Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Na prvý pohľad pripomína herca, tvorbou Johna Legenda. Úspešný Slovák vyhorel a vrátil sa k hudbe

17.05.2018 (20/2018) Keby to urobil o rok skôr, mohlo byť všetko inak. Ale nebolo. Hneď po prvom koncerte mu zazvonil telefón a dostal ponuku– robiť predskokana Jane Kirschner.
Na prvý pohľad pripomína herca, tvorbou Johna Legenda. Úspešný Slovák vyhorel a vrátil sa k hudbe
3 fotografie v galérii
Piesne, text aj hudbu, si skladá sám.
Autor fotografie: Archív M. H.

Najprv sa trocha vydesil, ale ako správny chlap túto výzvu prijal. Od utorka do soboty vymenil celú kapelu, naštudoval svoje piesne s novými hudobníkmi a ponuku, ktorá sa neodmieta, s prehľadom odohral.

„Po koncerte ma zastavovali diváci, dal som aj svoj prvý autogram v živote,“ usmieva sa sympatický podnikateľ. „Odvtedy s chalanmi hrávame a každý mesiac a pol sa snažíme vydať novú pesničku s videoklipom.“

Traja v jednom

Na prvý pohľad pripomína herca Juraja Loja, jeho tvorba známeho Johna Legenda a jeho umelecké meno Michael Hopes (37) sa spája s Michaelom Jacksonom.

„Keďže všetky pesničky, ktoré si sám skladám, sú v angličtine a od začiatku som chcel robiť aj medzinárodnú spoluprácu, vytvoril som kombináciu – Hopes, teda nádej, ktorú chcem prostredníctvom hudby prinášať, a Michael ako môj úprimný obdiv legendárnemu kráľovi popu Michaelovi Jacksonovi. Kvitujem mnoho jeho pesničiek, ktoré riešia to, čo chcem aj ja – komplexnejšie spoločenské problémy, ktorým dnes čelíme.“

Kto to je?

Iste sa teraz pýtate, odkiaľ sa tu vlastne vzal. Ako dieťa sa naučil hrať na klavíri, skúšal aj gitaru a počas strednej a vysokej školy bol členom dvoch garážových zoskupení. „Dieru do sveta sme neurobili, ale pekne sme si zahrali a niečo sa naučili,“ komentuje s úsmevom. Vtedy ešte nespieval, iba hral.

„Vyštudoval som ekonómiu a potom nabehla klasika – práca, rodina, deti začali pribúdať, máme tri, a na hudbu čas nebol,“ prebehne stručne roky úspešného podnikania.

„Po nejakých desiatich rokoch, keď som už bol zabehnutý v pracovnej rutine a začínalo toho byť priveľa, som sa zastavil a jedného večera sa spýtal sám seba, či je to vlastne to, čo naozaj chcem. Vyhorel som.

Síce len na mesiac, no ten stačil na to, aby som pochopil, že chcem robiť aj hudbu. Nie na plný úväzok, ale preto, že ma teší, dopĺňa môj pracovný svet a že prostredníctvom nej môžem vyjadriť hlbšie myšlienky, ktoré chcem ľuďom sprostredkovať. Hudba mi priniesla do života rovnováhu.“

V práci rieši čísla, ktoré si kompenzuje hudbou. 3 fotografie v galérii V práci rieši čísla, ktoré si kompenzuje hudbou. Zdroj: Archív M. H.

Prvá pre manželku

Pred tromi rokmi, keď už mal hotových niekoľko skladieb, si povedal, že by bolo fajn, keby ich niekto naspieval a on by romanticky daroval hotovú pesničku manželke pod stromček.

„Hľadal som vhodného interpreta. Raz som však zahral jednu skladbu bratrancovi, aj som mu ju zanôtil, a on nato: Veď ty celkom dobre spievaš! Načo by si to dával niekomu inému? Naspievaj si to sám, tu máš kontakt na štúdio!“

Za desať nahrávacích hodín sa mu to podarilo. „Zistil som, že keď spievam pravidelne, tak sa zlepšujem, lebo hlasivky sú sval, je to ako v ,posilke‘, keď trénujete, tak to ide. Preto som si pred dvoma rokmi našiel prvú učiteľku spevu.“

V tejto súvislosti treba povedať ešte jednu vec. Keď Michael spieva, má vraj úplne iný hlas, ťažko ho spoznať. Manželka sa nakoniec hudobného darčeka pod stromček dočkala a sprvu jej to vôbec nedochádzalo.

„Pesnička sa volala What Have I Done. Najprv obzerala cédečko, potom si ho pustila a stále nechápala, prečo jej dávam nejakého Hopesa. Nakoniec ma odhalila a bola šťastná,“ dokončíme príbeh prvej skladby.

Body zlomu

Po tom, čo si našiel učiteľku spevu, začal hľadať muzikantov. Aj ich našiel, ale „trištvrte roka sme sa trápili s gitaristom a basgitaristom, v prvej kapele nám nesedela chémia, všetko bolo komplikované, všetko nám dlho trvalo. Potom prišiel bod zlomu.

