Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ján Koleník: Pokora chýba najmä ľuďom, ktorí majú moc, to, že vyhrajú voľby, nie je samozrejmosť

28.05.2018 (21/2018) Televízny svet obohatil o výstavnú dvojmetrovú figúru. Túto danosť znásobil slušným správaním a charizmou. Dnes však s Jánom Koleníkom (38) skloňujeme aj slová revolucionár a občan.
Ján Koleník: Pokora chýba najmä ľuďom, ktorí majú moc, to, že vyhrajú voľby, nie je samozrejmosť
5 fotografií v galérii
V seriáli Za skom nie je núdza o krv a akčné scény.
Autor fotografie: TV Joj

Seriál Za sklom II. po prvej časti zmizol z obrazovky, vynárali sa dohady, že ho stihne osud trezorových filmov. Mali ste obavy, že vaša práca vyjde navnivoč?

Najradšej mám, keď sa projekt nakrúti, postrihá a ide hneď do vysielania. Aj sa lepšie propaguje. Pauza v šuplíku mu škodí. Preto som rád, že sa Za sklom už vysiela. Na druhej strane, vo februári sa situácia na Slovensku tak rýchlo zvrtla, že náš seriál je momentálne ešte aktuálnejší než pôvodne v novembri. A to nikto nemohol tušiť.

Tvorcovia seriálu poukazujú na to, ako je zločin na Slovensku prepojený na politiku.

Od prvej série je to seriál, ktorý vychádza z reálnej skutočnosti. Aj naši vyšetrovatelia majú predobraz konkrétnych osôb. Dnes už je všetkým príliš jasné, v akej situácii sa naša krajina nachádza, točia sa o tom filmy – Únos, Čiara, Mečiar –, hráme o tom v divadle – Elity, Rodáci, Antigona. Som rád, že komerčná televízia JOJ má ambíciu aj trochu vychovávať, nielen zabávať svojich divákov.

Poznáte bližšie osud týchto vyšetrovateľov?

Dvaja konkrétni vyšetrovatelia a ich pracovný vzťah boli prvotným námetom pre náš seriál. Nestretli sme sa, hoci v TV JOJ podľa mojich informácií boli. O ich osudoch nie som kompetentný hovoriť, no počul som, že sa zmierili.

Prvá séria Za sklom sa skončila veľmi rozpačito. Potrpíte si na šťastné konce?

Nie. Nemám rád taký ten typický sentiment o tom aké je všetko ideálne a pekné, hlavne, že sme zdraví. Prvá séria sa skončila tak, aby sme mohli ďalej rozvinúť tému a problematiku, a to je ideálne.

Na filmovom trhu je málo mužných typov. Vy a Tomáš Maštalír ste jedni z mála. Nie je vám na pľaci tesno?

Som úprimne rád, že som si s Tomášom zahral pred kamerou. Je to veľký profesionál. V divadle hráme spolu pravidelne, poznáme sa veľmi dobre.

Charizmatický Jiří Bartoška stvárnil tentoraz negatívnu postavu. 5 fotografií v galérii Charizmatický Jiří Bartoška stvárnil tentoraz negatívnu postavu. Zdroj: TV Joj

Vaša postava má síce zmysel pre realitu, no pomerne často dáva prednosť emóciám pred chladnou hlavou. Nie je to veľmi mužné.

Je to charakterotvorná črta, vďaka ktorej sa postava dá dobre uchopiť. Keďže ja som rozvážnejší, hľadal som kontrast proti svojmu ovládaniu. A že muži by nemali byť emotívni? Prečo potom plačeme, keď nám je zle a potrebujeme oporu a pomoc u mám, sestier alebo partneriek. Sme ľudia. Byť bez emócií je póza. Je podstatné, čo cítim a je potrebné to dávať inteligentne najavo.

Kedy je konkrétne do plaču vám?

Plač môže byt kombinácia šťastia, nahromadenej energie, smútku alebo hlbokého sprostredkovaného aj umeleckého zážitku. Ak som niekedy plakal, bola to jedna z týchto príčin.

A čo akčné scény, sú aj v druhej sérii?

Áno, máme tam jednu spoločnú bitku, narábame so zbraňou. No už nie tak ako v prvej.

Veľmi vám to pristalo aj v historických projektoch Prvá republika či 1890.

Takzvané dobovky sú vždy atraktívne, herecky aj divácky. Určite sú produkčne a filmovo náročnejšie, ale koniec-koncov ľudia sa vnútorne nemenia. Ovládajú ich tie isté vášne, démoni, túžba po úspechu, po moci, menia sa iba epocha a prostriedky na dosiahnutie svojich osobných cieľov. Epocha mi dáva určitú fazónu, kostým, štylizáciu, človek je však stále človekom. To, že musíme jazdiť na koni alebo šoférovať staré auta, sú iba „pikošky“.

