Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Syn sa dobre učí, no začal veľa chodiť von s partiou, piť pivo a aj fajčiť: mala by som mu to zakázať?

15.05.2018 (15/2018) Ťažké pre rodičov je, že nevedia, ako sa skončí príbeh ich detí.
Syn sa dobre učí, no začal veľa chodiť von s partiou, piť pivo a aj fajčiť: mala by som mu to zakázať?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Máme 15-ročného syna. V podstate s ním nie je problém, no posledný polrok by chcel len stále chodiť von s partiou. Na instagrame som našla, že fajčili a pili pivo. Doma sa tvári, že nič. Oficiálne nič neviem, nemôžem sa prezradiť, že mu lustrujem mobil. Učí sa dobre, všetko funguje, takže mi ani nedáva dôvod, prečo mu to zakázať. Mala by som či nie?

Alena

Radí psychológ Mgr. Miroslav Zahumenský

Ďakujem za list a za vynorené spomienky na mojich 15. Pamätáte sa, aké objavné, napĺňajúce a desivo ťažké bolo toto obdobie? Presadiť sa v tej ľudskej spleti, objaviť seba v tých zahlcujúcich príbehoch a povahách. Skúšať všetko, čo svet ponúka, nájsť svoje hranice a rešpektovať aj tie druhé, aj rodičovské. Normálne som sa chvíľu obdivoval. Wow, že som to dal. Ďakujem za potlesk. Aj vy ste to dali a išli sme tou istou cestou ako váš syn, nebezpečnou a krásnou. Máte pravdu, nemôžete prezradiť, že lustrujete jeho mobil. Informácie z vašej agentskej činnosti preberajte na najvyššom ústredí tajnej rodičovskej služby v spálni. Inak ohrozujete krehkú dôveru.

Ťažké pre nás rodičov je, že nevieme, ako sa skončí príbeh našich detí. Nevedeli to ani naši rodičia. Niečo zasadili, okopávali, polievali a potom čakali, čo vyrastie. A neraz to nevyzeralo dobre. Naše deti potrebujú pevné hranice, ktoré máte, dúfam, dobre nastavené, lásku a dôveru. Potrebujú cítiť, že dôverujeme tomu, čo sme tých 15 rokov s nimi robili. Aj my to potrebujeme cítiť. Tie hranice, rešpekt a váš dobrý vzťah by mali synovi neumožniť, aby sedával neobmedzene v jeho veku po krčmách, opíjal sa a venoval sa ďalším spôsobom sebapoznania a sebadeštrukcie. Mali by spôsobiť, že to dobré doma bude príťažlivejšie ako chaos, dym a točenie v hlave. Skúsiť to a prejsť si tým sme však museli všetci.


Svoje otázky psychológovi Mgr. Miroslavovi Zahumenskému môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Je presne ako Diana! Princ William opustil brány paláca, aby bol s tými, ktorí ho majú radi
Nobelove ceny 2018: Laureáti priniesli pokrok v liečbe rakoviny, využili evolúciu a bojovali so sexuálnym násilím
Vrah Jána a Martiny bol bývalý policajt. Dá sa podľa správania spoznať vrah?

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×