Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Gala Dalí verila, že dokáže rozvinúť genialitu muža. Salvador ju miloval, ale vedel aj udrieť palicou

10.06.2018 (23/2018) Gala Dalí nebola žiadna výrazná kráska. Napriek tomu sa stala múzou básnika, maliara i ďalších umelcov. Bola presvedčená, že dokáže rozoznať a rozvinúť genialitu muža po svojom boku. Zároveň verila, že má predurčený výnimočný osud.
Gala Dalí verila, že dokáže rozvinúť genialitu muža. Salvador ju miloval, ale vedel aj udrieť palicou
5 fotografií v galérii
Gala preňho zostala navždy múzou, nie milenkou; nechcel bez nej žiť ani tvoriť.
Autor fotografie: Getty Images

Vyznávala motto: „Rozhodla som sa, že budem žiť len a len podľa seba.“ Chcela si užívať, plniť sny, mať vlastný život – medzi ľuďmi alebo ďaleko od nich, v samote. A nikdy sa nechcela stať matkou.

Tvrdila, že nepotrebuje počúvať dcérin plač, že k nej necítila materinskú lásku ani vo chvíli, keď sa narodila. „Deti sú otravné,“ zakončila akúkoľvek debatu o nich.

Nekonvenčná, tvrdohlavá, šla za svojím cieľom a neobzerala sa na nikoho. Na verejnosti sa držala v úzadí, no vždy to bola ona, ktorá ťahala nitky.

Jediný, kto mal svetu čo povedať, bola Gala: „Vždy som hovorila ústami niekoho iného. No skutočne zaujímavé bolo to, čo som si myslela ja, čo som urobila ja alebo čo som pomáhala vytvoriť. Koľko času musí uplynúť, aby bola múza cenená vyššie než samotný génius?“

Život podľa taroku

Celý život sa riadila tarokovými kartami. Ak sa pre niečo rozhodla, nič pre ňu nebolo nemožné. Najmä vtedy, ak to potvrdili aj karty.

Prvým krokom na ceste za slobodou bol pre ňu Paul Éluard. Spoznali sa v mestečku Clavadel neďaleko Davosu. Konkrétne v sanatóriu, kam sa prišla liečiť, aby jej choré pľúca nezasiahla tuberkulóza.

„Nejaký čas budeš sama, ale keď sa vrátiš, budeš vyliečená,“ uisťoval ju pokojným tónom otec Dimitrij. Bol to jej nevlastný otec, no ona ho pokladala za svojho. Odjakživa boli spojenci a bol to jediný muž v jej živote, od ktorého prijala radu a občas i nejakú výčitku.

Ten biologický, naliaty vodkou, zbil každý večer matku, až ich jedného dňa opustil a nikdy sa nevrátil. Jej troch súrodencov i ju zanechal napospas osudu. Onedlho vstúpil do ich života Dimitrij Iľjič Gomberg a už s nimi zostal.

Prvým krokom na ceste za slobodou bol pre ňu Paul Éluard. 5 fotografií v galérii Prvým krokom na ceste za slobodou bol pre ňu Paul Éluard. Zdroj: Getty Images

Po príchode do švajčiarskeho sanatória bola Gala naozaj osamelá. Ostatným pacientom pripadala namyslená a neprístupná.

Všimol si ju aj Éluard, vlastným menom Eugène Émile Grindel: „Volám sa Eugène,“ predstavil sa. „Ja som Elena Dmitrijevna Diakonová, ale volajú ma Gala,“ odpovedala rodáčka z Kazane neďaleko Moskvy, kde sa aj 7. septembra 1894 narodila.

Mladému mužovi sa zapáčila, hneď ako ju prvý raz zazrel a ona od prvého stretnutia vedela, že spojí svoj život s ním. Love story sa začala. Napriek nesúhlasu Éluardovej matky, ktorá ju neskôr nevolala inak než tá Ruska.

„Chcem byť básnikom,“ zveril sa jej ešte v sanatóriu Eugène. „Budeš jedným z najlepších,“ bez zaváhania odpovedala Gala.

