Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zistili mi rakovinu a sama vychovávam dve deti: ako im to povedať, čo s nami bude?

19.04.2018 (12/2018) Často ani okolie nevie, ako zareagovať, či ľutovať, nerozprávať sa o rakovine, alebo, naopak, rozprávať.
Zistili mi rakovinu a sama vychovávam dve deti: ako im to povedať, čo s nami bude?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shuttestock

Prednedávnom mi zistili rakovinu. Sama vychovávam dve deti, otec o ne nejaví záujem a nemám ani rodinu, na ktorú by som sa mohla spoľahnúť. Neviem, čo bude, bojím sa, čo sa stane s mojimi deťmi, keď zomriem. Nemôžem pre to večer spávať, neviem sa sústrediť a chytajú ma záchvaty paniky. Deti majú len 10 a 11 rokov a asi by som im mala povedať, že niečo so mnou nie je v poriadku. Lenže ako? Nechcem ich zneistiť viac, ako je potrebné. Čo s nami bude?

Petra

Radí psychologička Mgr. Hana Bednaříková

Ocitli ste sa v neľahkej situácii, čo ma veľmi mrzí. Je to častý problém onkologických pacientov, že okrem obáv o seba, podstupovania náročného liečebného procesu, majú obavy o zabezpečenie fungovania rodiny počas tohto ťažkého obdobia a konfrontujú sa s otázkou konečnosti života. Často ani okolie nevie, ako zareagovať, či ľutovať, nerozprávať sa o rakovine, alebo, naopak, rozprávať. Pacient sa musí vyrovnať ešte aj s týmto. Prosím, teraz myslite na seba, neustále sa samej seba pýtajte, čo práve potrebujete.

Prvý praktický krok – nezostávať s tým všetkým sama. Pýtajte si pomoc, kde môžete. Máte nárok aj na psychologickú a psychiatrickú starostlivosť, existujú organizácie, ktoré sa venujú pomoci ľuďom s onkologickými ochoreniami (výborná psychologička, ktorá sa venuje onkopacientom, je pani Mária Andrášiová, ktorá medziiným dlhé roky písala pre poradňu Života, organizácia Dobrý anjel pomáha onkopacientom, Liga proti rakovine alebo konkrétna pacientska organizácia podľa diagnózy vám môže veľmi pomôcť sa zorientovať a poskytnúť ľudskú i praktickú podporu).

Myslím si, že by ste mali kontaktovať aj otca svojich detí, že nastala takáto situácia, azda ho to vyburcuje aspoň k nejakej forme pomoci. A čo priatelia, rodina? Nastavte si pravidlá pomoci, ktoré vyhovujú vám. Deti by mali byť informované, že sa liečite. Primerane veku im treba situáciu vysvetliť. Klobúk dolu pred vami za statočnosť. Želám vám zmobilizovanie všetkých liečivých síl organizmu, verím, že pomoc príde, myslím na vás, nech to dobre dopadne.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Hane Bednaŕíkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Je presne ako Diana! Princ William opustil brány paláca, aby bol s tými, ktorí ho majú radi
Nobelove ceny 2018: Laureáti priniesli pokrok v liečbe rakoviny, využili evolúciu a bojovali so sexuálnym násilím
Vrah Jána a Martiny bol bývalý policajt. Dá sa podľa správania spoznať vrah?

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×