Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Škola s nápadom: V učebni ponad hlavy pobehujú opice, vonku žiaci čistia stajňu a cvičia sokoly

07.05.2018 (18/2018) V teráriu drieme kajman okuliarnatý, vo voliérach poletujú pestrofarebné papagáje, v ďalšej vám ponad hlavu poskakujú opice. Ak máte pocit, že ste v zoo, nedajte sa ním oklamať.
Škola s nápadom: V učebni ponad hlavy pobehujú opice, vonku žiaci čistia stajňu a cvičia sokoly
8 fotografií v galérii
Lívia (13) a výr skalný Kubo (14).
Autor fotografie: Jaroslav Slašťan

Nachádzate sa v jedinečnej Základnej škole s materskou školou Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach. Je prvou na svete, kde začali ako povinný predmet vyučovať sokoliarstvo. Jej žiaci sa starajú nielen o operené dravce, ale aj plazy a opice. Vykročenie inou cestou pred rokmi zachránilo jej existenciu.

Svetový unikát

Riaditeľ školy Pavel Michal (42) je nielen muž činu, ale aj veľmi schopný manažér a vizionár. Ako z rukáva vysype nielen projekty, ktoré sa im podarilo doposiaľ zrealizovať, ale aj mnohé, ktoré na svoj deň ešte len čakajú. A nie je ich málo.

Vzniknuté situácie rieši riaditeľ s racionálnym nadhľadom a zároveň vnáša do nich aj kus srdca. V tejto škole to cítiť všade. Deti sa mu nielen úctivo zdravia, ale aj prihovárajú a oboznamujú ho so školskými úspechmi, s výsledkami svojej práce.

Nezaprie sa, že je sokoliar telom i dušou. So životom dravcov zoznamoval deti v centre voľného času v Banskej Bystrici, neskôr v škole prírody pod Sitnom. Keď sa stal pred desiatimi rokmi riaditeľom školy v Štiavnických Baniach, povedal si, že dá dravcom šancu aj tu.

Napokon sa táto myšlienka ukázala ako správna voľba. Na školských chodbách sú preparáty vtákov, na stenách visia informačné plagáty s vtáčími druhmi, na prízemí nájdete vitrínu so sokoliarskymi pomôckami a pred školou sú voliéry s dravcami.

Iné starosti

Základnú školu Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach dnes navštevuje 167 žiakov a materskú školu 59 detí. Okrem nich tu našlo domov niekoľko desiatok živočíchov. Od najmenších opíc tamarínov pinčích cez ryby, plazy, vtáky a kone.

Riaditeľ školy Pavel Michal je sokoliar telom i dušou. 8 fotografií v galérii Riaditeľ školy Pavel Michal je sokoliar telom i dušou. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Učitelia, žiaci, zamestnanci školy a zvieratá tu tvoria zaujímavé a jedinečné spolunažívanie. V rámci školských výletov v mesiacoch máj a jún školu navštevuje viac než 2 000 detí z celého Slovenska. A počas letnej sezóny je otvorená pre verejnosť.

Tunajší žiaci sú lektormi a zadarmo sprevádzajú turistov. V minulom roku ju navštívilo 4 000 návštevníkov, takže škola sa sama osebe stáva turisticky vyhľadávaným miestom. Na jej pôde už privítali slovenského prezidenta, viacerých ministrov školstva či veľvyslancov Kuby, Indie, Nórska a Brazílie.

Prechádzame sa s riaditeľom po areáli školy a uvedomujem si, že mnohé obrazy, ktoré vidím, nepatria k životu bežných škôl. Napríklad dve žiačky, ktoré čistia konskú stajňu. Dievča nesúce vedro s vodou na polievanie a ďalšie, ktoré navíja zavlažovaciu hadicu.

Pracujúce skupiny detí či živo diskutujúci žiaci sediaci na lavičkách. Nebolo by na tom nič výnimočné, no títo nedržia v rukách mobily, ale rôzne dravce a sovy. A ich rozhovory nie sú o „selfíčkach“, statusoch a nereálnom svete sociálnych sietí.

Rozprávajú sa o strave a hmotnosti svojich operených zverencov, ich kondícii, schopnostiach a chystajú scenár akéhosi blížiaceho sa vystúpenia. Jednoducho povedané, tieto deti majú úplne odlišné starosti ako ich rovesníci v iných školách.

Vzdialenosť je len číslo

Aj toto je jeden z dôvodov, pre ktorý je škola vyhľadávaná. „Zo 167 žiakov vozíme vlastným školským systémom zvozu až 97 detí, väčšia časť teda dochádza z iných obcí či spádových oblastí. Najvzdialenejšie miesto trvalého pobytu nášho žiaka je takmer 40 km vzdialená obec Tŕnie pri Zvolene. Benjamín každý deň do školy cestuje hodinu a pol.

Hoci realita na Slovensku je taká, že dedinské deti navštevujú mestskú školu, u nás je to opačne. Zaujímavosťou je, že do školy dochádzajú aj deti zo sedem kilometrov vzdialeného okresného mesta Banskej Štiavnice,“ hovorí Pavel Michal.

Niektoré rodiny sa z rôznych kútov Slovenska sťahujú do jej blízkosti, aby ju svojim ratolestiam umožnili navštevovať. Aj v čase mojej návštevy riešil riaditeľ školy rodinu, ktorá sa sťahuje z Bratislavy do Štiavnických Baní. A jediným dôvodom ich rozhodnutia je táto škola.

