Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Rabovanie na export: Kto nám kradne hľuzy divých orchideí s afrodiziakálnym účinkom?

02.05.2018 (17/2018) O chvíľu sa opäť oplatí zlodejom vziať do rúk rýle. Napríklad hľuzy našich divých orchideí sú dobrým biznisom pre jednotlivcov aj pre organizované bandy. Majú totiž afrodiziakálne účinky.
Rabovanie na export: Kto nám kradne hľuzy divých orchideí s afrodiziakálnym účinkom?
13 fotografií v galérii
Devínska Kobyla leží hneď vedľa veľkých sídlisk. Psy by sa tu mali pohybovať iba...
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Dôvodom nie je urobiť si radosť a kochať sa kvetmi, ale urobiť si radosť inak. Naše orchidey sa volajú napríklad vstavače, vstaváčiky, vstavačovce, červenohlavy, prilbovky, kruštíky a iné...

Jeden druh sa dokonca volá vstavač mužský. Už to poukazuje na afrodiziakálne účinky zakorenené v ľudovej medicíne a babských receptoch. Z cibuliek sa dá jednoducho získať látka, ktorá by mala pomáhať povstať mužnosti. Zadokumentované škody na chránených rastlinách na chránených územiach sú z roka na rok vyššie a brutálnejšie.

Razie v čajovniach

Andrej Somora (31) je strážcom prírody od marca minulého roka. Najväčšiu vykrádačku za svoje doterajšie profesionálne stráženie zažil v Biskupických luhoch na ostrove Kopáč.

„Najprv zlikvidovali rampu, ktorá uzatvárala vstup do oblasti. Následne zmizlo približne tisíc kusov zo zeme sa predierajúcich vstavačov. Rastliny treba brať aj so zeminou okolo nej, aby vydržali prepravu. Boli to stovky kilogramov. Na taký lup bola nutná minimálne dodávka a niekoľko brigádnikov.“

Oveľa rozsiahlejšie vykrádačky zaznamenali ochranári v roku 2013 a 2016, keď kamsi zmizlo viac ako tisíc rastlín. Zostali po nich len diery v zemi. Jedna z indícií predpokladá, že väčšie objednávky pochádzajú z medzinárodného čierneho trhu. Je možné, že rastlinky od nás skončili v Turecku.

„V Nemecku začali robiť takzvaný barcoding. Na základe DNA vzorca rastlinných vzoriek z rôznych oblastí dokážu veľmi rýchlo určiť, odkiaľ pochádza. Do tejto databázy už prispieva aj Slovensko. Naši odborníci odoberajú vzorky zo všetkých lokalít. Ak bude nejaká razia v čajovniach zameraná na chránené rastliny, vieme vystopovať ich pôvod.“

Kosatce na stráni dobre vyzerajú. Aj ich koreň má podporné účinky. 13 fotografií v galérii Kosatce na stráni dobre vyzerajú. Aj ich koreň má podporné účinky. Zdroj: Vladimír Kampf

Policajti poruke

Sedel som pod Sandbergom pri Devínskej Novej Vsi v Národnej prírodnej rezervácii Devínska Kobyla. Je to známe územie s veľkým pieskovým kopcom, za ktorým je jedinečná malokarpatská lokalita plná vzácnych rastlín a živočíchov.

Vstavače ešte nevykúkali. Kvitli však hlaváčiky jarné. Prísne chránené veľké žlté kvety pomáhajú pri liečbe niektorých srdcových ochorení. Vedľa nich vytŕčali zo zeme modré a sem-tam aj žlté kosatce. Z ich koreňov by sa už nejaké pochybné množstvo afrodiziaka získať dalo.

Úžasný kus krajiny na Devínskej Kobyle má smolu, že je doslova v humne hlavného mesta. Štvrtý, teda druhý najvyšší stupeň ochrany je tu namieste. Platia tu pravidlá ako v každom inom prísne chránenom území. Nechodiť mimo vyznačených trás, nepúšťať psa z vôdzky a ani len nevstupovať s bicyklom.

Z pohľadu štandardného Slováka malicherné zákazy. Žiadne vážne trestné činy v krajine a v štáte, kde si len tak niekto privlastní niekoho pôdu, na ktorú si vezme dotácie. Hlavne, že kamarát na úrade niečo dostane.

Oproti tomu byť na Sandbergu či v ktoromkoľvek inom chránenom území mimo chodníka isto nie je smrteľný hriech, lenže... Sledoval som ľudí. O chvíľu som sa mal stretnúť so strážcami prírody. Chystali záťah na tých, ktorí nerešpektujú pravidlá a aby dali o sebe vedieť.

V nedeľu pred treťou popoludní mali prísť v sprievode polície. Policajti a ich asistencia sú často nutnosťou. Len málokto má rešpekt pred odznakom Štátnej ochrany prírody.

Muž spoza drveného plota len tak sám od seba upozornil mladý pár, že sa dostali do zakázanej oblasti a oznámil im, že ak si nedajú pozor, hrozí im pokuta. O chvíľu boli v podobnej situácii ďalší návštevníci.

