Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Našu numizmatiku pozdvihli na špičkovú úroveň: Je len otázkou času, kedy vzácne kúsky zlomia hranicu milióna

13.04.2018 (15/2018) „Zatiaľ najdrahšou mincou z územia Československa je svätováclavský 10-dukát 1937 za 660 000 eur. A je len otázkou času, kedy sa zlomí hranica milióna,“ hovoria Radoslav Chlapovič (37) a Elizej Macho (40).
Našu numizmatiku pozdvihli na špičkovú úroveň: Je len otázkou času, kedy vzácne kúsky zlomia hranicu milióna
7 fotografií v galérii
„Jeden ľudský život je málo na to, čo sme si predsavzali,“ hovoria Radoslav Chlapovič...
Autor fotografie: Jaroslav Slašťan

Záujem o historické zlaté a strieborné mince a historické pamätné medaily v posledných rokoch rastie. Pre kupujúcich znamenajú výhodnú investíciu a čoraz viac využívajú túto formu dlhodobého konzervatívneho investovania. Popri vnútornej hodnote, cene zlata a striebra, nesú tiež pridanú zberateľskú a umeleckú hodnotu.

Ako šafranu

Každá zbierka je výnimočným dokladom zberateľskej usilovnosti a dlhodobej cieľavedomosti.

„Môj starý otec Gejza Chlapovič pracoval ako technický námestník v štátnom podniku Mincovňa Kremnica. Mince zbieral od svojich dvadsiatich rokov a vďaka tomu som i ja mal možnosť už ako dieťa prísť do styku so zberateľstvom. Vedel mi zaujímavo priblížiť príbeh každej vzácnej mince, ktorú mal vo svojej zbierke, a tak ma zasvätil a uviedol do sveta numizmatiky. Špecializoval sa na československé mince a na ich skúšobné razby,“ približuje začiatok svojho záujmu o mince Radoslav Chlapovič.

Skúšobné razby či alternatívne návrhy meny sa nikdy nestali platidlom. Teda hoci svetlo sveta uzreli, nedostali sa do obehu. Tieto návrhy sa dostali pred komisiu, ktorá ich posúdila, ale nakoniec schválila razbu iba jedného – víťazného návrhu.

Zvyšné, neschválené razené návrhy v počte pár kusov sa zvyčajne nachádzajú v zbierkach autorov, depozitoch národných bánk, zbierkach múzeí alebo v špecializovaných súkromných zbierkach. Je ich ako šafranu, preto sú nesmierne vzácne a mimoriadne cenné.

Konzervatívny biznis

Elizej Macho (40) si vzťah k peniazom budoval už ako dieťa. Vyštudoval financie, bankovníctvo, investovanie, čiže je naslovovzatý odborník.

„Tým, že som vo svojej profesionálnej praxi bral na seba riziká a robil som medzibankový trading, market making, musel som sa naučiť riskovať a rozhodovať sa veľmi rýchlo a kvalifikovane. Po dvanástich rokoch bolo pre mňa úľavou vo fáze poľavujúcej krízy opustiť bankový svet a pustiť sa do konzervatívneho biznisu, ktorý sme si s Radom vytýčili.“

Pre zberateľa numizmatiky znamená vyložiť na stôl státisíce eur za zopár mincí. 7 fotografií v galérii Pre zberateľa numizmatiky znamená vyložiť na stôl státisíce eur za zopár mincí. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Najskôr sa stretávali ako zberatelia numizmatiky, mali spoločné záujmy a tiež spolu obchodovali. Preto bolo len otázkou času, kedy spojením trojgeneračnej zberateľskej tradície dvoch rodín položili základy spoločnosti Macho & Chlapovič.

Písal sa rok 2010 a už rok po založení spoločnosti sa im podarilo uskutočniť prvú medzinárodnú aukciu na európskej úrovni. V priebehu pár rokov sa zaradili medzi najvýznamnejšie spoločnosti v tomto segmente.

