Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

„Ani slovo. To Boh mi prikázal, aby som ťa zabila,“ utišovala svoju spolubývajúcu sexuálna ikona Bettie Page

13.05.2018 (19/2018) Jej pikantné fotografie rozpaľovali predstavivosť mužov. Američanka Bettie Page (1923 – 2008) zažila nielen slávu a úspech. Trpela depresiami a dlhé roky strávila na psychiatrii. Jej kariéra, počas ktorej sa stala sexuálnou ikonou, trvala iba sedem rokov.
„Ani slovo. To Boh mi prikázal, aby som ťa zabila,“ utišovala svoju spolubývajúcu sexuálna ikona Bettie Page
6 fotografií v galérii
„Mala najlepšie nohy, bedrá a pupok, aké som kedy videl,“ spomínal fotograf Addison...
Autor fotografie: Getty Images

Rozhovory poskytovala ešte aj v osemdesiatke, no nikdy si pri nich neodhaľovala tvár. Chcela, aby si ju ľudia pamätali ako mladú a krásnu. Keď sa pozerala na svoje fotografie z mladých čias, neveriacky hovorila: „Naozaj som bola taká pekná?“ A nezabudla dodať, že sa nikdy nehanbila za to, čo robila.

Ešte dlhé roky po tom, ako sa vytratila z biznisu, sa dostávala na titulné strany časopisov pre pánov, ktorí si vešali jej snímky doma nad posteľ. Módni tvorcovia napodobňovali jej štýl obliekania a filmové hviezdy sa snažili vyzerať ako ona.

Jej náhly odchod zo scény na vrchole kariéry bol zahalený rúškom tajomstva a odkryl sa až po štyridsiatich rokoch.

Matka ju dala do sirotinca

Bettie Page nikdy nechcela byť obyčajnou. Od mala snívala o tom, že bude herečkou. Pochádzala však z chudobnej rodiny z Nashvillu, takže bolo málo pravdepodobné, že sa jej túžba naplní.

Narodila sa 22. apríla 1923 ako druhé zo šiestich detí automechanika Roya a ženy v domácnosti Edny. Keďže sa jej otec za rôzne delikty často dostával za mreže, matka požiadala o rozvod, po ktorom sa materiálna situácia rodiny ešte zhoršila.

Aby sa postarala o svoje deti, jej matka pracovala cez deň ako kaderníčka a večer v práčovni. A Bettie sa ako druhá najstaršia musela starať o mladších súrodencov. To však nebolo zďaleka to najhoršie. Keď mala desať rokov, matka ju s ostatnými deťmi dala do sirotinca, čo jej dcéra nikdy neodpustila.

„Vždy som snívala o matke, ktorá by ma mala rada, ale ona nechcela dievčatá. Hovorila, že sú s nami iba starosti. Keď som dostala prvú menštruáciu, myslela som si, že zomieram, lebo matka ma do ničoho nezasvätila.“

Bettie Page nikdy nechcela byť obyčajnou. Odmala snívala o tom, že bude herečkou. 6 fotografií v galérii Bettie Page nikdy nechcela byť obyčajnou. Odmala snívala o tom, že bude herečkou. Zdroj: Getty Images

V miestnych kluboch pomoci sa Bettie naučila užitočné veci dôležité pre život. Tu, ďaleko od rodiny, mala pokoj a mohla sa sústrediť na domáce úlohy.

Na strednej škole patrila k najlepším žiačkam. Bola predsedníčkou divadelného krúžku, pokladníčkou školskej rady, koordinátorkou miestnych školských novín a dokonca získala titul kandidátky na úspech. V poslednom roku štúdia vyhrala štipendium a začala študovať na vysokej škole pedagogiku.

Brutálne znásilnená

Zdalo sa, že sa už úplne vzdala svojho sna byť herečkou. Vydala sa za kolegu zo štúdií Billyho Neala a bola učiteľkou. Veľmi rýchlo však pochopila, že to nie je práca pre ňu. Opakovanie toho istého učiva ju neuveriteľne nudilo.

Keď sa jej manžel vrátil z vojny, presťahovali sa do San Francisca. Tam v dielni na kožušiny dostala svoju prvú prácu modelky. A odtiaľ odišla do Hollywoodu, aby predsa len naplnila svoju túžbu o herectve. Jeden z producentov jej sľúbil prácu, ak bude na neho „veľmi milá“, takže sa s ním čoskoro rozlúčila.

Odmietla tiež ponuku známeho milionára a filmového producenta Howarda Hughesa, čo po rokoch komentovala slovami: „Ľudia si určite myslia, že som urobila chybu, ale podľa mňa je sex súčasťou lásky a nemalo by k nemu dôjsť, ak neľúbite. A ja som do Hughesa zamilovaná nebola.“

Po negatívnych skúsenostiach s Hollywoodom pracovala krátko na Havajských ostrovoch, no po vypuknutí nepokojov sa rýchlo vrátila späť. Ani v súkromí sa jej veľmi nedarilo. Manželstvo s Billym sa dostalo do krízy a pár sa v roku 1949 rozviedol.