Malý študentský filmový štáb nakrúcal v piesku za ohradou s ceduľkami zákazu vstupu rozhovor. Mali šťastie, techniku stihli zbaliť a preniesť za ohradu pred príchodom strážcov. Stihli to len tak-tak. Vydýchli si, keď na ploche pod pieskovým kopcom zastalo policajné auto a oni už boli za vodou.

Zákaz vstupu nie je výzvou pre odvážnejších. 13 fotografií v galérii Zákaz vstupu nie je výzvou pre odvážnejších. Zdroj: Vladimír Kampf

Za hrsť piesku

Andrej Somora vysvetľuje: „Toto územie si zaslúži piaty, najvyšší stupeň ochrany. V takomto území by sme však aj my museli mať výnimky na akékoľvek zásahy aj v rámci ochrany prírody a manažmentu územia. Štvorka je nateraz rozumným riešením.

Je to jedna z najzaujímavejších a najvzácnejších lokalít v Bratislave a okolí. Okrem toho, že sme v oblasti výskytu množstva zákonom chránených rastlinných a živočíšnych druhov, sme aj na vzácnom paleontologickom nálezisku.“

I tu je problém vykrádania z roka na rok vypuklejší. Aj tu lákajú vstavače a ostatné rastliny najmä zaujímavými a do diaľky kričiacimi kvetmi.

„Páchatelia majú rôzne motívy. Niektorí si chcú len zobrať so sebou peknú rastlinku. No vzhľadom na rozsah vykrádania si myslíme, že by tu mohla vo väčšom rozmere prekvitať organizovaná trestná činnosť a jej cieľom môže byť aj medzinárodný čierny trh,“ zhŕňa Somora.

Ľudia ich prácu často vnímajú ako bezbrehú buzeráciu. „Najmä keď vykazujeme zo vzácnych lokalít cyklistov. Treba si uvedomiť, že možností na bicyklovanie je na Slovensku oveľa viac ako prísne chránených lokalít. Tu je návštevníkom povolený iba pohyb pešo po vyznačených chodníkoch. Nič viac. Naše poriadkové kontroly sú zamerané na dodržiavanie všetkých predpisov.“

Strážcovia udeľujú hriešnikom štandardne päť- až desaťeurové pokuty. „Niektorí majú vôľu to pochopiť, iní nie,“ hovorí Somora.

„Práve pre vzácnosť rastlinných druhov a vykrádačov ohrozené územia monitorujeme aj inými spôsobmi ako fyzickými kontrolami. Tie nám však sťažujú desiatky ľudí, ktorí svojvoľne prechádzajú do zakázaných oblastí. Aj preto musíme byť viditeľní a ľudia musia vedieť, že sme tu a že im za nedodržiavanie pravidiel hrozí sankcia.

Zvýšený pohyb zjednodušuje život páchateľom. Naše kontroly a naša prítomnosť odrádzajú od vážnejšej trestnej činnosti. Nepotrebujeme vyzbierať čo najviac pokút. Preto sú len symbolické na dolnej hranici. Na mieste by sme mohli požadovať do šesťdesiatpäť eur.“

Hriešnici prichytení mimo chodníka na pieskovom kopci. 13 fotografií v galérii Hriešnici prichytení mimo chodníka na pieskovom kopci. Zdroj: Vladimír Kampf

Bez policajtov by boli strážcovia terčom útokov agresívnych hriešnikov. Strážca Viktor Prachár (28) už zažil fyzické napadnutie napriek prítomnosti policajtov či za hrsť piesku do očí od nahnevaného hriešnika ako v trápnom westerne. Hrsť piesku dostal namiesto dokladov, ktoré požadoval. Strážcovia môžu použiť donucovacie prostriedky.

„Evidujeme časté porušovanie právnych predpisov. Je dôležité byť v teréne a mať situáciu pod kontrolou. Devínska Kobyla je v tesnej blízkosti sídlisk. Najmä cez víkendy sem prichádza množstvo ľudí, medzi ktorými sa nájdu aj takí, ktorí si prídu niečo natrhať či vykopať.

Stalo sa mi, že počas jedného víkendu som musel za osem hodín stráženia dvanásťkrát volať políciu len preto, že mi ľudia odmietli ukázať doklad totožnosti a museli sme osobu obmedziť na slobode,“ spomína Prachár.

Veľmi jednoducho dostupné územie ľudia vnímajú inak ako oblasti, do ktorých musia dlhšie cestovať a k tomu ešte šliapať do kopca. Veď Sandberg je len nejaká príroda za panelákmi...

Akčná naháňačka

Strážcov prírody je málo. Navzájom si pomáhajú. Andrej Somora je zo susedných bratislavských lokalít. Viktor Prachár je doma na území Malých Karpát od Bratislavy po Nové Mesto nad Váhom.

