Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Do rodinnej parfumérie si chodia po trháky všetky svetové značky: dokonalé vône mieša iba 200 ľudí

17.04.2018 (15/2018) Prah najstaršej parfumérie Galimard v Grasse som prekračovala s vedomím, že možno už zajtra sem zavíta ktosi od Gucciho, aby tu odkúpil, alebo si objednal receptúru na nový voňavkový trhák.
Do rodinnej parfumérie si chodia po trháky všetky svetové značky: dokonalé vône mieša iba 200 ľudí
12 fotografií v galérii
Na workshope si v spolupráci s odborníkmi môžete namiešať vlastný parfum.
Autor fotografie: Lenka Chalupská

Fajn pocit byť pri prameni. Pretože až šesť z desiatich známych značiek, ktoré si denne kupujeme, namiešali práve tu. Som napätá ako struna a zvedavá ako opica. Čo všetko sa musí udiať, kým si v obchode kúpim obľúbený flakón?

Veľa prvenstiev, jedna istota

Mestečko Grasse leží v známej oblasti Provensálska, len kúsok od oveľa známejšieho turistického Nice. Založili ho zrejme v 9. storočí, odvtedy o ňom existuje písomná zmienka.

Viackrát v ňom trávil čas spisovateľ Guy de Maupassant, jeho neter sa sem vydala. Vídali tu aj nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, ruského spisovateľa Ivana Bunina. Zomrela v ňom slávna šansoniérka Edith Piaf a vyrástol herec Gérard Philipe. Jeho starý otec bol starostom mesta.

Vari odjakživa bolo obklopené voňavými poľami levandule, myrty, jazmínu, ruže, mimózy či kvetov pomaranča. Najdôležitejší bol jazmín, ktorý pridávali do vody na umývanie rúk.

Grasse je síce hlavným mestom parfumérstva, no darí sa mu výborne aj v iných oblastiach. Vyhráva súťaže o kvetinovú výzdobu, je mestom umenia a histórie a hrdí sa aj titulom mesto internetu.

Nech na jeho históriu hľadíte z ktorejkoľvek strany, v jednom fakty nepustia – až polovica daňových príjmov mesta pochádza z parfumérstva. A to v prvom rade vďaka rodinnej firme Galimard.

Toto je vchod do múzea, továreň sídli o 300 metrov ďalej. 12 fotografií v galérii Toto je vchod do múzea, továreň sídli o 300 metrov ďalej. Zdroj: Felícia Boronkayová


Toto je pravá kvalita

Parfum obsahuje 80 % alkoholu, 20 % esenciálnych olejov a žiadnu vodu. Voňať by mal najmenej 12 hodín.

Parfumovaná voda v obchodoch známa pod označením EdP (z francúzštiny Eau de Parfum) obsahuje 80 % alkoholu, 12 % esenciálnych olejov a 8 % vody. Voňať by mala približne pol dňa, teda 6 hodín.

Toaletná voda obsahuje 80 % alkoholu, 6 % esenciálnych olejov, 14 % vody a vonia maximálne dve až tri hodiny.


Voňavé rukavičky

Už v stredoveku sa v meste rozšírila tradícia spracovania koží, ktoré exportovali do Janova či Pisy. Tejto činnosti sa venoval aj Jean de Galimard. Vyrábal kožené rukavice pre urodzené ruky aristokracie.

Boli síce kvalitné, no nearistokraticky smrdeli. Pretože vtedy ešte nebol známy spôsob dnešného moderného spracovania kože, pri ktorom je odstránený aj nepríjemný zápach.

Keďže už v tom čase existovali esenciálne oleje, napadlo Galimardovi, že by nimi mohol rukavice napustiť a zápach odstrániť. Ako prvý vyskúšal esenciálny olej z levandule a novinka sa tešila veľkej obľube.

Po tom, čo jeden pár venoval Kataríne Medicejskej, začal ich od neho odoberať aj kráľovský dvor a firma získala svetové renomé. V roku 1747 sa Jean de Galimard rozhodol definitívne presedlať na výrobu parfumov a začal písať históriu Grasse, hlavného mesta parfumov.

V laboratóriu Galimardu pracujú obvykle dve laborantky. 12 fotografií v galérii V laboratóriu Galimardu pracujú obvykle dve laborantky. Zdroj: Lenka Chalupská

Na liter oleja stovky kíl kvetov

O 270 rokov vstupujem do Galimardu a cítim hlbokú úctu k tejto rodine. Vydržať tak dlho, klobúk dole! A teraz mi naša sprievodkyňa Martine do detailov opíše, čím sa táto rodinka už takmer tri storočia živí. Ako sa rodia nové vône.

K tomu, aby vôbec nejaký parfum mohol vzniknúť, potrebujú esenciálne oleje z rastlín. Tie sa dajú získať mnohými spôsobmi, najčastejšie sa však používajú dva – destilácia a absorpcia.

Na rastliny, ktoré odolávajú vysokým teplotám, ako sú mimóza, levanduľa či tymián, používajú pomerne lacnú a rýchlu destiláciu.

