Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kristína Turjanová: Pri zdravotných problémoch sa liekom vyhýbam, najskôr to riešim alternatívnymi prostriedkami

16.04.2018 (15/2018) Zdravotné problémy prinútili Kristínu Turjanovú (38) od základov zmeniť spôsob stravovania celej rodiny. „Ak sa náhodou vyskytne zdravotný problém, liekom sa vyhýbam a snažím sa to najprv riešiť alternatívnymi prostriedkami,“ hovorí.
Kristína Turjanová: Pri zdravotných problémoch sa liekom vyhýbam, najskôr to riešim alternatívnymi prostriedkami
5 fotografií v galérii
Z vyťaženej herečky je momentálne mama na plný úväzok.
Autor fotografie: Dušan Kŕístek

Keď sme sa videli naposledy, točili ste seriály, boli ste v jednom kole, pre prácu ste ani nestíhali jesť. Prešlo pár rokov, je z vás vydatá žena s dvomi deťmi. Ako vnímate túto zmenu?

Je to tak, ako ste povedali. Môj život sa zmenil a zmenila som sa aj ja, a teda aj moje pracovné nasadenie, čo je asi logické a prirodzené. Venujem sa svojim deťom, rodine, domácnosti, vareniu a navyše ma starostlivosť o rodinu prinútila, aby som sa pravidelne stravovala, pretože moje deti musia pravidelne jesť (smiech).

Akí sú vaši chlapci?

Keď to porovnám v rámci ich bábätkovského obdobia, keďže ten menší má len tri mesiace, tak si myslím, že zatiaľ sú si dosť podobní. Maxim je naozaj ešte veľmi maličký a ťažko teraz povedať, ako to bude neskôr.

Momentálne je veľmi zlaté bábätko, čo bol aj Marko (2,5). Aj ten bol veľmi pokojné, usmiate dieťatko a vyrástol z neho naozaj dobrý diablik, takže uvidíme. No musím povedať, že obidve moje deti dobre jedia a spia, v tomto smere je to úplne bez problémov, čiže si občas dokážem pri nich oddýchnuť.

Už ste si zvykli na príchod druhého bábätka, máte nastavený rodinný režim?

Zvykla, asi dobre, neviem (smiech). Malinký sa narodil 24. 12., vypýtal sa na svet presne na Vianoce. Rodila som sekciou, čo bolo pre mňa dosť veľké obmedzenie. Rekonvalescencia trvala dlhšie, a teda dlhšie trvalo, kým sme si našli doma systém a vedeli sa zladiť s obomi deťmi.

Našťastie, môj muž bol doma, pomáhal mi najmä so starším Markom, ktorému sa intenzívne venoval. Tiež nám so starším synom pomáhali Martinovi rodičia. Ja som sa sústredila na Maxa. Už len samotné zdvíhania dieťatka bolo dosť komplikované. Musíte dať telu čas, kým sa zahojí, predsa len sekcia je operačný zákrok.

Teraz som sa už ako-tak dostala do normálu. No zase Martinovi začala sezóna, takže je to doma opäť trošku náročnejšie. Deti si museli zvyknúť, hlavne ten starší, že som s nimi dvomi doma sama. Museli sme si tiež nastaviť systém, ktorý začal Marko ako-tak akceptovať.

Je to však nevyspytateľné, lebo hoci je starší, stále je veľmi maličký na to, aby niektoré veci úplne chápal. Preto sa mu ich snažím dokola trpezlivo vysvetľovať.

Kristína sa po pôrode dlho zotavovala. Veľkou oporou jej bol manžel – motocyklový pretekár Martin Vaculík (vpravo). 5 fotografií v galérii Kristína sa po pôrode dlho zotavovala. Veľkou oporou jej bol manžel – motocyklový pretekár Martin Vaculík (vpravo). Zdroj: TV Markíza

Ako si Marko zvykol na súrodenca?

Bral to ťažko, ale až teraz, keď sme bez muža, si to začal intenzívnejšie uvedomovať, pretože moja pozornosť je roztrieštená medzi neho a brata. Je to ťažké, no sú svetlé momenty, keď vidím, že dá Maximovi cumlík do pusy, hoci vzápätí mu ho vyberie, alebo mu dá božtek na hlavu, aj keď ho o chvíľu capne, napriek tomu je to veľký posun.

Napríklad zistil, že keď uspávam Maxa, neznamená to, že je na vedľajšej koľaji, len musí chvíľu počkať. Trvalo dosť dlho, kým mu táto informácia zaklapla a pochopil bez zbytočného plaču, že keď bude Maxík ticho a bude spinkať, tak sa budem môcť venovať jemu.

Boj so žiarlivosťou je ťažký nielen pre mňa, ale aj pre neho. Našťastie, krôčik po krôčiku sa to zlepšuje a dúfam, že tí dvaja budú neskôr super dvojka.

Napriek tomu, že čas na pracovné aktivity nemáte, rozhodli ste sa podporiť zaujímavý projekt.

