Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Jedna ulica dlhá, druhá hlavná: malebné rybárske mestečko Alvor po zemetrasení vstalo z popola

02.05.2018 (17/2018) Nabielo omietnuté domy v mestách s originálnou atmosférou sú na pobreží Algarve roztrúsené ako klenoty v prostredí plnom zaujímavostí a prírodných krás. Objaviť tu možno početné pamätníky histórie, divy prírody, ale aj stopy zemetrasenia či dedičstva obchodu s otrokmi.
Jedna ulica dlhá, druhá hlavná: malebné rybárske mestečko Alvor po zemetrasení vstalo z popola
8 fotografií v galérii
Malebné rybárske mestečko Alvor po ničivom zemetrasení vstalo z popola ako bájny fénix.
Autor fotografie: GEO

V Tavire, rázovitom mestečku v ústí rieky Gilão asi dvadsaťpäť kilometrov od španielskych hraníc, niektoré veci nie sú také, ako sa zdajú na prvý pohľad, ale dokonca ešte zaujímavejšie.

Aj keď Rímsky most nie je rímsky a vodojem už dávno nie je vodojemom. Nakoniec, ľudia si fascinujúcu premenu vybrali sami v miestnom referende. Načo vlastne slúži tento tajomný objekt?

Dajte dohromady dve šošovky zo starého astronomického teleskopu, k tomu zrkadlo, betónový rezervoár na vodu, parabolické premietacie plátno pripomínajúce šalátovú misu s priemerom dvoch metrov a vytvoríte skvelú fyzikálnu atrakciu.

Už starí čínski filozofi či otec všetkých vied Aristoteles vedeli, že keď do temnej miestnosti vniká malým otvorom svetlo, objaví sa na protiľahlej strane obraz toho, čo sa deje vonku. Pretože však nezistili, čo taký úkaz spôsobuje, pomenovali ho camera obscura.

Výhľad z nádrže v Tavire

Keď tavirský astronomický nadšenec pridal na prederavený vrchol vodojemu otočný priezor za skloneným zrkadlom, vytvoril niečo ako gigantický periskop s rozhľadom 360 stupňov. Vo farbe a v priamom prenose tak môžu diváci z hĺbky vodnej nádrže na najvyššom mieste Taviry sledovať, čo sa odohráva dole v meste.

Nad typickými červenými škridlovými strechami sa trasie teplý vzduch, po nábreží jazdia autá a po Rímskom moste sa prechádzajú turisti, ktorí sa chcú trochu pretiahnuť po posedení na ústrednom námestí Praça da República.

Krásne výhľady. 8 fotografií v galérii Krásne výhľady. Zdroj: Shutterstock

Od záplav pred tridsiatimi rokmi, ktoré poškodili jeden zo siedmich oblúkov, je most aj po oprave otvorený len pre peších.

V skutočnosti ho vystavali Maurovia v 8. storočí a rímsky sa nazýva preto, že spája Taviru so starou rímskou cestou vedúcou od španielskych hraníc. Za odlivu vidieť mostné oblúky obnažené až k základom, pretože voda v rieke vďaka blízkemu Atlantiku kolíše až o tri metre.

Niekdajší vodojem sa týči vedľa hradu – zostali z neho múry a zvyšky troch veží, v areáli je dnes botanická záhrada.

Bývalá mešita stojaca trochu ďalej sa v 13. storočí premenila na gotický Kostol Igreja de Santa Maria do Castelo a jej minaret na kostolnú vežu s hodinami.

Pretože svätostánok ukrýva hrobky kresťanského dobyvateľa mesta z maurských rúk Doma Paia Peresa Correia a jeho siedmich verných rytierov, je jedným z najdôležitejších v meste. V celej Tavire je viac než tridsať kostolov a kostolíkov.

Biele domy v Alvore

Ako by asi vyzeralo pobrežie Algarve bez rezortov a veľkých hotelov? V ústí rieky Odiáxere sú nabielo omietnuté domy, kde na to prídete raz-dva. Volá sa Alvor a s trochou zveličenia možno povedať, že tu majú jednu ulicu dlhú a druhú hlavnú.

Tá dlhá Rua Dr. Frederico Ramos Mendes je pešou zónou a odohráva sa na nej väčšina tunajšieho spoločenského a kultúrneho života. Keď zahnete pár metrov za roh, stretnete miestnych sedieť v tieni vchodových dverí a preberať dedinské novinky, presne tak ako pred päťdesiatimi rokmi.

