Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Katarína Knechtová o SuperStar: V takej šoubiznisovej práčke som ešte nebola

05.06.2018 (22/2018) „Keď si dáte do googlu meno Katarína Knechtová (37), vyhodí vám asi 150 rôznych osobností,“ spomína so smiechom na extrémne premeny svojho vzhľadu porotkyňa speváckej šou.
Katarína Knechtová o SuperStar: V takej šoubiznisovej práčke som ešte nebola
8 fotografií v galérii
Katarína Knechtová
Autor fotografie: Ján Štovka

V SuperStar ste jedinou porotkyňou. Prijali ste ponuku okamžite alebo ste váhali?

Produkcia ma oslovila už na predošlý ročník, no pravdupovediac, necítila som sa na to. Teraz prišla ponuka zúčastniť sa kastingu opäť. Povedala som si, že do toho pôjdem. Aj časovo to prišlo v období, keď som mala voľno. Myslela som si, že na kastingu si ma budú točiť sprava, zľava, napokon to bolo celé úplne inak. Prišlo tam viacero speváčok, bol tam aj Paľo Habera a rôzni mužskí porotcovia.

Variovali tam rôzne skupinky a simulovali situácie zo SuperStar. Prišli študenti z DAMU a našou úlohou bolo hodnotiť ich výkony. Na záver sa nám poďakovali s tým, že si natočené zábery pozrú a o dva dni sa vyjadria. O dva dni sa mi ozvali a povedali, že som kasting vyhrala. Tak som si povedala – dobre, asi mám dostať nejakú lekciu (smiech).

Brali ste to ako lekciu?

Áno. Bola to výzva, lebo v takej šoubiznisovej práčke som ešte nebola, čiže je to pre mňa úplne nová skúsenosť.

Hovoríte až takto otvorene, že je to šoubiznisová práčka?

Je to šou, počas ktorej sa každá maličkosť zrazu prepiera v novinách. Doteraz som fungovala tak, že všetko, čo sa týkalo mňa a mojej práce, som si vedela ustrážiť. Lenže toto je vysoká škola šoubiznisu, kde si niektoré veci človek neustráži, pretože všetko je robené v prospech šou. V tomto zmysle to pre mňa bola veľká škola.

Veď v porote máte dobrého učiteľa Paľa Haberu! Ten „porotcuje“ štrnásť rokov a zvláda to ukážkovo.

Keď si spomeniete, na začiatku bol označovaný ako kat a mal niektoré výroky, za ktoré bol kritizovaný ešte niekoľko rokov. Po čase si však naňho ľudia zvykli, ba dokonca toto všetko od neho začali očakávať. Médiá sa skôr koncentrujú na nových ľudí, ktorí vstúpia do poroty, a niekedy, aby bola relácia zaujímavá, tvorcovia šou zostrihajú určitým spôsobom...

Na to človek nie je pripravený. Nevie, aká lavína sa spustí, ako to bude pôsobiť na ostatných, či to nejakým negatívnym spôsobom neovplyvní všetku prácu, ktorú robil doteraz. Akokoľvek si poviete, že je to v poriadku, zvládnem to, sú situácie, že to v sebe jednoducho riešite.

Počas kastingových kôl nosila veľmi vyzývavé outfity, v ktorých sa necítila dobre. 8 fotografií v galérii Počas kastingových kôl nosila veľmi vyzývavé outfity, v ktorých sa necítila dobre. Zdroj: TV Markíza

Prvý krst ohňom ste mali už počas kastingov, keď ste sa za niektoré svoje výroky dokonca ospravedlnili.

Áno, a vysvetlím to asi takto: som veľmi temperamentný človek a niekedy konám impulzívne, o čom viem. Na druhej strane však nie som človek neslušný, podlý a nikdy by som nikomu vedome neublížila. Naopak! Dnes to s odstupom času beriem tak, že to bola bublina, ktorá musela byť.

Mali ste pred nástupom do SuperStar napozerané podobné zahraničné šou? Máte nejaký, nechcem povedať vzor, ale niekoho, s koho názormi a so správaním ste sa vedeli stotožniť?