Krátko nato Bettie odcestovala do New Yorku, ktorý po 2. svetovej vojne ponúkal mladým a odvážnym veľa možností. Bettie nezaháľala a tvrdo pracovala na svojom hereckom sne.

Cez deň pracovala ako sekretárka a večer študovala herectvo podľa Stanislavského metódy pod dohľadom známeho herca, režiséra a pedagóga Herberta Berghofa, ktorý si ju veľmi obľúbil a obdivoval jej húževnatosť. Predstavoval ju manažérom, agentom, režisérom a pomáhal jej získavať roly.

Jeho zásluhou si zahrala v niekoľkých divadelných predstaveniach na Broadwayi a vystúpila aj v niekoľkých televíznych zábavných programoch.

Popri prvých úspechoch zažila v tom čase aj mimoriadne traumatizujúcu udalosť. Keď sa raz neskoro večer vracala pešo z divadla domov, neznámy mladý muž ju oslovil, či by si s ním nezašla zatancovať. Bettie si sadla do jeho auta a v jednej z temných uličiek Brooklynu bola brutálne znásilnená.

Hovorilo sa o nej ako o dievčati s dokonalým telom. Získala titul Miss pin-up of the World. 6 fotografií v galérii Hovorilo sa o nej ako o dievčati s dokonalým telom. Získala titul Miss pin-up of the World. Zdroj: Getty Images

Dievča s ofinou

Pre jej kariéru bol prelomový rok 1950, keď sa počas prechádzky na pláži na Coney Island stretla s policajtom a šikovným amatérskym fotografom Jerrym Tibbsom, ktorý jej pripravil prvé fotografické portfólio. A nielen to.

Bettie poradil, ako sa má obliekať, pózovať a usmievať. Navrhol jej tiež, aby si dala urobiť ofinu, čím by zamaskovala svoje vysoké čelo. Z Jerryho podnetu sa tak zrodil slávny účes, ktorý sa pre Bettie stal typickým.

Tibbsove snímky, na ktorých má Page topánky na vysokom opätku a okrem nich nič, sa dostali na titulné strany novín v Harleme. Sláva Bettie Page sa začala rýchlo šíriť.

„Mala najlepšie nohy, bedrá a pupok, aké som kedy videl,“ spomínal fotograf Addison Yeaman. No mala ešte niečo viac, čo z nej urobilo zakrátko kultovú pin-up girl. „Bola priateľská a usmievavá. Bolo to milé dievča od susedov,“ hovoril Greg Theakston, vydavateľ magazínu Tease.

Podľa Hugha Hefnera, zakladateľa Playboya, „Bettie Page predstavovala zmes hriešnej a milej dievčiny, ktorá vyžarovala sexuálnu nevinnosť, a to ju urobilo výnimočnou.“

Nahá s leopardom

Nebola prvou pin-up girl, ktorej snímky a plagáty si vešali po stenách vojaci, študenti alebo šoféri v kabínach nákladných áut. Pred ňou to boli Marilyn Monroe, Rita Hayworth či Jayne Mansfield, ktoré však následne dokázali urobiť úspešnú filmovú kariéru. Bettie také šťastie nemala.

V roku 1951 sa jej snímky začali objavovať na titulných stranách erotických magazínov, ktoré boli podpultovým tovarom. Zakrátko sa z ťažko pracujúcej modelky, ktorá ustavične držala diéty, veľa cvičila a vždy prišla načas na fotografovanie, stala kráľovná pin-upu. Mala tridsať.

O rok neskôr jej fotografka Bunny Yeager urobila zrejme najlepšie, ale určite aj najumeleckejšie snímky. Fotografie na pláži v Malibu, kde sporo oblečená alebo úplne nahá Bettie pózovala s leopardom a opicami, mali obrovský úspech. Preto sa v roku 1955 objavili jej fotografie v magazíne Playboy.

Hovorilo sa o nej ako o dievčati s dokonalým telom. V tom istom roku získala titul Miss pin-up of the World. V Malibu vznikli nielen jej odvážne sexi fotografie, ale zoznámila sa tam aj s 18-ročným Armondom Waltersonom a stala sa z nich nerozlučná dvojica.

V roku 1951 sa jej snímky začali objavovať na titulných stranách erotických magazínov, ktoré boli podpultovým tovarom. 6 fotografií v galérii V roku 1951 sa jej snímky začali objavovať na titulných stranách erotických magazínov, ktoré boli podpultovým tovarom. Zdroj: Northfoto

Prvé depresie

V máji 1955 sa Bettie objavila na súde v Manhattane, aby vypovedala pred komisiou vo veci šírenia pornografie pre mladistvých. Viedol ju demokratický senátor Estes Kefauver z Tennessee, ktorý chcel vďaka tomu získať funkciu prezidenta USA.