Jej slová ho dojali. Doteraz mu nikto neveril tak ak ona. Onedlho jej ukázal malý balíček z Paríža. Vydavateľ mu poslal útlu knižku Premiers poèmes (Prvé básne), ktorá vznikla z ich vzťahu.

Meno Eugène mu však nepripadalo dosť umelecké. Po chvíli premýšľania Gala vyhlásila: „Budeš sa volať Paul Éluard. Po strýkovi Paul, po babičke Éluard.“ A stvorila básnika.

Žena dvoch mužov

Do Paríža prišla v roku 1916, keď po dlhom prehováraní presvedčila rodičov, aby ju v čase 1. svetovej vojny pustili do Francúzska. Otčim ju nakoniec podporil: „Sľúb mi však, že sa neoddáš alkoholu, ópiu a sexu s neznámymi mužmi.“

V Paríži bola len Paulova matka, ktorá nebola nadšená, že ju vidí. Jej manžel i Paul boli na fronte, no keďže jej syn tú Rusku miluje, nechala ju bývať u nich.

Gala chcela, aby sa Paul vrátil domov, no on požiadal o preloženie do prvej línie. Navrhol však, aby sa zosobášili, nech sa Gala ako ruská občianka vyhne problémom, ak by sa z vojny nevrátil.

Svadba sa konala v Paríži v roku 1917 a Gala bola šťastná. O rok neskôr sa im narodila dcéra Cécile, a to už o šťastí nemožno hovoriť. Ako matka ju ignorovala a veľmi rýchlo dala do opatery svokry.

Chcela si plniť svoje túžby – navštevovať salóny krásy, módne domy, prostrdníctvom Paulových básní preniknúť medzi bohémov, zoznámiť sa s tvorcami dadaizmu a surrealizmu. No najmä z Paula stvoriť uznávaného a oslavovaného básnika.

Vďaka jeho talentu prenikli medzi umelcov nových smerov. Gala si vynútila, že na stretnutia bude chodiť i ona: „Budem len pozorne počúvať a nebudem vstupovať do vašich rozhovorov. Chcem, aby brali tvoje dielo vážne, aby ťa podporovali a uvedomili si, že si hlavný predstaviteľ novej línie v poézii.“

Celý život sa riadila tarokovými kartami. Ak sa pre niečo rozhodla, nič pre ňu nebolo nemožné. 5 fotografií v galérii Celý život sa riadila tarokovými kartami. Ak sa pre niečo rozhodla, nič pre ňu nebolo nemožné. Zdroj: Getty Images

Umelecký svet Paula Éluarda prijal, horšie to bolo s Galou. Nemali ju radi, líšila sa od ostatných žien, pripadala im arogantná, tvrdo si presadzujúca svoje. Ona si to nevšímala a neúnavne šla za svojím cieľom.

Keď sa v Paríži stretla s americkým fotografom Manom Rayom, súhlasila, aby ju fotil nahú. Vysvetlila mu však, keď jej prezradil, že si na fotenie jej tváre a tela pýtal súhlas od jej manžela, že sa obrátil na nesprávneho človeka: „Môj muž nemá právo sa k tejto veci vyjadrovať, ja som jediná, kto vám to môže dovoliť.“

Nikto nesmel siahať na jej slobodu ani v rozhodovaní. Vznikli fotografie plné zmyselnosti, z ktorých bol Paul nadšený. Nosil ich v peňaženke a veľmi rád svoju nahú manželku ukazoval priateľom.

Niekedy v tomto čase jej začal byť neverný a podrobne jej rozprával o všetkom, čo robil, kde bol, poznala mená žien, s ktorými prežíval milostné dobrodružstvá. Nehovorila mu nič a ani nič nezakazovala. Podľa nej žiadny človek nie je majetkom toho druhého.

A rovnako ako Paul, i Gala si začala užívať. Len musela sľúbiť, že mu všetko dopodrobna porozpráva. Naozaj pred sebou nič neskrývali a vedeli o svojich mileneckých vzťahoch.

Dokonca Paul pristúpil i na milostný trojuholník s nemeckým maliarom Maxom Ernstom. Ten odišiel z Kolína nad Rýnom, kde nechal manželku s malým synom, a nasťahoval sa k nim do Paríža. Na verejnosti tvorili oficiálny trojuholník a vôbec sa tým netajili.