Keby sa nespájali a nechodili spolu, bola by možnosť, že im niekto vážnejšie ublíži, oveľa väčšia. Je to šialené, ako sa niektorí ľudia dokážu rozohniť, keď im povedia, že sú mimo povolených chodníkov a vyžadujú od nich päťeurovú pokutu.

Dbať na Sandbergu na dodržiavanie pravidiel a striktne ich vyžadovať predchádza vážnejším škodám. Sú výstrahou aj pre zberačov skamenelín. Už onedlho v pieskovcových dierach zahniezdia pestrofarebné vtáky včeláriky. Lákajú najmä fotografov, ktorí ich pri hniezdení vyrušujú.

Strážca prírody Andrej Somora v akcii. 13 fotografií v galérii Strážca prírody Andrej Somora v akcii. Zdroj: Vladimír Kampf

Aj preto je dôležité udržať návštevníkov na chodníkoch a budovať v nich povedomie, že toto územie je rovnako vzácne a chránené ako napríklad Vysoké Tatry, kde dokážu návštevníci lepšie pochopiť, že chodiť mimo vyznačených chodníkov sa nemá.

Pod kopcom pri informačnej tabuli zostalo sedieť niekoľko hriešnikov, aby si z lapania ďalších ľudkov, ktorí prešli do prísne chránenej zóny, urobili zábavný program. Na chvíľu sa tu usadila aj partia, ktorá z vrcholu pieskového kopca videla policajné auto a dala si dokopy možné dôsledky.

Jeden z nich zareagoval podvedome. Ktosi ďalší si spomenul, že naozaj zišli zo značky. Vrátili sa na chodník a zišli, ako sa patrí. Len dvoch sa im nepodarilo včas vystríhať. Tí sa zrazu ocitli v piesku hliadke zoči-voči. Ani im sa nepáčilo byť potrestaný pre takú taľafatku.

Vedľa partie, ktorá včas zmizla zo zakázanej oblasti, sa na akčnú kontrolu prizerala partia troch dám. Ani ony sa nevyhli pokute. Chichotali sa, keď sa strážca Prachár rozbehol oproti ďalším hriešnikom, ktorí sa dali na útek.

Tí si po krátkom svižnejšom hrabaní v pieskovej dune všimli aj výstražné zvolanie jedného z policajtov. Útek si rozmysleli a pokojne zišli dolu.

Mladík s odznakom

Strážcovia prírody sú v zložitej situácii. Zatiaľ sa nenosí mať rešpekt pred nejakým mladíkom s odznakom uprostred prírody, ktorý vyžaduje malichernú pokutu, alebo sa snaží vysvetliť, čo sa nemá. Nie je príjemné, keď sa na nich každý hriešnik okamžite osopí, alebo sú terčom posmeškov.

Zostať nečinný však nie je riešenie. Pravidlá ochrany prírody majú zmysel a niekto ich musí zabezpečiť. Príroda je nás všetkých, ale nie je len tak hocikoho.

Na druhom brehu rieky Morava sú ďaleko pred nami. Strážcov prírody tam rešpektujú a k samotnej prírode majú oveľa ústretovejší vzťah. Vidno to aj zo Sandbergu. Rakúšania vracajú rieke pôvodný tvar. V kedysi uzavretých zrušených ramenách opäť preteká voda. Rieka sa akoby vrátila do svojho pôvodného kľukatého koryta.

Na druhej strane rieky Morava majú Rakúšania oveľa väčší
rešpekt k prírode. 13 fotografií v galérii Na druhej strane rieky Morava majú Rakúšania oveľa väčší rešpekt k prírode. Zdroj: Vladimír Kampf

Slovenská strana je zatiaľ bez zmeny vyrovnaná s uzatvorenými ramenami. Aj napriek tomu, že sme sa medzinárodne zaviazali byť k prírode ústretovejší a dať aj tejto rieke čo najpôvodnejší tok.

Na poslednú chvíľu

Po dopísaní tohto článku prišla zo Sandbergu prvá tohtoročná smutná správa. Len niekoľko hodín po kontrole stráže prírody našla ich botanička na Devínskej Kobyle trinásť vykopaných jamôk. Vykrádačku už zadokumentovala polícia. Pravdepodobne vyrabovali vzácne poniklece slovenské. Nuž, ako sa hovorí, múdremu napovedz, hlúpemu dopovedz. Lenže čo s takýmito tupými ignorantmi?


Pomoc bez vstavača

Prírodné afrodiziaká lákajú. Ich povesť však často predbieha reálny účinok. Po niektoré netreba chodiť do prírody. Stačí hociktorý supermarket. Milostným radovánkam údajne napomáhajú škorica, rozmarín, vanilka, saturejka, muškátový orech, čili či klinčeky. Skvelý je koriander v kombinácii s medom. Aj samotný med dokáže povzbudiť. Účinný je údajne aj čaj zo zeleného anízu. Zo zeleniny sú v kurze paradajky a zeler. Je to zvláštne, no k milostnému zblíženiu vraj zaručene pomôžu cesnak alebo chren. K tomu fazuľa a cícer... Z ovocia datle, broskyne, banány, jahody a ananás.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×