Dnes sú jednými z najväčších obchodníkov s numizmatikou a investičným zlatom na Slovensku a v Českej republike, prevádzkujú aj dve kamenné predajne, jednu v Bratislave, druhú v Prahe.

Veľmi dobre sa etablovali na maďarskom a rakúskom trhu. Dvakrát do roka organizujú v Bratislave a Prahe úspešné medzinárodné numizmatické aukcie zberateľských mincí, medailí, bankoviek, rádov a vyznamenaní.

Najdrahšie mince

Najdrahšie mince sveta sú americké mince, pri ktorých sa dnes už prekonávajú hranice 10 miliónov dolárov za kus.

„Keď si pozriete americkú mincu Double Eagle z roku 1933, je to moderná strojová razba a dnes má hodnotu 8 miliónov USD a pozriete si kvalitnú kremnickú renesanciu – ručne razený dukát, zlatú medailu v násobku dukátov –, je to úplne iná liga. Hoci sme umeleckou hodnotou a atraktívnosťou týchto ručných razieb niekde úplne inde, naše top mince sú 20- až 50-násobne lacnejšie.

No každým rokom sa ukazuje, že sme na dobrej ceste sa im aspoň v dohľadnom čase priblížiť. To, že sú oproti niektorým britským či americkým minciam v relatívnych hodnotách podhodnotené, si začínajú uvedomovať aj niektorí zahraniční zberatelia. Preto už dlho nepotrvá, keď bude stáť unikátna minca razená na území Československa nie 300 000, ale milión eur,“ hovorí Radoslav Chlapovič.

Najdrahšou mincou, ktorú sa im v aukcii podarilo predať, je extrémne vzácny zlatý svätováclavský 10-dukát z roku 1937. Jeho vyvolávacia cena bola 300 000, nakoniec ho vydražili za 660 000 eur, čím sa stal najdrahšou mincou z územia Československa.

Pochádzal zo zbierky, ktorú dražili v roku 2006 vo Švajčiarsku a majiteľ za ňu vtedy dal „len“ niečo viac ako 30 000 eur.

S mikroskopom môžete stráviť hodiny pozerajúc sa z perspektívy nebies na mikrosvet pod vami. 7 fotografií v galérii S mikroskopom môžete stráviť hodiny pozerajúc sa z perspektívy nebies na mikrosvet pod vami. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Svet vzácnych mincí

Numizmatika nie je zábavka bohatých. Kráľovské rody, šľachta a európski priemyselníci nenakupovali tieto predmety z rozmaru.

„Do numizmatiky investovali, lebo vedeli, že mince – a je jedno, či to bude o 30, alebo o 150 rokov – budú mať stále hodnotu. Špičkových vecí je na trhu niekoľkonásobne menej, ako sa nachádza na trhu ľudí, ktorí sú pripravení ich kúpiť.

Dnes náš klient kúpi nádhernú zberateľskú mincu za 100 000 eur s pokojným svedomím, pretože vie, že tento top segment sa zhodnocuje 20 až 30 percentami ročne. Numizmatika je typická dlhodobá konzervatívna investícia a jedna z dvoch najvýnosnejších tried aktív,“ vraví Elizej Macho.

Radoslav Chlapovič dopĺňa: „Investičný dom a banka Coutts, ktorá sa stará o majetky britskej kráľovskej rodiny, európskej aristokracie a top klientely, zaznamenala za 11 rokov priemerné zhodnotenie vzácnych mincí o takmer 225 percent. Zo 14 hodnotených kategórií boli mince spolu s veteránmi najvýnosnejšími aktívami.

A vzácne mince ako jediné aktívum ani v jednom roku nezaznamenali pokles, takže rast ich hodnoty je stabilný, vyjednávacia sila je na strane predávajúceho a nepredáva sa lacnejšie, ako sa nakúpilo. Toto je svet vzácnych mincí.“

Umenie v drahom kove

Umelecká hodnota, ikonografia a jedinečný rukopis robia mincu atraktívnou.