Bývalá mešita sa v 13. storočí premenila na gotický kostol. 8 fotografií v galérii Bývalá mešita sa v 13. storočí premenila na gotický kostol. Zdroj: Shutterstock

Hlavná ulica Rua da Ribeira vedie pozdĺž riečneho nábrežia, moderná socha rybára s úlovkom v ruke avizuje ponuku radu taverien.

V spleti úzkych uličiek nad prístavom sa čas odrazu zastaví a dvadsiate prvé storočie je veľmi vzdialené. Takýto pokoj však v Alvore vždy nebol. V období pred naším letopočtom ho dobyl kartáginský vojvodca Hannibal a za rímskych čias bol takým dôležitým prístavom, že mohol platiť vlastnou menou.

Na najvyššom mieste starého Alvora, meno ktorého pochádza z maurského Al-Bur, vypína svoje veže k nebu Kostol Igreja Matriz. Vstupný portál v manuelskom štýle je tvarovaný do podoby rybárskych lán či rastlín a je vlastne zázrak, že sa zachoval.

Podobne ako ostatné algarvské mestá aj Alvor v polovici 18. storočia spustošilo zemetrasenie so silou deviatich stupňov Richterovej škály, po ktorom prišli ešte aj ničivé vlny cunami. Išlo o rovnakú prírodnú katastrofu, ktorá zrovnala so zemou samotný Lisabon a ktorá mala epicentrum v oceáne vzdialené dvesto kilometrov.

Malebné rybárske mestečko však vstalo z popola ako bájny fénix. Vnútri zvyškov niekdajšieho hradu chrániaceho osadu pred pirátmi je dnes detské ihrisko a budovy staré dvesto rokov pôsobia dojmom, akoby tu stáli odnepamäti.

Zámorské objavy z Lagosu

Počas zlatého veku portugalských zámorských objavov vysielal z Lagosu svoje expedície princ Henrich Moreplavec, z týchto miest vyplával aj lagoský rodák a skvelý námorník Gil Eanes. Dokonca aj britský admirál Nelson si prístav pochvaľoval, keď doma rozprával o kvalitnom víne a krásnych ženách.

Je preto viac než príznačné, že miestne divy prírody bičuje prímorský vietor a modelujú vlny tyrkysového Atlantiku.

Ponta da Piedade znamená Mys zmilovania: každý milovník prírody bude zrejme prosiť aspoň o pár ďalších hodín, ak nie dní, ktoré by mohol stráviť na mieste považovanom za najkrajšiu prírodnú lokalitu celého Algarve.

Čas obeda a s ním všadeprítomný pokoj. 8 fotografií v galérii Čas obeda a s ním všadeprítomný pokoj. Zdroj: Shutterstock

Tunajšie skalné stĺpy, oblúky, útesy a opustené zátoky vyhĺbené oceánom do okrovo sfarbeného pieskovca s výškou okolo dvadsať metrov patria k najkrajším symbolom – aj na pohľadniciach a umeleckých dielach.

Ak chce človek naplno vychutnať pôvab geologických formácií, treba zamieriť do kubickej pevnosti Forte da Ponta da Bandeira, ktorá stráži od 17. storočia vchod do lagoského prístavu.

Niektorý z rybárov kotviacich v člnoch pod pevnosťou vás k útesom rád zvezie. A čím menšia loď, tým sugestívnejšie zážitky – pretože sa dostanete do väčšiny z tunajších desiatok jaskýň.

Kúsok od pevnosti na námestí Praça Infante Dom Henrique sedí princ Henrich Moreplavec, ktorý mu prepožičal meno. Zamilovane pozerá na more, hoci za čias svojho života tu mal obchodné záujmy temné ako jeho socha.

Lagos je totiž známy aj tým, že tu začal v roku 1444 fungovať prvý trh s africkými otrokmi v Európe. Zisk predstavoval až sedemsto percent vstupných nákladov a princovi patrila celá pätina, pretože otrokárske výpravy ochotne a bohato financoval. Dnes je v budove Mercado dos Escravos múzeum životného utrpenia otrokov.

Staré centrum mesta s uličkami zdobenými ornamentálnou dlažbou síce nie je veľké, no môže byť aj dosť zradné. V priechodoch odbočujúcich v najrôznejších uhloch sa stratíte, skôr než poviete Lagos.

Ak sa vám postaví do cesty mohutná stena, dostali ste sa až k maurskému opevneniu z 8. storočia, z ktorého sa otvárajú ďalšie jedinečné pohľady a možnosti, kam sa vybrať.

Prevzaté z magazínu geo 5/2018

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×