Áno, keďže mám intoleranciu na lepok, rozhodla som sa podporiť projekt Dobre bez lepku, ku ktorému vznikla aj webová stránka. Tam sa človek môže otestovať a zistiť, či netrpí celiakiou, alebo lepkovou intoleranciou. Ide totiž o ochorenie, ktoré sprevádza množstvo rôznych príznakov. U mňa to boli žalúdočné kŕče, únava, bolesť hlavy.

Rovnako som na sebe spozorovala, že keď som zjedla akýkoľvek lepkový výrobok, trošku som opuchla. Mala som opuchy okolo očí, na rukách. Moje telo skrátka viazalo viac vody. Keď som však lepok vysadila, všetky problémy odišli, cítila som sa lepšie a mala som omnoho viac energie.

Čo ste museli zo stravy vylúčiť?

Ľudia, ktorí majú zdravotné problémy, ale aj ľudia, ktorí ich nemajú, by sa mali v záujme svojho zdravia viac vzdelávať a zaujímať o to, čo jedia. Pre mňa to bolo dlhé a intenzívne obdobie, v ktorom som sa naučila, ako si v strave lepok nahradiť a ako si doma jedlo pripraviť, aby aj chutilo.

Začala som zisťovať, ktoré obchody majú kvalitné potraviny. Zisťovala som tiež, ako sa v pekárňach vyrába pečivo, dokonca som sa bola v jednej takej pekárni pozrieť. Aj svojmu synovi, napriek tomu, že nie je bezlepkový, vyberám pečivo podľa kvality.

Varíte bezlepkovo aj zvyšku rodiny?

Áno, no hlavne si vyberám obchody, ktoré majú dobrých dodávateľov a tiež kvalitné zloženie potravín, lebo nie všetko, čo sa zdá zdravé, musí byť zdravé, a to sa týka aj bezlepkových výrobkov.

U nás doma napríklad nesmie chýbať pohánka, ktorú varím hlavne v zimných mesiacoch, pretože zohrieva organizmus. Pohánka tiež podporuje imunitu, čistí krv, priaznivo pôsobí na srdce, obličky, reguluje zrážanlivosť krvi, znižuje cholesterol v organizme a mnoho ďalších veci.

Ja osobne pohánku milujem. Doma z nej pečiem mafiny, koláče, kombinujem ju s orieškovými múkami, s čím tiež treba zaobchádzať opatrne, lebo orechy môžu u detí spôsobovať alergie.

My to už však máme doma otestované. Napríklad z mandľovej múky môžem pripravovať naozaj akékoľvek zdravé maškrty, tiež pečiem pohánkovú bábovku, alebo robím parené buchty z bezlepkovej múky, čo je hotová alchýmia.

Tým, že lepok chýba, treba vedieť, akú konkrétnu múku máte použiť na ktorý konkrétny recept, aby sa vám cesto nezačalo rozpadať, treba pridať viac vajíčok ako pri lepkovej múke, ale na to musia gazdinky prísť časom samy.

Osvedčil sa vám tento spôsob stravovania?

Áno, stopercentne to funguje. V minulosti som vyskúšala rôzne stravovacie štýly a dôležité je zistiť, čo vám robí dobre a zároveň, čo vám chutí. Od toho sa to odvíja. Stravu si treba vedieť dobre pripraviť a hlavne dochutiť.

Napríklad spomínaná pohánka má špecifickú chuť, a preto to mnohí ľudia po pár sústach vzdajú. Keď ju však dochutíte rôznymi koreninami, dá sa docieliť, že také jedlo bude chutiť i deťom, a to je už čo povedať.

Starší synček Marko znášal príchod súrodenca ťažko, no postupne si zvyká. 5 fotografií v galérii Starší synček Marko znášal príchod súrodenca ťažko, no postupne si zvyká. Zdroj: Instagram

Ako ste to u staršieho syna docielili?

Marko také jedlo jedáva od úplného malička, teda odkedy sme začali s príkrmami. Zvykol si na to a nezdá sa mu to zvláštne. Navyše začal chodiť do škôlky a keďže som nesúhlasila so stravou, ktorú tam mali, varím mu každý deň od raňajok až po olovrant. A teda mám jeho stravu pod kontrolou.

V škôlke to prijali bez problémov?

Nestretla som sa s nepochopením, pretože si myslím, že je viac mamičiek, ktoré sa dnes prikláňajú k zdravej výžive a tiež je aj viac detí, ktoré majú intoleranciu na lepok, laktózu alebo majú celiakiu. Teda Marko nie je ničím výnimočný, keď si nosí do škôlky vlastné jedlo.

Sú však aj materské školy, ktoré niečo také zásadne odmietajú a jedlo si tam nosiť z hygienický dôvodov nemôžete. Keďže neponúkajú možnosť zdravšieho spôsobu stravovania, zariadenie muselo prijať fakt, že stravu budem variť svojmu synovi do škôlky ja.

