Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pred rokmi rodičia sľúbili byt sestre, no rozviedli sa a dnes o tom matka nechce počuť: čo s tým?

14.05.2018 (15/2018) Spoločný nájom a spoločné členstvo v družstve však môže zrušiť súd.
Pred rokmi rodičia sľúbili byt sestre, no rozviedli sa a dnes o tom matka nechce počuť: čo s tým?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Moji rodičia sú nájomcovia družstevného bytu a členovia družstva. Pred 10 rokmi sme sa ústne dohodli, že byt bude patriť sestre. Otec tento byt stále užíva, matka sa vydala, žije v Austrálii, no trvalý pobyt má stále v byte. Dali sme žiadosť o zrušenie trvalého pobytu, chceme prepísať členské práva a nájom na sestru a odkúpiť byt do osobného vlastníctva. Matka o tom nechce počuť a nekomunikuje.

Rišo

Odpovedá advokát JUDr. Michal Rampášek, Advokátska kancelária HAVLÁT & PARTNERS

V súčasnosti sú spoločnými členmi družstva váš otec a matka, na čo sa viaže ich spoločný nájom bytu. Z vašej otázky je teda zrejmé, že nebol zrušený spoločný nájom družstevného bytu. Z uvedeného vyplýva, že jedine oni majú právo nakladať s členstvom. Skutočnosť, že ústne prisľúbili previesť členstvo v družstve na vašu sestru, je z dôkazného hľadiska slabá aj s ohľadom na odstup času. V prvom rade odporúčam preštudovať si stanovy družstva, pokiaľ ide o úpravu prevodu členstva. Členské práva a povinnosti spojené s členstvom prechádzajú na nadobúdateľa vo vzťahu k družstvu predložením dohody o prevode členstva družstvu alebo neskorším dňom uvedeným v tejto dohode. Vyžaduje sa písomná forma dohody.

Dohodou o prevode členských práv a povinností sa nadobúdateľ nestáva vlastníkom družstevného bytu. Na základe tejto dohody novému členovi vzniká právo na uzatvorenie nájomnej zmluvy viažucej sa k predmetnému bytu. Nadobúdateľ členských práv a povinností sa tak stáva nájomcom bytu a členom družstva. Spoločný nájom a spoločné členstvo v družstve však môže zrušiť súd. Podľa Občianskeho zákonníka, ak sa rozvedení manželia nedohodnú, súd na návrh jedného z nich rozhodne o zrušení práva spoločného nájmu, ako aj o tom, kto z nich bude ako člen družstva ďalej nájomcom bytu, tým zanikne aj spoločné členstvo rozvedených manželov v družstve. Stranami konania sú rozvedení manželia. Z uvedených dôvodov odporúčam, aby ste sa pokúsili s matkou dohodnúť a pokiaľ by k dohode nedošlo, môže váš otec podať návrh na súd na zrušenie spoločného nájmu a žiadať, aby ho súd určil ako nájomcu.


Svoje otázky advokátovi JUDr. Michalovi Rampáškovi môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Je presne ako Diana! Princ William opustil brány paláca, aby bol s tými, ktorí ho majú radi
Nobelove ceny 2018: Laureáti priniesli pokrok v liečbe rakoviny, využili evolúciu a bojovali so sexuálnym násilím
Vrah Jána a Martiny bol bývalý policajt. Dá sa podľa správania spoznať vrah?

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×