Nie. Nedá sa to. Musíte sa spoľahnúť len na to, že máte nejaké skúsenosti a nie ste hluchý. To je celé. Pred SuperStar sme mali koučing, no problém je, že my nie sme Amerika. Veľakrát sme dostávali inštrukcie, že sa nesmieme ospravedlňovať, že máme byť rázni.

Na druhej strane, u nás to nefunguje ako v Amerike. Ja si nemôžem dovoliť sprosto povedať človeku, čo si myslím. V americkej SuperStar často porotcovia hovoria rôzne vulgarizmy, v angličtine to však vyznieva úplne inak. My sme z inej krajiny, s iným spôsobom vyjadrovania, a teda sa aj inak môžeme človeka dotknúť.

Zažila som ľudí v zákulisí, ktorí sa na základe hodnotení zosypali. Vtedy som si uvedomila, že toto je priestor, kde môžem pomôcť a človeka upokojiť. Vtedy som už nebola za porotcu, ale sama za seba. Toto bolo pre mňa veľmi zásadné.

Ešte v úvodných kolách sa viacerí speváci vyjadrili, že vás sa neobávajú, že budete určite milá, skôr majú strach z Paľa Haberu...

(Smiech.) Vrátim sa späť k tomu, čo som povedala. Úvodné kolá boli rôzne poprestrihávané a nešli chronologicky. S Paľom sme však boli často naladení na jednu vlnu. V mnohých veciach sme sa zhodli. Keď som však pri niekom videla, že to naozaj nie je dobré, musela som mu povedať, že tadiaľ cesta nevedie. Ak jednoducho nemal rytmus, bol hluchý, inak sa nedalo.

Ako sa vám „porotcuje“ ako jedinej žene medzi tromi mužmi?

Opäť som sa dostala ako jediná žena do mužského kolektívu. To je asi môj osud. Od mojich kolegov som trošku izolovaná. Im totiž stačí prepudrovať sa päť minút pred prenosom (smiech). U mňa sú prípravy dlhšie, no sme dobrá partia. Každý máme svoj vesmír, aj hudobne sme veľmi rozdielni. Je však zaujímavé sledovať Bena, rozprávať sa s Matějom, samozrejme, s Paľom, to je starý harcovník.

Je pre mňa veľkým prínosom rozprávať sa s ním, najmä keď neviem, ako a kam, keď sa v rámci „porotcovania“ neviem rozhodnúť. Tým, že on skúsenosti má, vie ma podržať a podporiť.

Aký je podľa vás tento ročník? Akí sú finalisti?

Osobne som za nich veľmi rada. Pre mňa sú najkrajším momentom práve títo mladí ľudia a energia, ktorú do súťaže priniesli. Je to aj pre mňa veľmi inšpiratívne a som im za to vďačná, lebo som sa dostala prostredia, ktoré je pre mňa veľkým osviežením. Pozerať na to, ako títo ľudia vnímajú hudbu, čím sú ovplyvnení, aká vôbec celá táto generácia je.

Sú naozaj veľmi silný ročník. Mali sme problém dohodnúť sa na finálovej desiatke. Každý si prebíjal svoje aj preto, lebo v istom zmysle máme úplne iný vkus. Je vidno, že tieto deti vyrastajú v omnoho otvorenejšom priestore. Majú rôzne vzory, počúvajú rôznorodú muziku, majú Youtube... Formuje ich viac vecí a majú k nim lepší prístup, ako sme mali my.

My sme sa učili spievať len podľa toho, čo sme počuli v rádiu, že v televízii boli nejaké hitparády. Ja som so slúchadlami v ušiach zaspávala v jednom kuse, a keď som sa chcela učiť hrať na gitaru, tak mi to musel ukázať otec, alebo som šla za učiteľom do školy. Oni urobia jeden klik a už majú to, čo potrebujú. Sú naozaj úplne iní, a preto sú aj ďalej, ako sme boli my v ich veku. O tom niet pochýb.

Katka je od začiatkov kariéry súčasťou mužských kolektívov. 8 fotografií v galérii Katka je od začiatkov kariéry súčasťou mužských kolektívov. Zdroj: Instagram

Poznali vás aj mladšie ročníky českých súťažiacich?

