Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nemám dôchodkový vek, no zdravotne sa už necítim dobre: kedy mám nárok na predčasný dôchodok?

16.04.2018 (12/2018) Pre uplatnenie nároku na predčasný starobný dôchodok je potrebné vypísať tlačivo žiadosti o priznanie predčasného starobného dôchodku.
Nemám dôchodkový vek, no zdravotne sa už necítim dobre: kedy mám nárok na predčasný dôchodok?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Mám len 60 rokov a nemám nárok na dôchodok. Avšak zdravotne sa už necítim veľmi dobre a rád by som už išiel do dôchodku. Napriek mojim pretrvávajúcim zdravotným ťažkostiam mi nebol priznaný ani invalidný dôchodok. Predčasný dôchodok je teda moja jediná nádej. Kedy naň mám nárok?

Marcel

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

Prvou podmienkou nároku na priznanie starobného dôchodku je dovŕšenie dôchodkového veku a druhou podmienkou je dosiahnutie obdobia dôchodkového poistenia minimálne 15 rokov. Aktuálny dôchodkový vek je 62 rokov a 139 dní. Vo vašom prípade nespĺňate hneď prvú podmienku, a to dôchodkový vek. Pokiaľ ide o predčasný starobný dôchodok, poistenec má nárok na predčasný starobný dôchodok, ak bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov, do dovŕšenia dôchodkového veku mu chýbajú najviac dva roky a suma predčasného dôchodku je vyššia ako 1,2-násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.

Pre uplatnenie nároku na predčasný starobný dôchodok je potrebné vypísať tlačivo žiadosti o priznanie predčasného starobného dôchodku. Tlačivo je prístupné na internetovej stránke Sociálnej poisťovne alebo priamo v jej pobočkách. Samotnú žiadosť potom na základe vyplneného tlačiva spisuje pobočka Sociálnej poisťovne príslušná podľa miesta vášho trvalého pobytu. Spísaním žiadosti príslušnou pobočkou sa považuje žiadosť za podanú, pričom nárok na predčasný starobný dôchodok vám vzniká najskôr odo dňa podania žiadosti.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk 

 

Lekárka sa mi vyhráža, že ak nedám deti očkovať, oznámi to sociálke. Môže také niečo urobiť?
Mafia v primátorskom kresle? Do volebného zápasu v Poprade vstúpil netradičný kandidát
Okolo kľúčovej stavby úseku D1 Hubová - Ivachnová stúpa nervozita. Hrozí zosuv a chýba stavebné povolenie?

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×