Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Po rokoch som sa musela vrátiť zo zahraničia, nikoho okrem rodiny tu nemám. Čo mám robiť?

11.06.2018 (18/2018) Nie je ľahké vybudovať si v novej krajine svoj okruh blízkych.
Po rokoch som sa musela vrátiť zo zahraničia, nikoho okrem rodiny tu nemám. Čo mám robiť?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Strednú aj vysokú školu som študovala v zahraničí. Teraz som sa vrátila, pretože musím mame pomáhať starať sa o jej rodičov. Na jednej strane som rada, že som doma, i keď doma som sa cítila aj v zahraničí, kde som dlhé roky žila, mala priateľa a kamarátov. Niekedy uvažujem, či som urobila dobre. Nemám tu žiadne väzby okrem rodiny. Kamaráti žiadni, spomienky tiež. Niekedy mám pocit, že aj mama mi je už cudzia a že všetko robím preto, že sa to patrí a že to potrebujú. Začínam byť z toho deprimovaná.

Dáša

Radí psychologička Mgr. Hana Bednaříková

Už aj stredná škola v zahraničí? To ste šikovná, že ste to zvládli. Ak ste preč už od strednej školy, verím, že za svoj domov už okrem Slovenska považujete krajinu, kde ste žili doteraz. Píšete, že máte v zahraničí priateľa aj kamarátov. Ako ovplyvnila terajšia situácia vzťah s priateľom? Bola by škoda tieto vzťahy zahodiť úplne. Veď nie je ľahké vybudovať si v novej krajine svoj okruh blízkych. A čo vzťahy na Slovensku? Veď sa vám skvele darilo získať si priateľov v zahraničí, ako ste to spravili? Takým istým spôsobom môžete získať nové priateľské vzťahy aj na Slovensku.

Ak by ste tu mali zostať, nezanedbávajte seba a svoje potreby úplne, nájdite si veci, ktoré vás robia šťastnou a svoj nový okruh kamarátov. Možno si spomeniete na pár ľudí trebárs zo základnej školy alebo susedstva, s ktorými by bolo fajn obnoviť kontakty. Ak aj napriek zabývaniu sa na Slovensku budete stále cítiť, že lepšie by vám bolo v zahraničí, bude načase porozprávať sa so svojou rodinou, ako nájsť riešenie pre vás všetkých. Možno sa dá aj striedať miesta pobytu a mať oboje.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Hane Bednaříkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk


Má takmer 80, visí na skale s vŕtačkou a robí pre deti turistickú cestu. Za vlastné
Špenátová polievka s haluškami
Týranie sviečkami, pichanie ihlicami: Bátorička mala najviac obetí umučiť v Sárvári, Maďari ju za vrahyňu nemajú

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×