„Drahý kov tvorí jej vnútornú hodnotu, no oveľa dôležitejšími atribútmi jej ceny sú umelecká hodnota, vzácnosť, vydarenosť, rodokmeň, kvalita zachovanosti a množstvo zberateľov, ktorí daný motív zbierajú a aj to, koľkým v zbierke chýba. Medzi rovnakými mincami môžu byť obrovské cenové rozdiely.

Je rozdiel, či je minca špičkovej kvality a prešla piatimi zbierkami, kde bola v mincových kabinetoch položená na zamate, alebo či ide o mincu, ktorá prebehla obehom, bola niekde nájdená, vyrovnaná, opravená či vyňatá z nejakého šperku. Tá môže mať hodnotu aj 20-násobne nižšiu, ako keď je v špičkovej zberateľskej kvalite,“ prezrádza Elizej Macho.

Mnohé veľmi vzácne kusy s jedinečným príbehom máte šancu kúpiť iba raz za život. 7 fotografií v galérii Mnohé veľmi vzácne kusy s jedinečným príbehom máte šancu kúpiť iba raz za život. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Vieme, čo máme

Existujú firmy, ktoré sa vezú na popularite numizmatiky a agresívnymi marketingovými metódami zavádzajú ľudí, ktorí majú zníženú schopnosť overiť si informácie.

„Poväčšine je to totálny balast bez hodnoty označený za vzácny. Skúste takúto zbierku zobrať do firmy, ktorá vám to predáva a spýtajte sa ich, za koľko ju od vás spätne odkúpia. Odpoveď poznáme. Oslovte všetkých numizmatikov, záložne a dostanete rovnakú odpoveď. Podajte si inzerát, na bazároch alebo cez Aukro.cz a odpoveď bude stále tá istá.

Nie je to nič vzácne, je to pozlátený tombak, čiže mikrometre zlata, nezaujímavý motív, často k tomu treťotriedny umelecký prejav. Áno, limitovaný náklad majú, pretože ak majú 3 000 odberateľov, tak náklad limitujú týmto počtom. Sú to často úplne bežné veci, investičné zlato, ktoré si kúpi záujemca v celej Európe za 130 eur, ale u nich za ,exkluzívnych‘ 600 eur.

Ako príklad uvediem klientov, ktorí nás vyhľadali, pretože sa sťahovali do Austrálie a zdedili po rodičoch numizmatickú zbierku. Prišli k nám a vravia: ,My vieme, čo máme, máme všetky faktúry, otecko do toho investoval 180 000 eur a teraz nám povedzte, koľko sa to zhodnotilo?‘

Celú zbierku tvorili kvantá materiálu. Dve tretiny z nej sme dali rovno nabok s odkazom, aby to dali deťom na hranie, že tým sa zapodievať ani nebudeme, to je bižutéria. Ocenili sme zvyšok, ktorý mal aspoň hodnotu vnútorného kovu a nakoniec odchádzali s približne 15 000 eurami. Nedostali ani desatinu toho, začo to ich rodičia kúpili.

Poskytnem vám jednu radu nad zlato – kupujte veci, ktoré majú sekundárny trh. To znamená, že v momente, keď opustíte numizmatickú predajňu alebo aukciu a zrazí vás na ulici auto a vaši pozostalí to budú chcieť predať, tak to od nich hneď niekto s radosťou odkúpi, lebo to má hodnotu. Kupujte veci, ktoré majú spätný ,odkup‘, ktoré sa dajú zobchodovať ideálne všade vo svete,“ radí Elizej Macho.

Silnejší názor a ľahšia ruka

Významný česko-slovenský zberateľ Jaroslav Kokolus sa už v minulom roku rozhodol prostredníctvom Aukčného domu Macho & Chlapovič poskytnúť do dražby svoju dlho budovanú zbierku československých mincí a medailí, čo sa stalo aukčnou udalosťou roku 2017.