Známa má dcéru, ktorá trpí rôznymi potravinovými intoleranciami a varí jej dookola päť jedál, ktoré má overené. Nie je takáto strava málo pestrá?

Snažím sa veľa receptov hľadať na internete a naozaj je toho neuveriteľné množstvo. Často sú to veľmi jednoduché recepty. Naozaj to nie je tak, že človek je nútený variť len päť jedál dookola. Určite nie.

Možností je veľa a Marko veľmi obľubuje mäso s ryžou na rôzne spôsoby. Takže keď mu pripravím pečené kura alebo teľacie mäso na šťave a ďalšie mäsové kombinácie s ryžou a so zeleninou, mám vyhraté.

Čo sa týka ryže, u nás sa jedáva iba tmavá basmati, pretože patrí medzi najkvalitnejšie. Má väčší podiel bielkovín ako iné ryže, znižuje cholesterol a je vhodná aj pre športovcov, takže to mám tri v jednom. Je vhodná pre Marka, pre mňa ako „bezlepkáčku“ a aj pre môjho manžela ako profesionálneho športovca.

Zatiaľ sa nám náš spôsob stravovania vyplatil hlavne u Marka. Skoro vôbec nebýva chorý a ak, tak sa dokáže veľmi rýchlo z toho dostať, čo je zásluhou jedla, ale aj vďaka éterickým olejom, ktoré pravidelne používam.

Éterické oleje? Ako ste sa k nim dostali?

Naviedla ma na ne moja dlhoročná kolegyňa, kamarátka, slovenská herečka, ktorá pôsobí v Česku – Miška Badinková. Začala som sa tomu venovať intenzívnejšie už pri prvom dieťatku, pretože som chcela zabrániť kolikám, čo je u bábätka dosť veľký problém. Používam oleje z firiem, ktoré sa venujú ich výrobe vo vysokej kvalite a čistote.

Naozaj to funguje?

Áno. Mali sme v škôlke aklimatizačné obdobie, keď mával Marko každé dva týždne soplíky, no vždy to skončilo iba pri nich. Antibiotiká sme brali zatiaľ iba raz, teraz prednedávnom, a to paradoxne malý ani nebol dlhodobo v škôlke. Ak sa aj niečo vyskytne, snažím sa deťom pomôcť alternatívnymi prípravkami založenými na bylinnej, nie chemickej báze.

Veľmi dobré je tiež takéto výrobky používať ako prevenciu. Nie je to škodlivé a pokiaľ na to dieťa nemá alergiu, je dobré ho predvídavo chrániť pred nejakým ochorením. Ale keďže tieto oleje sú čisto prírodné, je to dlhodobý proces a treba mať na to trpezlivosť.

Aké esencie používate a kam ich aplikujete?

Základom aplikácie olejov je koža, najmä nohy, kde sa nachádza veľa reflexných bodov. Detská noha sa delí na šesť častí, z toho štyri sú dosť veľké plôšky. Najčastejšie aplikujem oleje pomocou masáže do päty.

Tieto produkty sú naozaj veľmi dobré a intenzívne. Treba si naštudovať, aký esenciálny olej alebo kombináciu olejov kedy použiť. Pravidelne používam jednu zmes spolu s čajovníkom, zatiaľ je to pre mňa to najlepšie na podporu imunity. Dávam ju obom synom každý deň na chodidlo.

Zároveň to má antibiotické a antibakteriálne účinky. Olej On Guard sa dá kúpiť aj v kapsulách a s masážou nôh je to výborná prevencia proti chorobe. Napríklad bolesť hrdla odchádza okamžite, stačí si dať na jazyk jednu kvapku oleja. Mám to osvedčené.

Martin je aktuálne mimo Slovenska. Kristíne tak okrem svokrovcov pomáha s deťmi aj opatrovateľka. 5 fotografií v galérii Martin je aktuálne mimo Slovenska. Kristíne tak okrem svokrovcov pomáha s deťmi aj opatrovateľka. Zdroj: Dušan Kŕístek

Čo ešte používate?

Okrem tejto zmesi používam aj samostatné oleje, ktoré kombinujem s kokosovým čistým olejom kvôli lepšiemu účinku. Výborné proti únave sú napríklad aj citrusové oleje: limetka, mandarínka, citrón, divoký pomaranč. Vždy, keď je u nás nejaký zdravotný problém, silné prírodné antibiotikum je napríklad olej oregano, tymián.

Okrem olejov som však začala používať aj Bachove kvapky. Teraz na nich doma fičíme a úplne perfektne to funguje, hoci najskôr som tomu úplne neverila. Dávam ich do vody staršiemu synovi. Treba však vytrvať a len to aplikovať, ide totiž o prírodný výrobok a výsledok sa u každého prejaví individuálne.

Tieto kvapky harmonizujú psychiku a liečia negatívne emócie. Nám sa naozaj veľmi osvedčili najmä na synovu žiarlivosť a ukrivdenie. Všetko mu to tam pravidelne namiešam a s údivom pozerám, aké zmeny prichádzajú.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×