Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Jedinečná kniha z Levoče: dielo Majstra Pavla si už môžu „pozrieť“ aj nevidomí

11.05.2018 (19/2018) Kráľovské mesto Levoča preslávil v kultúrnom svete najvyšší gotický oltár na svete. Vrcholné dielo Majstra Pavla, ktoré dokončil v Kostole sv. Jakuba pred 501 rokmi, už môžu spoznať aj nevidiaci.
Jedinečná kniha z Levoče: dielo Majstra Pavla si už môžu „pozrieť“ aj nevidomí
5 fotografií v galérii
Nevidiaci takto získajú predstavu o tom, aké sochy z lipového dreva zdobia oltár...
Autor fotografie: Peter Ličák

Nemusia cestovať na Spiš, stačí im prelistovať unikátnu knihu, ktorú vydala Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči.

Texty o Majstrovi Pavlovi, oltári a jeho hlavných postavách vykresaných z lipového dreva, či už o svätom Jakubovi, svätom Pavlovi, Judášovi s mešcom grošov v rukách alebo Madone napísala Eva Špaleková, vedúca Oblastných reštaurátorských ateliérov v Levoči.

Samozrejme, že na špecializovanom pracovisku v knižnici ich pretlmočili do Braillovho písma pre nevidiacich. Ľudia s ťažkým poškodením zraku sa dozvedia napríklad aj to, že Majster Pavol, priezvisko ktorého sa dodnes nepodarilo zistiť, prišiel do levočskej rezbárskej dielne majstra Vavrinca z Poľska alebo Nemecka.

Alebo to, že svätému Jakubovi z hlavného oltára sa pripisuje pre klobúk s mušľou podoba Majstra Pavla, či to, že svätí bratia Ján a Jakub boli rybári, ktorých Ježiš pre ich ostré jazyky a výbušné povahy nazýval synmi hromu.

Niečo výnimočné

Reliéfnu grafiku, ktorá nevidiacim umožňuje citlivým hmatom spoznať podobu sôch Majstra Pavla, vytvoril dlhoročný spolupracovník knižnice, magister architektúry Matúš Vacula.

Reliéfnu grafiku Posledná večera urobil tiež Matúš Vacula. 5 fotografií v galérii Reliéfnu grafiku Posledná večera urobil tiež Matúš Vacula. Zdroj: Peter Ličák

V jeho ateliéri vznikala aj reliéfna grafika pre obľúbené kalendáre pre nevidiacich aj reprezentačná kniha Slovensko a UNESCO, ktorá získala ocenenie Klubu fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov a Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici za obsahové a vizuálne stvárnenie.

Ocenenie od týchto vyhlasovateľov súťaže o najkrajšiu knihu a najkrajší kalendár získala aj najnovšia kniha levočskej knižnice pre nevidiacich o diele Majstra Pavla. Matúš Vacula urobil verné reliéfy postáv zo slávneho oltára, v knižnici na špeciálnom lise z týchto plastických matríc vytlačili definitívne plastové reliéfy pre knihu z nahriatej plastovej fólie.

„Keď si vlani svet pripomínal 500. výročie dokončenia najvyššieho gotického oltára na svete s výškou 18,62 a so šírkou 6,27 metra, chcela aj naša špecializovaná knižnica pre nevidiacich prispieť k tomuto jubileu. Všetci sme sa na porade u pána riaditeľa Františka Hasaja zhodli, že jubileum výnimočného diela výnimočného umelca, ktorý sa ako člen mestskej rady podieľal aj na riadení mestských záležitostí, si od našej knižnice vyžaduje tiež niečo výnimočné.“

Posmelení úspechom

Tak sa zrodila myšlienka vydať pre nevidiacich a ľudí s ťažkým postihnutím zraku oltár Majstra Pavla v knižnej podobe s reliéfnymi grafikami hlavných postáv.

„Našťastie s reliéfnou tlačou máme v našej knižnici dlhoročné skúsenosti. Prvý reliéfny stolový kalendár pre nevidiacich sme vydali už pred štvrťstoročím. A posmelil nás aj úspech knihy s reliéfnou grafikou Slovensko a UNESCO, ktorú sme vydali pred šiestimi rokmi.

Na tento titul je pyšná aj šéfredaktorka vydavateľstva Gabriela Rerková. 5 fotografií v galérii Na tento titul je pyšná aj šéfredaktorka vydavateľstva Gabriela Rerková. Zdroj: Peter Ličák

Viete, Levoča je právom považovaná na Slovensku za mekku nevidiacich, v meste so 14 000 obyvateľmi dnes žije alebo sa vzdeláva v piatich špecializovaných školách okolo 300 detí a dospelých s úplnou stratou zraku alebo jeho ťažkým poškodením. Nuž kde inde, ak nie v Levoči, sa mala zrodiť táto kniha,“ povedala pre Život šéfredaktorka knižničného vydavateľstva Gabriela Rerková.

Podľa odhadu očných lekárov sú dnes na Slovensku postihnuté ťažkým poškodením zraku asi dve percentá populácie. Kniha z levočskej knižnice pre nevidiacich sa už dostala do všetkých krajských stredísk únie nevidiacich aj do 29 miest, ktoré majú vo verejných knižniciach špecializované oddelenia s knihami a časopismi pre nevidiacich. Levočania, skvelý počin!


Majster Pavol

Podľa historikov sa Majster Pavol s najväčšou pravdepodobnosťou narodil v roku 1460, usudzujú to podľa roku, ktorý sa nachádza na zadnej strane hlavného oltára v Bazilike sv. Jakuba. Jeho meno sa dodnes zistiť nepodarilo, pretože v roku 1550 požiar zničil Levočskú radnicu, v ktorej sa nachádzal aj mestský archív. Historici sa nazdávajú, že neskorogotický rezbár prišiel do kráľovského mesta Levoča z Poľska alebo Nemecka.

Ako rezbár v dielni Majstra Vavrinca sa zamiloval do jeho dcéry, s ktorou sa aj oženil, a tak sa stal hlavou rezbárskej dielne. Manželia mali tri dcéry a syna, ale ten im veľa radosti neurobil. So svojím kamarátom zabil sluhu z poľského Krakova. Aby sa vyhol súdu a prísnemu trestu, Majster Pavol zaplatil otcovi zabitého mladíka slušnú sumu, aby sa jeho synovi Lukášovi nepomstil. Okrem rezbárskej dielne mal Majster Pavol na levočskom námestí dom, v ktorom je umiestnená jeho expozícia. Vlastnil lúky a polia, darilo sa mu aj v obchodovaní s vínom.

Reliéfne grafiky do knihy o Majstrovi Pavlovi tlačila na špeciálnom lise do nahriatej fólie Zuzana Vrončová. 5 fotografií v galérii Reliéfne grafiky do knihy o Majstrovi Pavlovi tlačila na špeciálnom lise do nahriatej fólie Zuzana Vrončová. Zdroj: Peter Ličák

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×