Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hollywoodske herečky sa búria, v honorároch zaostávajú za mužskými kolegami o milióny

20.04.2018 (16/2018) Odvedú takú istú prácu ako ich mužskí kolegovia, napriek tomu zarábajú herečky menej.
Hollywoodske herečky sa búria, v honorároch zaostávajú za mužskými kolegami o milióny
4 fotografie v galérii
Odvážna Jennifer Lawrence sa ozýva najhlasnejšie.
Autor fotografie: Getty Images

Vo svete filmu nič nové. Problém, na ktorý stále viac a viac upozorňujú herečky zvučných mien, veľmi stručne a výstižne pomenovala Amy Pascal zo Sony Pictures Entertainment:

„Neexistuje dosť silných ženských úloh, v ktorých by herečky mohli zažiariť a dostať poriadne zaplatené. Takže keď sa pozeráte na celkovú výšku zárobku žien v porovnaní s mužmi, je to úbohé. Myslím si, že celý systém je zameraný na to, aby ženy zlyhali.“

Na dôvažok v Hollywoode posudzujú ženy hlavne podľa krásy, ktorá je do značnej miery závislá od rodného listu herečky. Kým vo fabrike na sny je muž päťdesiatnik v pohode, žena sa už okolo tridsiatky musí pripraviť na z roka na rok menší záujem producentov, a teda aj číslo s menším počtom núl na svojom konte.

Dnes je táto téma opäť v kurze, pretože sa nahlas ozvala ďalšia nespokojná a hlavne odvážna herečka – Claire Foy (33). V populárnom seriáli Koruna stvárnila britskú panovníčku Alžbetu II. a za svoju prácu dostala nižší honorár ako jej kolega Matt Smith (35), ktorý si zahral princa Philipa.

Málo známa

Seriál s originálnym názvom The Crown si od kritiky vyslúžil samé pozitívne hodnotenia. Príbeh, ktorý postupne mapuje život Alžbety II., vyniká autentickosťou, pričom sa tvorcovia nebáli poukázať ani na bolestivé súčasti jej života, intímnosťou, kostýmami a hlavne skvelými hereckými výkonmi.

Claire Foy získala za prvú sériu prestížne ocenenie Zlatý glóbus, v prípade druhej série sa jej ušla „len“ nominácia. Nomináciu si vyslúžila i od poroty americkej ceny Emmy.

Hoci na svoju hereckú prácu zožala samé chvály, Claire Foy to na honorári nepocítila. 4 fotografie v galérii Hoci na svoju hereckú prácu zožala samé chvály, Claire Foy to na honorári nepocítila. Zdroj: Getty Images

Odborníci skonštatovali, že práve Claire Foy spravila pred kamerou z kráľovnej Alžbety ikonu vyvolávajúcu súcit, pochopenie, zmierenie v protiklade so závisťou, ktorú môžu bežní smrteľníci cítiť voči kráľovskej rodine.

Jej herecký partner Matt Smith nebol za svoj výkon vôbec nominovaný ani nedostal žiadne ocenenie, lenže – herečka dostala honorár 40 000 dolárov a predstaviteľ princa Philipa oveľa viac!

Zástupcovia spoločnosti, ktorá stojí za zrodom seriálu, tvrdia, že Claire Foy bola pri angažovaní v podstate neznámou herečkou, kým jej hereckého partnera preslávil seriál Doctor Who.

Vo filmovom priemysle totiž o cene herca rozhoduje nielen samotný výkon pred kamerou, ale aj obľúbenosť na sociálnych sieťach, jeho popularita a aj to, aký obraz o ňom vytvárajú médiá. Platí, že čím viac fanúšikov, tým viac sú herci v kurze a ich hodnota stúpa.

Netflix po druhej úspešnej sérii, ktorá zachytáva bolestne osamelú panovníčku v 60. rokoch minulého storočia, chystá tretie pokračovanie. Producentka Suzanne Mackie oznámila, že v tretej sérii nedostane nikto vyšší honorár ako predstaviteľka kráľovnej.