Chlap by mal byť vraj len o trochu krajší ako čert. Vy však vyzeráte veľmi dobre.

Myslím si, že téma o výzore už môjmu veku nepristane. Žiaľ, mám pocit obohranej platne. Nevyvíjam naozaj žiadne špeciálne úsilie kvôli výzoru, okrem toho, že sa veľa hýbem.

Cítite sa nebodaj starý?

Téma o výzore ako taká je stará. Výzor je súbeh genetických predurčení a ľudia sa pre výzor nič nemuseli učiť, ani si ho nevybrali. Je daný. Myslím si, že výzor ľudom v mnohých sférach pomôže, no nevystačia si iba s ním. Preto je to vlastne jedno.

Čo robí chlapa chlapom? Je to dané od Boha, alebo sa dá mužná charizma vypestovať?

Stále počúvame, že už vymreli chlapi a džentlmeni. Podľa mňa chlap nemusí mať silné reči a byť neohrozený hrdina. Dôležitejšia je úcta a rešpektovanie druhého. A azda aj humor. Ak niekto fňuká a upriamuje pozornosť len na seba a svoje slabosti, je to už otázka osobnosti, nie rodu.

Vzhľad je nám síce daný do vienka, je to však aj vec sebadisciplíny.

Môj život nie je limitovaný žiadnym špeciálnym harmonogramom, okrem pracovného. Nenútim sa inak jesť ani hýbať. Počúvam svoje srdce, rozum a telo.

Ste známy slušným vystupovaním, čo dnes, žiaľ, už nie je samozrejmosťou.

Presne, slovo samozrejmosť je dnes veľmi zradné. Samozrejmé nie je nič. Treba o veci slušne požiadať, zaslúžiť si, ospravedlniť sa, poďakovať. Aj priznať omyl, vinu. Opak pocitu samozrejmosti je pre mňa pokora. Samozrejmý nie je úspech ani to, že mám prácu, zdravie, náklonnosť druhých. Mám pocit, že pokora chýba najmä ľuďom, ktorí majú moc a oháňajú sa ňou. To, že vyhrajú voľby, nie je samozrejmosť.

So svojimi kolegami podporil iniciatívu Kultúrny reparát. 5 fotografií v galérii So svojimi kolegami podporil iniciatívu Kultúrny reparát. Zdroj: Ivan Kováč, Nový Čas

Slováci prežívajú kľúčové okamihy. Veľa ľudí je pravidelne v uliciach, žiadajú zmenu.

Som hrdý na tých, v ktorých sa zobudil občan. Nie je ľahké v sebe nájsť revolucionára. Nemám to v povahe ani ja. Teraz je dôležité hlavne nezabudnúť. Nenadobudnime opäť pocit, že už nám je vlastne dobre, že to prehrmelo, že sa to všetko opäť vráti do starých koľají, že sa aj tak nič nevyrieši, lebo na to nemáme dosah a zapadne to prachom. Dôležité je byť občiansky bdelý.

Nedávno ste boli so svojimi hereckými kolegami pred Úradom vlády SR v súvislosti s Kultúrnym reparátom.

Bol som podporiť iniciatívu Kultúrny reparát, pretože sa stotožňujem s ich názormi ohľadom situácie v RTVS. Prepúšťajú sa investigatívni novinári tri mesiace po vražde investigatívneho novinára a nová ministerka kultúry a premiér mlčia. Opäť rýchlo zabúdame, je to stále veľmi citlivá téma.

Herci už aj v minulosti asistovali pri historických zmenách. Čím to je?

Umelci odjakživa reflektujú temnejšie stránky života. Svojou prácou vždy vyvolávali otázky a nastavovali zrkadlo spoločnosti. Herci sú viac viditeľní a o ich názory sa zaujímajú médiá. Preto je ich vždy viac vidieť a počuť.

Keby som nebol herec, tiež by som reagoval na to, čo sa v našej krajine deje. Išiel by som normálne voliť, aktívne by som sledoval dianie, neuspokojil sa s viditeľnými klamstvami. Rozhodujem sa v týchto veciach ako občan, nie ako herec. Hoci viem, že to, že som herec, sa nedá oddeliť.

V spoločnosti vás veľmi nevídať. Ste introvert alebo ste len zaneprázdnený?

Chodím do spoločnosti ľudí, ktorých dobre poznám a rozumieme si. Nemám rád formálnu spoločnosť, kam sa treba chodiť ukázať a viesť formálne reči. Nudím sa tam.

Stále žijete sám? Plánujete nebodaj doživotnú samotu?

Neplánujem nič. Bolo by trúfalé nadobudnúť pocit spokojnosti v hocičom.

Ľudia bez partnerov sú, čo sa vzťahov týka, nároční.

V prvom rade som náročný na seba.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×