Napriek všetkému sme sa dopracovali k prvému koncertu a o týždeň mi zavolala známa. Vraj organizuje koncert Jany Kirschner, potrebuje predkapelu a taký John Legendík by sa jej tam hodil. Hovorím, to by bolo fajn, a kedy je ten koncert? V sobotu. Volala mi v utorok.

Tak čo? Zhodou okolností som sa dva dni predtým zoznámil s Tomášom, ktorý mi točil videoklip k piesni Between 2 Worlds. Keď som mu oznámil túto novinku, zareagoval podobne ako ja. Stretli sme sa na dvoch skúškach, ku ktorým sme pribrali beatboxera Essa. Koncert sme úspešne odohrali a odvtedy fungujeme v tejto zostave.“

Body zlomu sa odohrali aj v Michaelovej profesii. Priniesol ich život a on sa im nebránil. Po desiatich rokoch budovania medzinárodnej siete poradenských spoločností, kde riadil asi 150 ľudí zo Slovenska a z Česka, vyhorel.

Chvíľu pomáhal v rodinnom podnikaní a pred dvoma rokmi sa dostal k odboru, ku ktorému inklinoval celý život. Neuveríte, je to poľnohospodárstvo, v tomto prípade dokonca realizácia start-upu.

„Dva roky som riadil a pomáhal rozbiehať technologický projekt, ktorý prináša poľnohospodárom moderné technológie, online senzory. Sú to nové aplikácie, ktoré farmárom hospodáriacim na veľkých plochách pomáhajú zistiť, kde a v akom stave je na poli úroda, kedy a kde čo hnojiť, upozornia ich na škodcov.

Navyše sa dajú použiť aj v aktuálnej situácii, o ktorej sa dnes veľa hovorí, v prideľovaní dotácií poľnohospodárom. Príslušné ministerstvo si vďaka podobným systémom môže prostredníctvom satelitu pravidelne kontrolovať, či farmár pôdu, na ktorú dostal dotácie, naozaj obrába a či tam pestuje to, na čo platby poberá.“

Projekt je hotový, Michael ho odovzdal a teraz sa spolu s hudbou púšťa, ako hovorí, do podnikania, pri ktorom už zrejme zostane. Na jeho začiatku boli zdravotné problémy jeho dvoch synov.

Počas nakrúcania videoklipu ku skladbe Whenever. 3 fotografie v galérii Počas nakrúcania videoklipu ku skladbe Whenever. Zdroj: Archív M. H.

Nie sme bio

Pred pár rokmi absolvovala jeho rodina veľký prerod v stravovaní.

„Po druhej, veľmi zlej skúsenosti, keď nám dve deti skončili v štyridsiatkach na pohotovosti, som sa ponoril do štúdia zdravej stravy a prostredníctvom nej k samotným surovinám, kde a hlavne ako sú dnes pestované,“ rozvíja predmet svojho aktuálneho záujmu.

„Je rozdiel medzi paradajkou, ktorá vyrástla zo zeme a užívala si slniečka, a tou, ktorá pozná len neónku a živiny dostáva umelým spôsobom z roztoku. Nie, nie sme bio, no poznáme svoje zdroje a deti sú oveľa zdravšie,“ hovorí Michael.

Preto sa rozhodol podnikať v oblasti reštauračných zariadení, ktoré budú variť tzv. zdravý fastfood z kvalitných zdrojov. Prvú prevádzku sa chystá otvoriť na jeseň v Bratislave.

A tak bude jednou nohou podnikateľ a druhou spevák, čo spočiatku prinášalo vcelku veselé situácie. Predstavte si, že ráno rokoval v rámci svojej práce s klientom a večer sa stretli na akcii, kde sa Michael zrazu postavil na pódium.

S kapelou totiž hrávajú dva druhy koncertov; cover verzie na večierkoch a vlastnú tvorbu na vlastných koncertoch. Hoci sa ešte sami úplne nerozbehli, Michael myslí aj na ostatných. Tento rok pripravuje prvý ročník mestského festivalu na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, kde si môžu zahrať mladí neznámi interpreti.

„Keď organizujete vlastný koncert, tiež do toho vložíte istú energiu a nepotrebujete jej oveľa viac na to, aby ste to urobili aj pre ostatných. Zdá sa mi fajn pomáhať iným,“ vysvetľuje.

Ak ste na Michaela Hopesa zvedaví, najbližšie ho môžete vidieť 21. mája v Slovenskom rozhlase, kde vystúpi so špičkovými džezmenmi pri príležitosti stého výročia vzniku pobaltských republík.

Michael mení svoj život bez obáv. „Každý z nás nosí v hlave nejaký projekt, no pre prácu ho, tak ako ja, stále odkladá. Treba sa do toho pustiť a nemať strach.“

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×