Pre veľký záujem už logisticky nestíhali zvážať žiakov, a tak sa dohodli s dopravnou spoločnosťou SAD Zvolen, ktorá vytvorila priamu linku.

Žiaci sa vedia po všetkých stránkach postarať o svojich zverencov. 8 fotografií v galérii Žiaci sa vedia po všetkých stránkach postarať o svojich zverencov. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Živé pomôcky

Stajňa s jazdeckým areálom je v miestnej škole súčasťou vyučovania. Vchádzame do školskej budovy, kde sú zriadené nevšedné učebne. V chodbe sú zabudované dve 320-litrové akváriá, ktoré približujú biotopy afrických jazier Tanganika a Malawi.

Svoje miesto tu majú i teráriá s kajmanom okuliarnatým či leguánom zeleným. Pavel Michal hovorí, že aj ním chcú viac prezentovať evolúciu živočíchov, preto sú názornou ukážkou k vyučovaciemu procesu.

Najväčším lákadlom pre deti i návštevy je však učebňa s názornou ukážkou tropického pralesa. Aký by to bol prales bez opíc, povedali si, a tak prišiel nápad umiestniť v ňom jeden z mnohých druhov.

Ako najvýhodnejší sa javil malý druh primátov z čeľade kosmáčovitých. Oslovili zoologickú záhradu v Košiciach, slovo dalo slovo a dnes sa v školskej učebni ponad hlavy žiakov preháňajú tri samičky tamarína pinčieho.

„Ich domovom sú pralesy Kolumbie, plocha ktorých sa zmenšuje a nahrádza ju orná pôda určená na pestovanie plodín. Tamaríny patria medzi 20 najohrozenejších druhov primátov na svete a aj vďaka nim bude vzdelávanie o klimatických zmenách, klíme či význame pralesa pre deti zaujímavejšie,“ hovorí riaditeľ, zatiaľ čo mu jedna z opičiek zahrabla vo vlasoch.

Hoci v zoologických záhradách patrí tamarín medzi bežné druhy pazúrikatých opíc, v prírode je na pokraji vyhynutia. Dorastá len o niečo viac než dvadsať centimetrov, váži okolo 300 gramov a v prípade ohrozenia vztýči bielu srsť na temene hlavy, postaví sa na zadné končatiny, aby zväčšil svoju veľkosť.

Dravce v rukách detí

Okrem voliér s exotickými arami modrožltými a žakom sivým tu chovajú viac než 40 dravcov a sov. Najšikovnejšie deti zo žiackych sokoliarov majú pridelené konkrétne dravce, o ktorých výcvik a kŕmenie sa starajú aj počas víkendov a prázdnin.

Okrem sokolov, myšiakov, orlov či viacerých druhov sov sa žiaci starajú aj o samicu supa bielohlavého, orliaka bielohlavého a pár orlov stepných, ktoré žijú v Mongolsku a na kazašských stepiach.

Všetky tunajšie dravce sú odchované v zajatí. Buď škola disponuje chovným párom, alebo uplatňujú metódu umelej inseminácie, teda umelého oplodnenia.

Prvá vertikálna exteriérová záhrada na Slovensku rastie na stene budovy školy. 8 fotografií v galérii Prvá vertikálna exteriérová záhrada na Slovensku rastie na stene budovy školy. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Dve žiačky ôsmeho ročníka odoberajú spermu orlovi, okamžite jej kvalitu skontrolujú pod mikroskopom a ak je v poriadku, orlici ju inseminujú priamo do kloaky.

Je to skutočne odborná vec, s ktorou sa nestretávajú žiaci iných škôl ani na vyšších stupňoch vzdelávania. Deti sa tak dostávajú ku skúsenostiam, ktoré môžu využiť v chovných, záchranných či rehabilitačných staniciach. Ich uplatnenie na trhu práce je vysoké.

Bývalí žiaci zo Štiavnických Baní sa môžu pochváliť viacerými úspechmi, pracujú v zahraničí ako sokoliari pri ochrane letísk, na rôznych sokoliarskych dvoroch alebo v odchovniach.

Je to o ľuďoch

Moju exkurziu s hlavou plnou pocitov a myšlienok končím v riaditeľni. Pýtam sa sám seba, ako by vyzeralo naše školstvo, keby bolo viac takýchto škôl, ktoré ponúkajú nielen výnimočný vyučovací proces, ale vytvárajú priestor pre zodpovednosť žiakov, učia ich láske k prírode, pracovitosti, úcte i slušnosti.

Pavel Michal hovorí, že slušnosť sa z našej spoločnosti vytratila a prišiel čas, aby sme ju vrátili naspäť. A reforma školstva môže byť úspešná len vtedy, ak sa učiteľom vráti ich stratený status.

Predstavuje mi knihu, ktorá vznikla v rámci spolupráce s veľvyslanectvom Brazílie. Je tvorená ilustráciami tunajších žiakov. Ďalšia kniha Vtáky Slovenska a Nórska, na ktorej sa žiaci svojimi kresbami podieľali, vznikla vďaka projektu Život vtákov za polárnym kruhom.

Ako sa vraví, na záver to najlepšie, ukazuje mi riaditeľ projekt a vizualizáciu učebne v akváriu, kde by za sklom, ponad učiacich sa žiakov, mali plávať naše pôvodné druhy rýb. Po tom všetkom, čo som tu dnes videl a počul, vo mne vládne presvedčenie, že tento projekt sa mu podarí, a keď sem prídem o dva roky, učebňa už bude stáť.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×