Gala túžila byť ženou dvoch mužov a bola naozaj šťastná. Ernst maľoval jedno plátno za druhým a hlavným objektom bola nahá Gala – jej prsia, boky, pohlavie...

Paul cítil, že vo vzťahu troch hrá tie posledné husle a odišiel. Cestoval po svete a Gala o ňom nevedela takmer nič. Nakoniec ho aj s Ernstom našli v Saigone. A tam sa ich milostný trojuholník rozpadol. Nemecký maliar už nechcel žiť v tomto zvláštnom vzťahu a ako priznal, potreboval aj novú inšpiráciu.

Gala nesmútila, opäť sa začala zaoberať Paulovou tvorbou a jeho zaradením medzi najlepších básnikov. Tak ako mu to prorokovala vo švajčiarskom sanatóriu. Podarilo sa a jej manžela uznával nielen umelecký svet, ale čoraz viac jeho tvorba nadchýnala i čitateľov.

Paul bol spokojný, no Gala sa začala nudiť. A to bolo to najhoršie, čo sa mohlo stať. Nudu nenávidela, trpela a bola nespokojná. Potrebovala niekoho, koho by opäť stvorila, komu by ukazovala cestu na umelecký olymp.

Zatiaľ nudu kompenzovala míňaním peňazí, krásnymi šatami a mužmi. Všetko sa však zmenilo v jeden večer roku 1929.

Nemožný a hlúpy Dalí

V parížskom populárnom nočnom podniku Tabarin sa zoznámila s mladým talentovaným španielskym maliarom Salvadorom Dalím. Ten bol Galou očarený a ju i Paula pozval do domu svojho otca v katalánskom Cadaqués.

Paul prisľúbil, že k nim prídu stráviť letnú dovolenku. Zároveň sa nádejal, že sa im s Galou podarí oživiť manželský vzťah, ktorý vinou síce povrchných mileneckých vzťahov, jeho i Galiných, predsa len bol v troskách. No stal sa pravý opak.

V parížskom populárnom nočnom podniku Tabarin sa zoznámila s mladým talentovaným španielskym maliarom Salvadorom Dalím. 5 fotografií v galérii V parížskom populárnom nočnom podniku Tabarin sa zoznámila s mladým talentovaným španielskym maliarom Salvadorom Dalím. Zdroj: Getty Images

Salvador si spočiatku vôbec nevšimol, že Éluardovci prišli. Stál v skupinke iných hostí, niečo im rozprával, robil teatrálne gestá podporené hysterickým smiechom.

Gala prevrátila oči a vyhlásila, že cesta do Katalánska bol obrovský omyl. Podľa nej bol Dalí neznesiteľný, nesympatický, bláznivý, hlúpy a mal príšerný smiech.

Dalí však v Gale videl dokonalú ženu. Jediný pohľad na ňu mu stačil, aby ho desila i fascinovala zároveň. Táto dospelá zrelá žena, ktorá bola od neho o 10 rokov staršia, mu pripadala ako bohyňa. Pocítil niečo, čo k žiadnej žene doteraz necítil.

Na druhý deň aj Gala zmenila počas rozhovoru nad jedným obrazom názor na neho. Pochopila, že za jeho „bláznovstvom“ sa skrýva vášeň pre maľovanie, presvedčenie, že sny sa podarí stvárniť na plátne len tak, že sa vykreslí každý detail.

Hneď jej bolo jasné, že tvorbu tohto mladého Katalánca raz budú považovať za geniálnu. Lenže potrebuje niekoho, kto má vlohy na to, aby ho viedol. A to bola Gala.

Dalího genialitu bolo treba objaviť a ona sa na to podujala. Takto to vysvetlila i Paulovi; ten sa s nečakanou situáciou nakoniec zmieril a súhlasil s rozvodom. Na rozdiel od Dalího otca, ktorý svojho syna pre tento vzťah vydedil.