Stačí na ňu kotol s horúcou vodou a sitko, kam položíte kvety. Para stúpa, prechádza cez kvety berúc so sebou ich vonné oleje a prechádza do druhého kotla. V ňom je špirála, ktorou sa para ochladzuje. Tým sa para s obsahom vonných olejov kondenzuje a dolným otvorom vyteká už kondenzovaná voda zmiešaná s olejmi.

Po chvíli sa tekutina samovoľne rozdelí na dve časti – dole zostane voda, navrch vyplávajú vonné oleje, z ktorých sa vyrábajú parfumy. V prípade destilácie spotrebuje výrobca na 1 liter vonného oleja okolo 200 kg kvetov.

Jemnejšie kvety ako ruže alebo jazmín sa spracúvajú takzvanou absorpciou, oveľa dlhšou a drahšou cestou. Ich okvetné lístky poukladajú na vrstvu oleja – glycerínu. Ten z nich za 24 hodín vytiahne esenciálne oleje, preto je po tomto čase nevyhnutné naukladať na ten istý glycerín ďalšie čerstvé kvety.

Aby sa glycerín dokonale nasýtil, procedúra sa opakuje každý deň počas jedného mesiaca. Keď je nasýtený, treba z neho vonné oleje dostať von. Preto sa glycerín zmieša s alkoholom a nechá sa 24 hodín odstreďovať.

V predajni si môžete kúpiť parfum. Aby váš nos „nezblbol“, je medzi ovoniavaním dobré zneutralizovať ho vôňou kávy. 12 fotografií v galérii V predajni si môžete kúpiť parfum. Aby váš nos „nezblbol“, je medzi ovoniavaním dobré zneutralizovať ho vôňou kávy. Zdroj: Felícia Boronkayová

Následne sa zmes zachladí a keďže alkohol nemrzne ani pri nízkych teplotách, zostane tekutý. Na jeho následné odstránenie stačí, aby sa odparil a zostanú len vonné oleje nazývané absolute.

Na jeden liter vonného oleja sa v prípade ab- sorpcie spotrebuje približne 800 kilogramov okvetných lístkov. Teraz už viete, prečo sú parfumy také drahé? Nazmar nevyjde ani „napitý“ glycerín. Keď opäť stuhne, vyrobia z neho vonné sviečky a glycerínové mydlá, lebo ešte stále vonia.

Jeden parfum = mix 80 – 200 olejov

Až do tejto chvíle sa v Galimarde pohybujeme v múzeu, továreň je o pár metrov ďalej. Chodbičku lemujú aj medené nádoby, ktoré sa už dnes nepoužívajú, pretože ich drobné čiastočky spôsobovali niektorým zákazníkom zdravotné problémy. Nahradilo ich antikoro.

Práve za nimi, z druhej strany, je stále funkčné laboratórium, kde obvykle pracujú dve laborantky. Sú obklopené množstvom plastových bandasiek a sklenených pohárikov s vonnými olejmi. Tých pohárikov je asi 2 000. Nečudo, veď len jedna receptúra jedného parfumu obsahuje mix od 80 do 200 rôznych esenciálnych olejov!

A čo tie bandasky? V nich odpočívajú už asi mesiac namiešané oleje do jednotlivých parfumov, aby dozreli do štádia, keď ich miešajú s vodou a alkoholom, podľa toho, či hovoríme o parfume, parfumovanej alebo toaletnej vode.

Práci laborantiek však predchádza talent výnimočného človeka. Volajú ho parfumér alebo le nez, teda nos.

Toto je kúsok starej pracovne pána nosa v múzeu. Reálne pracuje v špeciálnom laboratóriu. 12 fotografií v galérii Toto je kúsok starej pracovne pána nosa v múzeu. Reálne pracuje v špeciálnom laboratóriu. Zdroj: Felícia Boronkayová

Pán nos

Ako asi vyzerá jeho laboratórium, si môžete pozrieť aj v múzeu. Od laborantiek je vzdialené úzkou chodbičkou pár krokov. Oddelené zvuko- aj vôňotesne :) od okolitého sveta. Reálne však pracuje inde.

Špeciálne laboratórium nie je priamo v továrni, kde sa vo vzduchu mieša množstvo výparov zo všetkých esencií, ale tristo metrov od nej v špeciálnom oddelení Galimardu. Nazýva sa Studio des Fragrances.

Špeciálny stôl pána nosa má tri logicky usporiadané úrovne: základné tóny sú dole, stredné v strede a vysoké najvyššie. Stretnúť ho osobne nie je ľahké. Pán nos je totiž veľký pán. Pracuje len dve hodiny doobeda a dve hodiny poobede. Za to, že dokáže namiešať fantastické vône, je kráľovsky platený v XY tisíckach eur.