Verejne zaútočil na vtedajšieho kráľa pin-up biznisu Irvinga Klawa. Obvinil ho, že kazí mládež. Page mala byť svedkom. Celková situácia, do ktorej sa v tom čase Bettie dostala, ju dosť vyviedla z miery.

Niektorí jej známi tvrdili, že ju vtedy prvý raz videli veľmi smutnú a depresívnu. Bola otrasená z toho, že musí vypovedať proti svojim priateľom. V tom istom čase začala dostávať listy od maniaka, ktorý bol posadnutý jej osobou a musela požiadať o pomoc políciu.

Všetky tieto udalosti spôsobili, že obvykle veselá a priateľská Page upadla do depresie a, ako sa neskôr priznala, myslela na to, že spácha samovraždu.

Ako 35-ročná prestala pózovať. Otázky, kde sa vlastne podela, zostávali bez odpovede. Ako sa neskôr ukázalo, odcestovala na Floridu, kde sa vydala za spomínaného o 13 rokov mladšieho Armonda Waltersona.

Obrátila sa k Pánovi

Počas silvestrovskej noci 1958, iba šesť týždňov po svadbe, sa pohádala s manželom, odišla z domu a bezcieľne blúdila po meste.

Náhodne vošla do kostola a tam zažila niečo, k čomu sa potom často vracala: „Vyplakala som tam všetky svoje hriechy, druhý raz som sa narodila a obrátila som sa k Pánovi.“

Ďalších päť rokov existoval pre Bettie iba Ježiš. Túžila sa stať misionárkou, no spoločnosť, ktorá ju mala pripraviť na misijné poslanie, ju nikam neposlala, pretože bola rozvedená.

Rozišla sa s Armondom, ktorý podľa nej iba sedel na gauči a jedol hamburgery. Opäť si vzala svojho prvého muža, no aj tento vzťah sa čoskoro rozpadol. Písal sa rok 1967, Bettie Page má 43 rokov a stále je veľmi atraktívna a príťažlivá.

„Keď išla po pláži v bikinách, ešte aj psy sa za ňou obzerali,“ žartoval ďalší jej manžel Harry Lear, rozvedený otec troch detí, za ktorého sa vydala v tomto roku. Tešila sa, že konečne bude mať rodinu, no jej stav sa stále zhoršoval.

Jej náboženské zanietenie začalo nadobúdať chorobné rozmery. Vstávala uprostred noci a modlila sa do rána. Bola rozdvojenou, emocionálne veľmi nestabilnou osobou. Jedného dňa bola milá a milujúca, na druhý deň agresívna. Hnevala sa na všetkých okolo, spomínal jej vtedajší partner.

Hugh Hefner na ňu nezabudol, ani keď bola staršia. Nechýbal ani na jej pohrebe. 6 fotografií v galérii Hugh Hefner na ňu nezabudol, ani keď bola staršia. Nechýbal ani na jej pohrebe. Zdroj: Getty Images

Boh mi prikázal, aby som ťa zabila

Ani ďalšie obdobie života nebolo pre bývalú slávnu pin-up girl jednoduché. V roku 1972 ju prvýkrát zatkli za to, že sa vyhrážala neznámym ľuďom revolverom. Jej manžel za ňu zaplatil kauciu a vzal ju domov, no o tri mesiace neskôr to veľmi ľutoval.

Jedného dňa dostala silný záchvat zúrivosti a s nožom v ruke sa vyhrážala jemu i jeho deťom, že im ublíži, ak prestanú nasledovať Krista, obrázok ktorého držala v rukách.

Bettie sa dostáva na pozorovanie na psychiatriu a Harry Lear sa s ňou rozvádza. Neskôr znova zaútočila nožom na dvoch starších ľudí a opätovne sa dostala do nemocnice. Vtedy si ju tam nechali sedem mesiacov.

Napokon urobila niečo, čo ju izolovalo od spoločnosti oveľa dlhšie. V noci 12. júna 1981 sa jej spolubývajúca v Santa Monice Leonie Haddad zobudila s tým, že niekto na nej sedí, bodá ju a vykrikuje: „Ani slovo. To Boh mi prikázal, aby som ťa zabila.“

Vtedy Bettie Page diagnostikovali paranoidnú schizofréniu a ďalších desať rokov strávila v nemocnici. Keď ju prepustili, s údivom zistila, že je stále slávna. Prijala pozvanie do programu Slávni a bohatí, kde otvorene rozprávala o rúškom zahalenom období svojho života.

Získala tiež agenta, ktorý jej pomohol pripraviť životopis a postaral sa, aby všetky jej autorské práva boli rešpektované.

Posledné roky života strávila v tichom byte v Kalifornii, kde čítala Bibliu, počúvala kresťanskú hudbu a pozerala obľúbené seriály. Jej priateľom zostal až do konca života Hugh Hefner, ktorý po ňu z času na čas posielal svoju limuzínu, aby sa zúčastnila na párty, ktoré organizoval Playboy.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×