Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Exmanželka chce deti zobrať na rok do USA, bojím sa, že sa už nevrátia. Ako to nedopustiť?

13.06.2018 (18/2018) Ak sa rozhodnete s odcestovaním detí súhlasiť, je nevyhnutné, aby ste s exmanželkou uzavreli písomnú rodičovskú dohodu.
Exmanželka chce deti zobrať na rok do USA, bojím sa, že sa už nevrátia. Ako to nedopustiť?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Moja exmanželka chce s našimi deťmi vycestovať na jeden rok do USA. Chce tam dať deti do školy. Žiada odo mňa, aby som s tým súhlasil. V zásade nie som proti, no bojím sa, že sa už nevrátia.

Andrej

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

Vaša situácia je pomerne zložitá. Na jednej strane by ste nemali brániť deťom, aby si rozšírili vzdelanie, najmä keď majú možnosť rok študovať v zahraničí. Na druhej strane, ak by došlo k tomu, čoho sa obávate, dosiahnutie návratu detí na Slovensko bude zložité a finančne nákladné. Ak sa rozhodnete s odcestovaním detí súhlasiť, je nevyhnutné, aby ste s exmanželkou uzavreli písomnú rodičovskú dohodu, v ktorej presne špecifikujete, že dávate súhlas na ročný pobyt detí v USA výlučne z dôvodu návštevy miestnej školy a presne definujete, odkedy dokedy budú deti v zahraničí. Dohoda musí byť teda jednoznačná v tom zmysle, že dávate súhlas na dočasný pobyt detí v USA za určitým účelom, že nejde o trvalé presťahovanie.

Mali by ste si tiež dohodnúť pravidlá kontaktu detí s vami, napríklad, že budete niekoľkokrát týždenne v kontakte prostredníctvom telefónu, skypu a pod., prípadne deti pricestujú na Slovensko na návštevu, napríklad počas vianočných prázdnin. Ak vaša exmanželka dohodu nedodrží a s deťmi sa na Slovensko nevráti, dopustí sa neoprávneného zadržania detí v USA. V takom prípade máte možnosť kontaktovať tamojší orgán medzinárodnoprávnej ochrany detí a ak cesta prostredníctvom úradu nebude úspešná, budete sa musieť obrátiť na tamojší súd a žiadať nariadenie návratu detí na Slovensko na základe Haagskeho dohovoru o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí.

V konaní budete musieť preukázať, že pobyt detí v USA mal dočasný charakter. Môže sa stať, že súd bude od vás požadovať dôkazy o tom, že ste sa o deti počas ich pobytu v USA aktívne zaujímali a tiež záruky, že deťom po návrate na Slovensko nehrozí žiadna ujma. V konaní však majú právo vyjadriť sa aj deti, ak sú vo veku, kedy sú schopné posúdiť, o čom konanie je a čo by pre ne znamenal návrat na Slovensko, alebo, naopak, trvalý pobyt v USA.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielať 
na e-mailovú adresu 
odbornici@zivot.sk 

 

Má takmer 80, visí na skale s vŕtačkou a robí pre deti turistickú cestu. Za vlastné
Špenátová polievka s haluškami
Týranie sviečkami, pichanie ihlicami: Bátorička mala najviac obetí umučiť v Sárvári, Maďari ju za vrahyňu nemajú

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×