Áno, práve že poznali. Našťastie. Hovorili, že si moje pesničky spievali na základnej škole. Na jednej strane to bolo veľmi milé, no potom som si uvedomila, že som už vlastne teta (smiech).

Nedávno ste absolvovali pobyt na Srí Lanke, v tom období tam však boli nepokoje. Pocítili ste to na vlastnej koži?

Bola som so sestrou 16 dní zatvorená na ajurvédskej klinike. Práve sa skončili kastingy, začal sa celý cirkus okolo SuperStar a mne tento odchod veľmi dobre padol. Čistila som si hlavu a vtedy mi písali novinári, že sa tam niečo deje, no ja som to nijako nepocítila. Bol tam nejaký problém s moslimami. My sme boli uzavretí v našom svete a v úplnom pokoji.

Stávajú sa takéto dovolenky u vás pravidlom?

Snažím sa ísť raz za rok a myslím, že sa to u mňa stáva pravidelnosťou. Odchod od všetkého mi veľmi pomáha. Nikto z nás si totiž neuvedomuje, v akom strese žijeme, kým z toho stresu neodíde. Postupne sa stres prenáša na naše zdravie, a keď chce človek fungovať, musí sa o seba starať.

Žijem v Prešove, preto veľa cestujem, čo je namáhavé. Okrem toho, aby som mohla skladať hudbu, z času na čas si potrebujem vyčistiť hlavu, byť iba sama so sebou. Paradoxné je, že keď som na dovolenke, nedokážem robiť nič. Tam len cvičím jogu, chodím na procedúry, spím, čítam knihy, ktoré doma neviem prečítať, lebo sa na ne neviem sústrediť, no keď prídem domov, tak sa moja tvorba naštartuje.

Ajurvédski lekári vás dokážu diagnostikovať podľa jazyka, pulzu, očí… Zistili vám niečo, čo vás prekvapilo?

Prekvapená som počas diagnostiky nebola, no ostala som v šoku, keď som sa vrátila domov. Mala som totiž nejaké ženské problémy a bola som objednaná na operáciu. Keď som sa zo Srí Lanky vrátila, už tam ten problém nebol. Takže verím, že kombinácia meditácií, cvičenia, stravy a celkového pokoja, ktorý na tom mieste je, mi pomohla.

Čo vám na to povedal lekár?

Povedal, že zázraky sa dejú, ľudské telo je nevyspytateľné, stáva sa to síce málokedy, nie je to však nemožné.

Prešovu ste stále verná, ešte sa vás ľudia pýtajú, či sa presťahujete do hlavného mesta?

Už sa nepýtajú, lebo vedia, že v tomto smere sa nič nemení. Nemám dôvod sťahovať sa. Prácu si viem urobiť kdekoľvek a naspäť sa vrátiť domov. Tam mám rodinné zázemie, pokoj. Samozrejme, nikdy nehovor nikdy, no na sťahovanie nebol špeciálny dôvod. Veľmi si cením rodinné väzby, naozajstné priateľstvá, keď ma ľudia neberú ako speváčku Katarínu Knechtovú, ale ako normálnu ľudskú bytosť.

Teraz vás asi registrujú viac ako obvykle.

Áno, a občas je to aj veľmi vtipné, fotiť sa medzi regálmi s párkami (smiech). No začali mi chodiť kvety pred každým priamym prenosom do šatne a neviem, čo si mám o tom myslieť. Buď je to od produkcie, ktorá chce opäť rozpútať nejakú šou, alebo mám naozaj tajného ctiteľa.

Zisťovali ste od štábu, o čo ide?

Áno, zisťovala, no všetci sa tvária, že o ničom nevedia. Podľa mňa poslíček, ktorý tie kvety nosí, to vie. Vidím to na ňom a premýšľam, že keď opäť prinesie ruže, už ho zo šatne nepustím a zistím, kto ich posiela (smiech).

Keď sme sa dostali k nápadníkom, čo vzťahy a založenie rodiny?

