Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dievčatko nechce porodiť medveda, chlapec chce zuby ako má diviak: zooolympiáda vracia deti do prírody

13.04.2018 (15/2018) Žiadne bifľovanie teórie, ale reálne spoznávanie prírody zážitkovou formou. Slovenská zooolympiáda je okrem vedomostných testov detí aj zaujímavou sondou do ich citlivej duše.
Dievčatko nechce porodiť medveda, chlapec chce zuby ako má diviak: zooolympiáda vracia deti do prírody
6 fotografií v galérii
Prednášky sú praktickou prípravou detí na súťaž. Získajú na nich vedomosti, aké sa...
Autor fotografie: Jaroslav Slašťan

Zástupcovia Občianskeho združenia Kremnické vrchy v spolupráci s Knižnicou Jána Kollára v Kremnici a zoo v Bojniciach sa rozhodli priblížiť deťom svet prírody formou súťaže, ktorá sa už počas vlaňajšieho prvého ročníka stretla s mimoriadnym ohlasom.

Prostredníctvom svojich učiteľov sa do nej zapojilo 209 mládežníkov zo 64 škôl a približne štyridsiatky okresov. Zastúpenie malo celé Slovensko.

„Naša súťaž je špecifická najmä tým, že testy spočívajúce vo výbere jednej zo štyroch správnych odpovedí sú podložené reálnymi prírodnými artefaktmi. Deti tak spoznávajú napríklad stromy so stopami po medveďovi, jelenej zveri, kostrové pozostatky, zvyšky srsti a ďalšie veci.

Naša knižnica je akýmsi koordinátorom pri výbere odbornej literatúry, ktorú odporúča ako súčasť prípravy na zooolympiádu. Takej, aká je dostupná na požičanie v každom meste či obci,“ hovorí riaditeľ kremnickej knižnice Peter Lysek (62).

Tromfla stredoškolákov

Pre zachovanie patričnej autenticity sa meranie síl uskutočňuje v priestoroch zoo Bojnice, kde sa účastníci rozídu na jednotlivé stanovištia a na nich už musia predviesť, čo vedia. Minuloročnú premiéru súťaže jasne ovládli dievčatá, ktoré vyhrali vo všetkých štyroch vekových kategóriách.

Riaditeľ kremnickej knižnice Peter Lysek hovorí, že deti sa o zvieratá zaujímajú aj prostredníctvom kníh. 6 fotografií v galérii Riaditeľ kremnickej knižnice Peter Lysek hovorí, že deti sa o zvieratá zaujímajú aj prostredníctvom kníh. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Absolútnou víťazkou sa stala žiačka I. stupňa základnej školy Elizabeth Gretschová, ktorá dosiahla lepší výsledok ako všetci žiaci II. stupňa aj stredoškoláci! Zaslúžene si tak odniesla hlavnú cenu v podobe parádneho bicykla.

Deti, ktoré majú niekoho z prírodovedného „fachu“ v rodine, sú väčšinou vo výhode, veľa potrebných vedomostí sa však dalo získať aj na povinných prednáškach v Kremnici či Bojniciach. Tento rok (2. ročník súťaže sa uskutoční 30. mája) je už účasť na nich dobrovoľná.

Aj ja chcem také tesáky

Na prednáškach alebo aj v samotnej súťaži sa objaví, samozrejme, z času na čas aj nejaká „perla“.

Pri fotografii trojdňového medveďa sa napríklad 7-ročné dievčatko opýtalo: „A to on sa už narodí s pazúrmi?“ Po kladnej odpovedi jej zvážnela tvár so slovami: „Uf, tak medveďa by som ja nikdy porodiť nechcela!“

Pri lebke diviaka zasa jedného chlapca zaujímalo, kedy aj jemu narastú také zuby. „Veď ty už predsa zuby máš,“ dozvedel sa od rozhodcov. „To áno, ale myslím také veľké, aby mi trčali z papule,“ trval na svojom mladý „zooolympionik“.

Pri otázke, aby vymenovali cicavce, zaznela aj takáto odpoveď: „Komár, pijavica, ploštica, blcha.“

Nezriedka sa ani starší žiaci nedokážu popasovať so zdanlivo jednoduchými úlohami. Nevedia zoradiť zvieratá do čeľadí, v niektorých prípadoch vôbec nemajú predstavu o ich veľkosti. Lebku z jazveca už „prisúdili“ hadovi, kostrové pozostatky hlavy líšky zasa netopierovi. Jedným z dôležitých poslaní súťaže je teda rozvíjať u mladých logiku.

Prírodné artefakty, na základe ktorých sú postavené otázky. Trúfli by ste si? 6 fotografií v galérii Prírodné artefakty, na základe ktorých sú postavené otázky. Trúfli by ste si? Zdroj: Jaroslav Slašťan

Dobrí a zlí poľovníci

Okrem originálnych odpovedí sú organizátori zooolympiády „bohatší“ aj o množstvo obrázkov, ako si deti predstavujú život v prírode. Na prekvapenie majú niektoré pomerne morbídny charakter. Napríklad medveď s dierou cez celú hruď alebo jeleň so zapichnutým nožom v srdci a pri ňom vysmiaty poľovník.

Podľa doterajších skúseností to možno vysvetliť rozdelením nádejných zoológov na dve skupiny. Jedna vníma poľovníkov ako dobrých ujov, ktorí sa starajú o horu a život v nej, druhá ako tých, čo zabíjajú lesnú zver.

„Nepoznám dieťa, ktoré by nemalo rado zvieratá, často im pripisujú ľudské vlastnosti a na poľovanie sú dosť citlivé. Aj preto je dôležité, aby nadobudli patričné vedomosti. Zamestnanci našej knižnice organizujú počas celého roka množstvo interaktívnych besied v materských a základných školách alebo centrách voľného času.

Keď dávame na výber viacero možností, vždy víťazia zvieratá. Platí to koniec-koncov aj o požičaných knihách. Živočíšna ríša dnes deti zaujíma viac ako príbehy o Winnetouovi alebo verneovky,“ dodáva Peter Lysek.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×