotografií v galérii Rodinu by nevymenila za nič na svete. Manžel Radek Voneš a synovia Daniel a Dominik. Zdroj: Archív I. C.

Tvoj manžel Radek Voneš je vraj podnikateľ.

Nie je podnikateľ, je riaditeľom výrobnej divízie jednej firmy, vyštudovaný strojár.

Čím si ťa získal, v čom bol iný, že za neho si sa rozhodla vydať?

Pár rokov predtým, než ma oslovil, sa mi, ako som už spomínala, súkromný život veľmi nedaril. S pribúdajúcim vekom však už má človek nejaké životné skúsenosti, vie, čo by mu vyhovovalo, čo by pridal, čo by ubral, už má niečo za sebou. Takže keď nás zoznámil Roman Horký z kapely Kamelot, s ktorým som naspievala dueto Slib, obaja sme boli vyzretí a pomerne skoro sme zistili, že by nám to mohlo fungovať.

Zoznámili ste sa v roku 2008, brali o tri roky neskôr. Takže teraz...

... som už nudná, nie je nič :).

Ale kdeže... Teraz si spokojná manželka a mama, ktorá pokračuje v spievaní.

Rozhodne by som nikdy nevymenila rodinu za kariéru a som veľmi šťastná. Tým, že som spokojná v rodinnom živote, o to viac ma baví práca. Sú to spojené nádoby. Viem, je to klišé, no naozaj to platí. Vždy hovorím, že jedno je na úkor druhého.

Keď mám veľa práce, cítim vnútorné pnutie, svedomie mi vyčíta, že sa úplne nevenujem rodine. Našťastie je to vždy len dočasný stav, nie som stále preč. Dá sa to skĺbiť, len si to treba dobre zorganizovať. Keď sa mi darí v práci, som doma v pohode a opačne, tá harmónia sa prelieva.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×