Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kamarátka bola tehotná rovnako ako ja, no predčasne o dieťa prišla: ako na to nemyslieť?

06.05.2018 (14/2018) Kamarátka bude potrebovať teraz nejaký čas, kým to odsmúti a zvládne.
Kamarátka bola tehotná rovnako ako ja, no predčasne o dieťa prišla: ako na to nemyslieť?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Kamarátka bola tehotná rovnako ako ja. Tešili sme sa, že budeme spolu kočíkovať, plánovali sme... Pred pár týždňami predčasne porodila, dcérka jej zomrela. Ja som stále tehotná a zničená z jej nešťastia. Nechcem si to brať, aby som dieťa nestresovala, no nedá sa to. Nemôžem jej ani pomôcť, pretože ma nechce tehotnú vidieť. Priznala, že to nezvláda...

Terka

Radí psychologička Mgr. Hana Bednaříková

Straty vašej kamarátky mi je ľúto, aj to, ako to zasiahlo vás. Kamarátka bude potrebovať teraz nejaký čas, kým to odsmúti a zvládne. Je dobre, že jasne vypovedala, ako to potrebuje mať. Ak vás nejaký čas nechce vidieť, rešpektujte to. Nie je v tom nič proti vám, len jej to príliš pripomína vlastné straty. Vyjadrite jej svoju podporu, môžete na ňu v dobrom myslieť, v osobnom kontakte jej pre túto chvíľu pomôže niekto iný, môžete jej napísať, že keď sa jej pocity zmenia, rada ju uvidíte. Osud je niekedy krutý, vy nemôžete za jej nešťastie. Predpokladám, že vám do konca tehotenstva zostáva len pár týždňov. Teraz je dôležité, aby ste mysleli na seba, na svoje dieťatko.

Kamarátka časom stratu spracuje, môžem len odporučiť, aby absolvovala smútkové poradenstvo so psychológom a našla si svoj spôsob smútenia. Je od vás pekné, že spolucítite s kamarátkou, no rešpektujte, ako to má ona. Rozprávajte sa o tom s blízkymi, potom sa skúste emocionálne preladiť, nech prídete na iné myšlienky, choďte na prechádzky na čerstvý vzduch, venujte sa pokojným aktivitám primerane vysokej fáze tehotenstva. Nech má vaše dieťatko šancu začať nanovo, bez prenosov emócií. Rozprávajte sa s ním, spievajte mu, hovorte s blízkymi o tom, čo vás trápi i teší.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Hane Bednaŕíkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk  

 

Na konci socializmu naň ľudia zabudli, do módy prišla exotika. Turisti sa vracajú k sladkému životu na Balatone
Matej Tóth: Viacerí atléti sú obvinení krivo, no nie každý má taký prístup k vedeckým špičkám či peniazom ako ja
S mamou som nikdy nemal dobré vzťahy, zistil som, že si narobila dlhy. Môžem odmietnuť dedičstvo?

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×