Pre Claire Foy to môže znieť ako výsmech. Pokračovanie príbehu už totiž zachytáva Alžbetu II. ako 40-ročnú ženu, preto ju stvárni veku zodpovedajúca herečka Olivia Colman (44).

Podelili sa

Zdá sa však, že silnejúce hlasy, ktoré broja proti platovej diskriminácii žien vo filmovom priemysle, dopadajú na úrodnú pôdu. Dostavujú sa prvé úspechy a pozitívne správy.

Herečka Michelle Williams (37) sa ozvala po tom, ako jej produkcia vyplatila 80 dolárov na deň za pretáčanie scén. Režisér totiž preobsadzoval niektoré postavy. Lenže jej herecký partner Mark Wahlberg (46) dostal za takzvané dotáčky až 1,5 milióna dolárov. T

áto obrovská platová nerovnosť pobúrila aj samotného herca a spolu so svojou spoločnosťou venoval dva milióny dolárov fondu, ktorý sa zaoberá bojom proti platovej nerovnosti a obťažovaniu žien v Hollywoode.

Rovnako džentlmensky sa ešte v roku 1998 zachoval aj legendárny herec Paul Newman († 83). Po rokoch to aktuálne povedala pre médiá Susan Sarandon (71): „Pri spoločnom natáčaní filmu Súmrak mi dal časť zo svojho honoráru, keď zistil, že ten môj je nižší ako jeho.“

V prípade filmu produkcia uzavrela dohodu o rovnocennom honorári pre obidvoch hlavných predstaviteľov – ale len mužských. Tým druhým hercom so zvučným menom bol Gene Hackman (88).

„A pritom moje meno bolo na plagátoch tak ako mená mojich dvoch mužských kolegov,“ dodala Susan Sarandon.

Zachoval sa ako pravý džentlmen. Paul Newman sa o peniaze podelil s kolegyňou. 4 fotografie v galérii Zachoval sa ako pravý džentlmen. Paul Newman sa o peniaze podelil s kolegyňou. Zdroj: Northfoto

Dostala viac

Kým niektoré herečky sa na tému platovej nerovnosti vyjadrujú dosť opatrne, servítku pred ústa si vôbec nedáva Jennifer Lawrence (27).

„Keď som zistila, ako málo mi zaplatili v porovnaní so šťastlivcami s penismi, bola som nahnevaná na seba. Ako vyjednávač som prehrala, vzdala som sa príliš skoro,“ reagovala na svoj honorár za sériu filmov Hry o život.

Pred dvoma rokmi sa v otvorenom liste pýtala, prečo spolu s herečkou Amy Adams (43) zarobili menej ako ich mužskí kolegovia za účinkovanie vo filme Špinavý trik (2013).

Líderka v kritike rodovej nerovnosti dosiahla úspech, keď dostala zmluvu na romantickú sci-fi drámu Pasažieri (2016). Herečke vyplatili o 8 miliónov dolárov viac ako jej mužskému kolegovi Chrisovi Prattovi (38).

Mizivé percento

Sexizmus však nevládne vo filme len pri odmeňovaní. V Hollywoode tvoria ženy celé roky vo všetkých odboroch len menšinu. Tvrdia to odborníci z Centra pre štúdium zastúpenia žien v televízii a vo filme pri univerzite v americkom San Diegu.

Z 250 celovečerných filmov len 7 percent natočili ženy. Vo filmových štáboch je len 17 percent žien, do tejto kategórie patria profesie od režisérok cez scenáristky a producentky po strihačky a kameramanky. Táto štúdia uzrela svetlo sveta v roku 1998, odvtedy každoročná správa ponúka takmer rovnaké čísla. Pomery sa rokmi vôbec nemenia.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×