V roku 1934 mali Gala a Salvador civilný sobáš a v roku 1958 i v kostole. Gala mu sľúbila, že ho nikdy neopustí. Prežili spolu 53 rokov, počas ktorých bola pre Dalího manželkou, múzou, opatrovateľkou, psychoanalytičkou, manažérkou.

Mala pod palcom predaj jeho diel, určovala ceny a vedela sa výborne jednať. Na Dalího úspech čakala niekoľko rokov, dostavil sa počas 2. svetovej vojny, keď žili v Amerike.

Tam tvoril obrazy na zákazku, ilustroval knihy, navrhoval šperky, nábytok, bytové doplnky, dekorácie pre baletné predstavenia, na Galin popud sa zapojil do reklamných kampaní pre najväčšie spoločnosti, čo im prinieslo obrovské zisky.

Nedokázal sa jej dotýkať

Po umeleckej stránke slávil úspech, no ako milenec Dalí zlyhal. Pokúsil sa s ňou milovať, ale nešlo to. Nedokázal sa dotýkať ženského tela, fyzickú lásku zažíval iba s mužmi.

Gala preňho zostala navždy múzou, nie milenkou; nechcel bez nej žiť ani tvoriť, a tak sa s jeho zvláštnym vzťahom k sexu musela zmieriť.

No nebola by to Gala, aby nenašla spôsob, ako uspokojiť svoje sexuálne potreby. Vyhľadávala náhodné známosti, čím bola staršia, tým mala radšej mladších milencov. Niektorých získala svojím šarmom, iných si kupovala.

Dalí v Gale videl dokonalú ženu. Jediný pohľad na ňu mu stačil, aby ho desila i fascinovala zároveň. 5 fotografií v galérii Dalí v Gale videl dokonalú ženu. Jediný pohľad na ňu mu stačil, aby ho desila i fascinovala zároveň. Zdroj: Getty Images

Keď mala 68 rokov, stretla na ulici v New Yorku 22-ročného povaľača, ktorý nemal práve peniaze na svoju pravidelnú dávku drogy. Dostal od nej peniaze a načas sa stal jej milencom, s ktorým trávila čas v kasínach Monte Carla, v luxusných hoteloch a na výletoch v cadillacu. Keď sa ho nabažila, kúpila mu jednosmernú letenku do Štátov.

Napriek zástupu milencov Dalí svoju ženu miloval. Len raz zúril, keď jednému z nich – hercovi Jeffovi Fenholtovi, ktorý hral na Broadwayi v muzikáli Jesus Christ Superstar postavu Ježiša – darovala vilu za viac než milión dolárov. Z Dalího peňazí, samozrejme.

Hodne peňazí utratila i na plastické operácie. Nevedela sa zmieriť so starnutím, nútila chirurgov, aby ju omladili. Keď jeden z nich odmietol s vysvetlením, že proti veku sa nedá stále bojovať, zlostne mu zakričala do slúchadla: „Hlupák, čo ty vieš o starnutí!“

Vek sa podpísal i na Dalím, obaja chradli. Obklopovali sa mladými ľuďmi, o to viac však vystupovala ich staroba, až nedokázali zniesť pohľad jeden na druhého. Prichádzali hádky, vyhrážanie, bitky.

Občas sa pokúsili žiť ako za starých čias. V roku 1982 sa vybrali do Paríža a ubytovali sa v ich obľúbenom hoteli. Ráno jeden z Dalího asistentov našiel Galu na zemi vedľa postele. Odviezli ju do nemocnice, kde lekár konštatoval zlomené rebrá, zranenie na ruke i nohe. Dalí priznal, že svoju ženu udrel palicou.

Z nemocnice sa ešte vrátila domov, do španielskeho mesta Púbol, kde jej Dalí daroval luxusný zámok. Tam, zrejme v dôsledku zranení z parížskeho hotela, 10. júna 1982 vo veku 88 rokov zomrela.

Dalí sa po jej smrti cítil ako malé dieťa, ktoré navždy opustila matka a údajne ho po pohrebe našli v jej hrobke. Roky, ktoré mu ešte zostávali, trávil čakaním na to, až sa bude môcť pripojiť k svojej milovanej Gale. Želanie sa mu splnilo 23. januára 1989. Mal 85 rokov.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×