Každý parfumér zarába na svojich nových receptúrach úžasné peniaze. Dôvod je jasný. Len čo dokončí novú vôňu, tá je vo väčšine prípadov ponúknutá na trh. Jej kupcom sa môže stať prakticky ktokoľvek, kto je schopný zaplatiť túto vysokú čiastku.

Väčšinou to býva niektorá z voňavkárskych značiek, novým majiteľom vône sa však môže stať i známa celebrita – herec, spevák, špičkový športovec alebo súkromný podnikateľ.

Nový majiteľ si s kúpou receptúry od pána nosa zároveň kupuje všetky práva na tento výrobok a potom môže s receptúrou naložiť podľa svojho uváženia. Parfum teda získa jeho značku, názov a prichádza do predajnej siete ako novinka.

To znamená, že meno skutočného autora, nosa, nikdy nepoznáme. Ten si svoje peniaze zarobí v podstate len raz, pri predaji receptúry, potom už na ňu stráca všetky práva. Preto ten kráľovský plat. Na jednej novej receptúre totiž pracuje majster parfumér niekedy až dva roky!

To platí v prípade, že je na voľnej nohe. Ak pracuje pre firmu, napríklad Galimard, je výborne platený, no za receptúru inkasuje firma. Napriek tomu mu niet čo závidieť! Nesmie piť, fajčiť, jesť ostré jedlá, aby si nepokazil svoj pracovný nástroj. Ak je dobrý, vydrží vo svojom odbore maximálne 15 rokov. Potom odchádza do voňavkárskeho dôchodku.

Jednou z metód získavania esenciálnych olejov je absorpcia. Takto sa ukladajú okvetné lístky na glycerín. 12 fotografií v galérii Jednou z metód získavania esenciálnych olejov je absorpcia. Takto sa ukladajú okvetné lístky na glycerín. Zdroj: Felícia Boronkayová

Tým, že denne čuchá veľmi silné koncentráty vonných esencií, jeho nos je vystavený veľkej záťaži, čo sa po niekoľkých rokoch prejaví postupnou stratou neobvyklých schopností. Preto si musí počas aktívnych rokov zarobiť na dôchodok. Vo svete je len 200 nosov a prevažne sú to muži.

Ak sa vám zdá, že pán nos má síce zlatý, ale ťažký život, vedzte, že to, čo tomu predchádza, je ešte ťažšie a dotyčný si zaslúži každý jeden cent.

Stopäťdesiatkrát bez chyby!

Grasse, Versailles, Ženeva. Tri európske mestá, kde môže záujemca o post nosa študovať. Predtým, ako sa do školy prihlási, musí mať diplom z chémie a biológie, teda dve vysoké školy. Hotoví inžinieri už majú isté technické znalosti o tom, ako vonné oleje reagujú medzi sebou, s vodou či alkoholom.

Prijímacie skúšky do parfumérskej školy sú hotový zabijak. Predstavte si, že obyčajný človek bežne rozozná 50 vôní. Keď prídu na prijímacie skúšky oni, zakryjú im oči a v priebehu hodiny musia bez chyby rozoznať 150 vonných olejov. Stačí jedna chyba a je po nádejach.

Ako mi prezradila Martine, ktorá sa po prednáške postavila za pult, aby predávala výrobky Galimardu, v Grasse momentálne študuje 13 ľudí (každý rok sa o štúdium uchádza asi stovka), z toho dvaja Indovia, dvaja Američania a zvyšok Francúzi. Z toho je 8 mužov a 5 žien, čo len odráža skutočnosť, že byť nosom je takpovediac mužská záležitosť.

Štúdium v Grasse je trojročné a ročne stojí 12 000 eur. Keď si to spočítate, mentálne aj finančne, nos je poriadne drahý špás. Pretože aj keď túto školu úspešne skončí, nasleduje prax a až tá ukáže, či sa na toto povolanie skutočne hodí.

Absolútny čuch ešte nezaručuje, že bude vedieť namiešať famózny parfum, či má v tomto smere umelecké cítenie. Lebo parfumérstvo je doslova alchýmia.

Hotové produkty, radosť vyberať, chce to však čas. 12 fotografií v galérii Hotové produkty, radosť vyberať, chce to však čas. Zdroj: Felícia Boronkayová


Namiešajte si svoj!

Okrem vôní pre svetové značky a svoje vlastné ponúka Galimard skutočnú lahôdku, no to si tam musíte zájsť osobne. V špeciálnom štúdiu si môžete namiešať jedinečný vlastný parfum, dať mu meno a stať sa tak jeho výhradným vlastníkom. K dispozícii budete mať profesionálnych asistentov, ktorí vám vysvetlia, ako si vybrať správne ingrediencie, aby výsledná vôňa zodpovedala vašim predstavám.

Na výber máte takmer 200 známych aj exotických esencií a dve hodiny na tvorbu. Váš parfum si, samozrejme, odveziete v 100 ml fľaštičke a kedykoľvek si ho budete môcť znova objedať aj s telovým mliekom a so sprchovacím gélom, samozrejme, v tej istej vôni. Táto parfumérska lekcia stojí 53 eur.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×