Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Deti nám z domu odišli a ja mám pocit, že lásku a rešpekt manžela si musím zaslúžiť: má to ešte zmysel?

09.05.2018 (14/2018) S niektorými pármi zakýva takáto situácia riadne.
Deti nám z domu odišli a ja mám pocit, že lásku a rešpekt manžela si musím zaslúžiť: má to ešte zmysel?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Deti nám už odišli z domu a ja neviem ako a či ďalej. Muž sa síce na verejnosti tvári ako úžasný džentlmen, ale doma som pre neho vzduch. Len podaj, urob, čo si to zas pokašľala, nesťažuj sa stále, čo by iné dali za život, aký máš ty. Mám pocit, že jeho lásku a rešpekt si musím zaslúžiť a že ich nie som hodna. Má ma vôbec rád?

Veronika

Radí psychologička Mgr. Hana Bednaříková

Po odchode detí z domu nastáva v mnohých manželstvách otázka, ako manželstvo naplniť ďalej, keď splnilo svoju veľkú úlohu. S niektorými pármi to zakýva riadne, až sa rozídu, alebo majú vážnu krízu, iní pestujú status quo, nemajú už chuť nič meniť. No sú aj páry, ktoré to zoberú ako šancu začať niečo nové vo svojom živote. Mne to príde, že sa obaja vo vzťahu necítite príliš ocenení. Vzťah by nás nemal privádzať dlhodobo k pocitu, že ho nie sme hodní, skôr nás podporiť v našej sebaúcte.

Skúste sa spýtať samej seba, čo by ste od života chceli? Čo ste predtým nestíhali a teraz by ste mohli robiť? Koníčky, záujmy, obnovenie kontaktov s ľuďmi, cestovanie, starostlivosť o seba. Či vás má manžel rád, to si musíte spolu vyrozprávať vy. V každom prípade nemusíte ostávať v neuspokojivej situácii. Ak manžel prejaví ochotu, vyjadrí svoje potreby, čo by potreboval on, začne vychádzať v ústrety vašim potrebám, napríklad slovného ocenenia a rešpektu, super. Ak by aj nie, život sa dá naplniť mnohými krásnymi vecami. Ak nebudete stále doma, budete pre neho vzácnejšia a uvedomí si, aký je to dar, že vás má pri sebe. Želám vzájomný rešpekt.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Hane Bednaŕíkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk  

 

Matej Tóth: Viacerí atléti sú obvinení krivo, no nie každý má taký prístup k vedeckým špičkám či peniazom ako ja
S mamou som nikdy nemal dobré vzťahy, zistil som, že si narobila dlhy. Môžem odmietnuť dedičstvo?
Robert de Niro na dovolenke: Spoznali by ste takto hollywoodsku hviezdu?

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×