Vynikajúci aukčný výsledok jednoznačne potvrdil, že kvalitný zbierkový materiál priťahuje pozornosť tak zberateľov, ako aj investorov, ktorí považujú numizmatický trh za vysoko likvidný a perspektívny. Zo zbierky mincí Jaroslava Kokolusa sa minulý rok vydražilo všetkých 333 položiek, celkom takmer za 120 miliónov českých korún.

Extrémne vzácny banskoštiavnický zlatník z roku 1878 s vyvolávacou cenou 300 000 eur je jediným kusom na trhu. 7 fotografií v galérii Extrémne vzácny banskoštiavnický zlatník z roku 1878 s vyvolávacou cenou 300 000 eur je jediným kusom na trhu. Zdroj: Archív Macho & Chlapovič

„Špičkové predmety nikto predávať nechce. Aukcia teda v žiadnom prípade nie je o predmetoch, ktoré nám padnú do lona, lebo sa ich chce niekto zbaviť. Zohnať špičkový materiál je zložitá skladačka, kombinácia dobrých vzťahov, exkluzivity servisu, výmen a lobingu.

Najbližšia aukcia v Prahe bude čosi výnimočné, a to, ako sme pána Kokolusa po mnohých rokoch namotivovali k predaju časti jeho zbierky, si necháme pre seba. Cesta to však nebola ľahká, on totiž 30 rokov nepredal ani jednu jedinú mincu! Nakoniec nám prejavil svoju dôveru a náklonnosť a druhá časť jeho rozsiahlej zbierky, mince a medaily Františka Jozefa I., bude v tohtoročnej pražskej aukcii,“ prezrádza Elizej Macho.

Ide s najväčšou pravdepodobnosťou o najkompletnejší súbor zlatých, pamätných, streleckých a korunovačných mincí a medailí tohto panovníka, ktorý kedy bol individuálnym zberateľom zhromaždený.

Najväčší záujem medzi numizmatikmi vyvoláva extrémne vzácny banskoštiavnický zlatník z roku 1878 s vyvolávacou cenou 300 000 eur, ktorý je jediným kusom na trhu. Očakáva sa nekompromisná, no férová súťaž, pretože je celkom možné, že táto minca sa už nikdy neobjaví v ponuke žiadneho aukčného domu.

Tento 6 a ½-dukát vyrazený na pamiatku dokončenia výstavby Dedičnej štôlne cisára Jozefa II. v Banskej Štiavnici nie je, samozrejme, jediným vzácnym kusom v aukcii. Za zmienku stojí napríklad unikátna spolková ½-koruna 1863 (vyvolávacia cena 130 000 eur), kremnický unikátny dukát 1880, milánsky dukát 1858 známy v dvoch kusoch, benátske 4-dukáty 1864 a 1865 či varianty skúšobných razieb rakúskych 10-korún z roku 1892.

Odkaz smerom k zberateľom je, že ďalšia takáto príležitosť nemusí prísť nasledujúce polstoročie. Majitelia spoločnosti sú presvedčení, že tu sa budú lámať cenové rekordy.

„Už deň po aukcii si mnoho ľudí povie, že predsa len mali mať silnejší názor, ľahšiu ruku a väčšie presvedčenie. U špičkových predmetov zberatelia neľutujú to, čo kúpili, aj keď draho, ale to, že nekúpili. Uvedomujú si, že tie veci sa už nemusia objaviť. Mnohé veľmi vzácne kusy s jedinečným príbehom máte šancu kúpiť iba raz za život, ak vôbec.

Ešte pred 6 rokmi bolo nevídané, aby československá minca prekročila hranicu 100 000 eur. Pred 2 rokmi sa český desaťdukát Albrechta z Valdštejna z roku 1630 vo Švajčiarsku predal za 465 000 eur a v priebehu chvíle sme my dve iné, modernejšie prvorepublikové dukátové razby predali za 660 000 a 620 000 eur.

A milión je tu možno zajtra, tá cesta medzi 100 000 a miliónom eur môže byť veľmi rýchla. To je len jedna nula navyše,“ dodáva s úsmevom Radoslav Chlapovič.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×