Nie som typ, ktorý by bol zameraný iba na svoju prácu a budovanie kariéry. Záležitosti okolo zakladania rodiny a dieťaťa však človek nevie ovplyvniť a môže sa pre ne iba trápiť. Prešla som si obdobím, keď som sa naozaj trápila, lebo som rodinu a dieťa veľmi chcela. Samozrejme, stále je to ešte otvorené, no už sa zmierujem s myšlienkou, že to možno nevyjde.

Žijem naozaj špecifický život, máloktorý muž vie s týmto držať krok a rešpektovať to. Hudba je silnou súčasťou môjho života a ja sa jej neviem a ani nechcem vzdať. Preto to nechávam voľne plynúť. Ani to nechcem nijako tlačiť. Čo má byť, to bude. Som s tým naozaj zmierená. Keby ste sa ma na to opýtali minulý rok, tak by som možno s plačom odišla z miestnosti, lebo by som o tom nechcela rozprávať.

Skvelé je, že o tom dnes viete hovoriť otvorene.

Myslím, že týmto trpí veľmi veľa žien v mojom veku. Keď ste mi na začiatku rozhovoru hovorili, že sa budete musieť ponáhľať za dcérkou, tak ma to tak vnútorne potešilo. Povedala som si, tak toto je naozaj veľká radosť.

Popri spolupráci na SuperStar intenzívne pracuje v štúdiu na nových skladbách. 8 fotografií v galérii Popri spolupráci na SuperStar intenzívne pracuje v štúdiu na nových skladbách. Zdroj: Instagram

Premostím na veselšiu tému. Na webe som videla premeny vášho štýlu obliekania, maľovania, strihov a farieb účesu. Vy so svojím vzhľadom naozaj rada experimentujete. Prečo?

Stačí, ak si dáte do vyhľadávača na internete meno Katarína Knechtová a vyhodí vám asi 150 rôznych osobností (smiech). Išlo o moju večnú nespokojnosť. Bolo to hľadanie seba samej. Skúšala som všetko možné, no vždy v pozadí bolo to moje rebelské, že to skúsim takto. Je to súčasť mojej povahy. Stále nie som spokojná a chcem skúšať nové veci.

No myslím si, že už nejaké obdobie som tam. Začínam vnímať, čo mi sedí, v čom sa dobre cítim, čo korešponduje s mojou muzikou. Keď si vezmete, že ste v mužskom kolektíve od 14 do 26 rokov, tak nemáte kde napozerať nejaké vzory, nasiaknuť ženskou energiou.

Najhoršie kedysi bolo, keď ma chceli na kameru líčiť, obliekať. Vtedy som vymýšľala, že to nechcem, takto sa obliekať nebudem. Keď som odišla z kapely, začali sa u mňa tieto ženské veci postupne objavovať. Myslím si, že ženská krása je neuveriteľná. V každej podobe ju už dokážem vidieť, čo je veľmi fascinujúce. Samozrejme, skrz životné okolnosti sa možno nedokáže táto krása naplno prejaviť, každá z nás to však v sebe má.

Teraz si starostlivosť v SuperStar užívate?

Samozrejme, mám tím, ktorý sa o mňa stará a ktorému dôverujem. Viem, že ma Lucia Ružová nalíči dobre a že Zuzka Kanisová mi vyberie odev, ktorý podčiarkne moju ženskosť a som s ním stotožnená.

Na začiatku ste o SuperStar hovorili ako o lekcii. Už viete, prečo vám prišla do života a čo vám má dať?

V istom zmysle nesmiem byť taká naivná. Ako som opakovala niekoľkokrát, niektoré veci sa robia iba pre šou. Okrem toho ma teší dobrá energia ľudí, ktorí sú okolo toho. Nejde len o súťažiacich, porotu, ale aj o ľudí zo štábu. Paradoxne som si myslela, že popri nakrúcaní nebudem stíhať nič iné, no urobila som viac práce, ako som predpokladala.

Takže aktuálne stíhate aj skladať, tvoriť?

Áno, bola som v štúdiu, mám dokončené štyri veci, stihla som urobiť singel. Okrem toho ma oslovila Lucie Bílá a teraz skladám piesne aj pre ňu, takže neviem, nejako to ide (smiech).

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×