Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Všimli ste si zmeny na vašej koži? Zaostrite na svoj imunitný systém

16.05.2018 (19/2018) Málokto si uvedomuje, že imunita a koža spolu úzko súvisia.
Všimli ste si zmeny na vašej koži? Zaostrite na svoj imunitný systém
4 fotografie v galérii
Slno dodáva koži vitamín D, pozor však na spálenie.
Autor fotografie: Shutterstock

Dá sa dokonca povedať, že koža je zrkadlom imunity tela. Keď sa cítime zle, alebo sme chorí, na koži sa to okamžite prejaví. Vyrážky, vriedky, herpesy v kútiku úst či pod nosom. Ľuďom, ktorí si popália a zničia určitú plochu kože, hrozí smrť práve pre mikróby, ktoré majú zrazu otvorené dvere priamo do tela.

Pokožka je totiž prvou ochrannou bariérou s plochou 1,5 až 2 m², ktorú telo nastavuje okoliu. Koža a sliznice tvoria základnú hradbu imunitného systému proti vonkajším útokom baktérií, vírusov a húb.

Imunitný systém, samozrejme, stráži aj kožu, napríklad kontroluje zánik a obnovu tkanív. Ak sa táto kontrola naruší, vzniká autoimunitné ochorenie kože – psoriáza.

Nepríjemné odkazy

Autoimunitné ochorenia vznikajú, keď sa imunitný systém z nie úplne známych príčin postaví proti vlastným orgánom a tkanivám. Mnohé z týchto chorôb, hoci sa kože priamo netýkajú, sa na nej prejavia. Často práve koža dá lekárom signál, že telo má vážny problém s imunitou.

Výrazne sa na nej napríklad prejavujú autoimunitné ochorenia tráviaceho systému. Crohnova choroba, nepríjemné zápalové ochorenie celého tráviaceho traktu od úst až po konečník, sa prejaví na koži až u 30 percent pacientov. Typické sú červené uzlíky v podkolennej oblasti či bolestivé hnisavé kožné vyrážky.

Podobne sa na koži prejavuje aj ďalšie zápalové autoimunitné ochorenie hrubého čreva – ulcerózna kolitída. Pri tejto chorobe sa k vriedkom na koži pridružujú aj bolestivé afty na sliznici úst.

Veľmi časté sú kožné problémy pri ďalšom autoimunitnom zápale tenkého čreva – celiakii. Najmä u detí lekárov často upozorní na problém ekzém za ušami či inde na tvári, ktorý nereaguje na liečbu.

U mnohých ľudí prepukne atopický ekzém už v detstve. 4 fotografie v galérii U mnohých ľudí prepukne atopický ekzém už v detstve. Zdroj: Shutterstock

Zlé kombinácie

Žiaľ, autoimunitné ochorenia sa medzi sebou často spájajú a ľudia s celiakiou môžu mať zároveň psoriázu alebo ľudia s Crohnom trpia aj artritídou s kožnými prejavmi a podobne. Stav tráviaceho systému a stav kože sú však spojené, aj keď nejde o autoimunitné ochorenie.

Tráviaci systém má významný vplyv na našu obranyschopnosť, pretože tu žije množstvo prospešných mikroorganizmov a baktérií, ktoré ovplyvňujú vstrebávanie minerálov a vitamínov.

Tým, že mikroorganizmy zároveň zabraňujú vstrebávaniu toxínov ďalej do organizmu, ho chránia. Vďaka tomu sa nedostanú do krvného obehu ani do kože. Ak sa stav pleti zhoršil, môže byť problém práve s črevnou mikroflórou.

Zvnútra von

Mnohí ľudia zase až príliš dobre poznajú priamu reakciu na jedlo, ktoré sa telu „nepáči“. Alergické prejavy ako žihľavka či opuch sú nepríjemnou odozvou kože na vnútorné dráždenie organizmu.

Reakcia vzniká pre zrýchlené vstrebávanie alergénov z určitej potraviny alebo lieku sliznicou tenkého čreva a zároveň sa zvýšene uvoľňujú látky, ktoré spôsobujú alergickú reakciu.

„Kariéra“ alergika sa často začína už v detskom veku tým, že rodičia dieťaťa podceňujú jeho reakcie na určité alergizujúce látky. Jediným preventívnym opatrením je dôsledné vyhýbanie sa látke, ktorá vyvoláva alergickú reakciu. Už nikdy ju potom netreba skúšať, či sa reakcia „zmiernila“.

Žiaľ, priamym pokračovaním takýchto občasných kožných alergických reakcií býva atopický ekzém. Pokožka zhrubne, vytvoria sa šupiny a začne sa nepríjemné svrbenie. Po rozškriabaní vzniknú na koži výrazné rany, ktoré sa často infikujú a hoja sa jazvami.

Podľa odborných štúdií 1 z 10 ľudí sa aspoň raz za život stretne s ekzémovým prejavom na koži. Predpokladá sa, že atopický ekzém významne podmieňuje dedičnosť. Na jeho vzniku sa podieľajú porucha štruktúry kože, predpoklady na atopiu a faktory z vonkajšieho prostredia.

Ľudia s atopickým ekzémom majú v koži nedostatok niektorých tukových látok, ktoré majú udržiavať ochrannú bariéru kože proti pôsobeniu vonkajšieho prostredia. Ich koža je teda extrémne citlivá na dráždenie, ľahko sa vysušuje a podlieha zápalu.

Psoriáza často postihuje ruky, najmä prsty a lakte. 4 fotografie v galérii Psoriáza často postihuje ruky, najmä prsty a lakte. Zdroj: Shutterstock

Rýchle šúpanie

Veľmi nepríjemným kožným ochorením, ktoré súvisí s poruchou imunity, je spomínaná psoriáza. Vo svete ňou trpí asi 80 miliónov ľudí a často sa spája aj so zápalom kĺbov. Vtedy je to psoriatická artritída.

Nie každý človek so psoriázou má však postihnutý pohybový aparát. Psoriatická artritída vzniká často až po rokoch od objavenia sa kožných príznakov.

Najčastejšie začínajú psoriáza aj artritída súčasne a iba zriedka sa stáva, že zápal kĺbov predchádza psoriatickým prejavom na koži. Psoriáza však napáda aj nechty a chronický zápal sa vyskytuje v celom organizme.

Nie je celkom jasné, prečo psoriáza prepukne. Je to však autoimunitné ochorenie, keď biele krvinky, ktoré sa bežne zaktivizujú, aby bojovali proti infekciám, namiesto toho pôsobia proti zdravým kožným bunkám.

Pri tom sa uvoľňujú cytokíny, bunky, ktoré stimulujú zápal a spôsobujú, že sa kožné bunky delia oveľa rýchlejšie, ako je normálne a koža sa olupuje.

V dôsledku zápalu sa kožné bunky v postihnutých oblastiach obnovujú počas 3 až 6 dní, namiesto bežných 28. Postihnuté miesta sa spevňujú a vznikajú typické zhrubnuté šupinaté „plaky“ psoriázy.

Nie je jasné, prečo sa imunitný systém aktivuje voči zdravým kožným bunkám. Psoriáza sa môže vyskytovať u viacerých členov rodiny. Asi tretina pacientov so psoriázou má nejakého príbuzného, ktorý tiež trpí týmto ochorením.

Hoci psoriatické „plaky“ môžu vyzerať ako infekčné, nie sú ani infekčné, ani nákazlivé. Bohužiaľ, mnohých ľudí psoriáza sprevádza napriek liečbe celý život. Ich imunitný systém s kožou nemilosrdne bojuje. A odnáša si to celé telo.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×