Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Filmový režisér s kamarátmi zlepšili za 44 dní Petržalku, zadarmo a pre všetkých

12.04.2018 (15/2018) Teodor Kuhn (30) bude mať onedlho premiéru svojho celovečerného hraného filmu Ostrým nožom inšpirovaného prípadom Daniela Tupého. Okrem toho s ďalšími nadšencami stavia skateparky na sídliskách.
Filmový režisér s kamarátmi zlepšili za 44 dní Petržalku, zadarmo a pre všetkých
8 fotografií v galérii
Na projekte robilo minulé leto 50 dobrovoľníkov.
Autor fotografie: Archív T. K.

Stretli sme sa v Skateparku Gercenova v bratislavskej Petržalke. Prišiel na bicykli a viezol si na ňom motyčku a plastovú fľašu.

„Musím odkopať osem tují, čo sme tu nasadili a poliať ich. Dali sme ich do veľkých jám, no kamarát arborista mi vysvetlil, že nesmú byť zakopané tak hlboko,“ vysvetlil nám svoj výstroj.

Teodor Kuhn je správcom tohto skateparku. Postavil ho spolu s ďalšími dobrovoľníkmi vlani, od marca do novembra. Park sa im vďaka participácii podarilo vytvoriť za zlomok ceny, ktorú by inak museli zaplatiť za profesionálne vyrobenú dráhu s prekážkami.

„Odpracovali sme na ňom 44 dní, ťahali sme dvanástky. Ja som projekt manažoval, robilo na ňom ďalších asi 50 chalanov, z toho 8 pravidelne. Všetko dobrí ľudia, majú svoje zamestnania, dvaja prevádzkujú internetový skateshop. Všetko, čo v ňom zarobia, vkladajú do skateboardingu, sponzorujú talentovaných chlapcov z celého Slovenska. Posielajú im bezplatne skejty a kolieska, aby mohli jazdiť a zlepšovať sa.

Jeden chalan nám chodil pomáhať z Tomášova. Cez víkendy nemohol, lebo obsluhoval s otcom v krčme. Prišiel sem hocikedy cez pracovný deň, keď bolo náradie zamknuté vnútri a len so šraubovákom v ruke tu odpracoval množstvo hodín.

To nemôžete chcieť ani od najlepšieho priateľa. Aj keď sme sa dovtedy veľmi nepoznali, stali sa z nás všetkých skutoční kamaráti. Chalanov, o ktorých som pred rokom ani nevedel, dnes pozývam na svoju svadbu,“ hovorí Teodor.

Teodor o sebe tvrdí, že fyzická robota mu veľmi nejde, pracoval však aj on. 8 fotografií v galérii Teodor o sebe tvrdí, že fyzická robota mu veľmi nejde, pracoval však aj on. Zdroj: Peter Brenkus

Boli sme optimisti

Priznáva tiež, že do projektu vstupovali trochu naivne. „Predtým sme robili skatepark pod mostom Apollo z petržalskej strany. Bolo to na mieste, kam chodili len heroinisti. Poumývali sme to tam a do asfaltu vyrezali diery na prekážky. Bol to neoficiálny pankáčsky projekt a trval dva dni. Akosi sme si mysleli, že toto bude časovo podobné,“ smeje sa Teodor.

Nebolo. Najprv získali pozemok, ktorý im poskytla riaditeľka Jánošíková zo školy Gercenova, projekt financovali z grantu a príspevkov darcov, mená ktorých sú spolu so zhotoviteľmi na pamätnej tabuli. Veľmi im pomohla aj podpora ľudí zo Sokratovho inštitútu, kde Teodor v tom čase študoval.

Po mesiaci a pol intenzívnej organizačnej a fyzickej driny dnes stojí v areáli základnej školy na Gercenovej dráha s hladučkým betónom a odborne vypracovanými prekážkami.

Braňo Moravčík z Maduníc, majster Slovenska v skateboardingu, a Rudo Rokošný zo Svidníka presne vedeli, ako má dobrý skatepark vyzerať. Obaja spoločne už predtým postavili jeden v Seredi.

„Braňo je stavbár – betonár. Má obrovské vypracované ruky, ten keď ti podá ruku, tak sa cítiš ako doma. Presne vie, ako betón zrie, ako má betónovanie vyzerať. Betonár a skater, to je najlepšia kombinácia. Asi som mal byť betonár,“ konštatuje Teodor.

Tešíme sa na budúcnosť

O Braňovi hovorí, že je to kráľ oboch skateparkov – na Gercenovej aj v Seredi: „Sám si ich postavil a aj na skejte je v oboch najlepší. Ja fyzicky pracovať veľmi neviem, nie som manuálne zručný. Ja som prácu manažoval. To znamenalo: Teo, prines vodu, Teo, podaj tie drevá a tak...“ smeje sa.

Na trávnatý povrch išla najprv vrstva spevneného štrku, potom sa kládli špeciálne vyrobené drevené formy, do ktorých sa nalieval betón na prekážky.

Po skateparku v Petržalke sa onedlho začne stavať ďalší na Dlhých dieloch. 8 fotografií v galérii Po skateparku v Petržalke sa onedlho začne stavať ďalší na Dlhých dieloch. Zdroj: Archív T. K.

„Najťažšia bola rovinka. Museli sme betón hladiť tromi hladidlami. Najskôr dreveným, potom kovovým a napokon magnéziovým, ktoré vytvorí na povrchu mokrého betónu akési mlieko a úplne ho vyhladí. Robili sme to ručne. Aj tak to bol úplne iný level než pod Apollom, tam sme hladili povrch nájdenou sklenenou fľašou,“ rozpráva.

Počas výstavby dokumentoval na sociálnej sieti pokračovanie prác. Projekt spojil veľa ľudí nielen z Petržalky či zo skaterského prostredia.

„Títo malí chalani nám prišli minulý víkend pomáhať až zo Šamorína. Vlakom, na desiatu ráno, v totálnom daždi. Veľmi im držíme palce. Keď robia takéto veci už v 12 – 15 rokoch, teším sa na budúcnosť Slovenska!“ pridal vtedy komentár k fotke partie tínedžerov.

O zničenom živote

Do skateparku, ktorý funguje niekoľko mesiacov, nechodia len skateboardisti, ale aj korčuliari.

„Cez teplé dni a víkendy je tu naozaj plno. Korčuliari sú vítaní, problémom sú BMX bicykle, pretože na ich hmotnosť nie sú prekážky stavané a tiež kolobežkári, ktorí kovovou konštrukciou ničia betón. No tých sa vždy snažíme presvedčiť, aby nabudúce prišli so skejtom. Požičiame im ho a povieme – tu máš, nauč sa, kúp si hoci aj niečo lacné a vráť sa,“ hovorí Teodor polovážne.

On sám bol skateboardista, dnes sa už nevozí pre trikrát operovaný členok. Skateboardová komunita však zostala v jeho srdci. Aj preto sa jeho snaha urobiť niečo pre ostatných upriamila práve na týchto ľudí.

Asociácia slovenského skateboardingu pripravuje, opäť pod Teodorovou organizačnou záštitou, ďalší podobný park, tentoraz v areáli ZŠ Majerníkova na Dlhých Dieloch.

Na skejte sa dá aj lietať...aspoň na chvíľu. 8 fotografií v galérii Na skejte sa dá aj lietať...aspoň na chvíľu. Zdroj: Peter Brenkus

A hoci sympatický tridsiatnik už vie po predchádzajúcej stavbe o betóne naozaj dosť :), v súčasnosti sa sústreďuje na dokončenie svojho režijného projektu – celovečerného hraného filmu inšpirovaného zavraždeným študentom Danielom Tupým.

Sú za ním dlhé hodiny zhromažďovania faktov a rozhovorov s Danielovým otcom. Koprodukčný film ešte pred premiérou vzbudil pozornosť, nedávno ho prezentovali na podujatí Meeting Point vo Vilniuse.

„Je to film o tom, ako štát zničil jednej rodine život,“ konštatuje Teodor stručne.

Dobro na skejte

Skatepark na Gercenovej, okrem toho, že je urobený naozaj kvalitne, má aj pridanú hodnotu. Teodor a ďalší ľudia z Asociácie skateboardingu Slovenskej republiky mali dobrý nápad, boli ochotní vybavovať rôzne povolenia a granty, nazbierali potrebné peniaze a bezplatne tvrdo pracovali 44 dní.

Výsledkom je miesto pre skateboardistov a korčuliarov na profesionálnej úrovni na najväčšom bratislavskom sídlisku.

Môžu sa tam stretávať mladí ľudia, ktorí sa chcú hýbať, stretnúť sa s kamarátmi a niečo sa naučiť. Je to miesto, kde cítiť príjemnú, priateľskú atmosféru. Lebo dobro sa šíri ďalej. A niekedy sa vezie aj na skejte.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×