Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Symbol nevkusu? Kontroverzný trend 90. rokov je opäť v kurze

07.04.2018 (14/2018) Praktický doplnok v minulosti pravidelne obsadzoval popredné priečky rebríčkov v kategórii módnych katastrof. Len málokto by preto po rokoch uveril, že ľadvinky si znova nájdu cestu na výslnie.
Symbol nevkusu? Kontroverzný trend 90. rokov je opäť v kurze
6 fotografií v galérii
V móde aktuálne platí pravidlo, čím drahšie, tým lepšie. Ľadvinka od značky Gucci vás...
Autor fotografie: Getty Images

Ľadvinky alebo opisne povedané tašky, ktoré sa dajú opásať okolo drieku, boli kedysi poznávacím znakom trhovníkov či podomových predavačov. Okrem podnikavcov ich však s radosťou nosili aj športuchtiví jednotlivci, deti, ba dokonca študenti.

Dnes oslavujú veľkolepý návrat a na svojich pupkoch ich s radosťou nosia aj najväčšie hollywoodske hviezdy. Ako je to vôbec možné?

Antika aj Indiáni

Doplnok stojaci na pomedzí retro a športového štýlu obliekania začal v našich končinách zaznamenávať zvýšenú popularitu v prvej polovici 90. rokov 20. storočia. História jeho vzniku však v skutočnosti siaha ešte oveľa hlbšie, ako si myslíme.

Začala sa totiž písať už v období bájnej antiky. Jednoduchú verziu súčasnej ľadvinky používali navyše Indiáni, ktorí si ňou nahrádzali chýbajúce vrecká na skromnom odeve.

Podobný účel má aj škótsky sporran, inak povedané kožená alebo kožušinová kapsička, ktorá sa neskôr stala súčasťou tradičného mužského kiltu a zároveň predlohou pri výrobe spomínaného módneho doplnku.

Prvotný model ľadvinky vyrobený zo syntetických materiálov s množstvom zipsov našiel uplatnenie u bežných smrteľníkov už v 80. rokoch minulého storočia.

Skutočný úspech však zaznamenal až o desať rokov neskôr. Vzhľadom nevábil, zato praktickosť vyhrávala. Ľadvinka totiž konečne oslobodzovala ruky a aby toho nebolo málo, spôsobom nosenia určovala spoločenský status nositeľa. Najväčší frajeri ju mali uloženú na pravej strane svojho drieku, tí menej znalí na ľavej.

Na týždňoch módy sa blogerky pretŕčajú v outfitoch, ktoré zdobia rôznorodé ľadvinky. 6 fotografií v galérii Na týždňoch módy sa blogerky pretŕčajú v outfitoch, ktoré zdobia rôznorodé ľadvinky. Zdroj: Getty Images

Pre návrhárov a odborníkov z módneho priemyslu bola ľadvinka neodškriepiteľným symbolom nevkusu. Práve pre narastajúci odpor a narážky na nepekný vzhľad sa napokon definitívne vytratila z našich ulíc.

Ak, samozrejme, nerátame zopár výnimiek v podobe postarších párikov, ktoré si do obľúbenej ľadvinky ešte aj teraz radi schovajú hotovosť na dovolenke v Chorvátsku...

Začalo sa to v „sekáčoch“

Taštičky okolo pása sa do módy po rokoch odmlky oficiálne vrátili koncom minulého roka vďaka prehliadkam najvýznamnejších módnych značiek. Tie začali vo veľkom propagovať ich trendovosť a tiež toľko omieľanú praktickosť.

Ceny za značkové kúsky pritom nie sú vôbec nízke – začínajú sa na päťstovke a siahajú až do výšky tisíc eur. Prvé lastovičky na pultoch predajní predstavila značka Supreme, pár taštičiek sa objavilo aj v kolekciách Louis Vuitton, Gucci, Marni alebo Versace.

Téma ľadviniek sa stala v módnej brandži natoľko diskutovanou, až sa jej rozhodli venovať popredné francúzske periodiká. Tie si potrebu návratu kontroverzných doplnkov vysvetľujú zvýšeným záujmom mladej generácie o vintage módu zo „sekáčov”, konkrétne o „vychytávky“ 90. rokov.

Francúzsky denník Le Figaro tvrdí, že narastajúci dopyt po kabelkách okolo pása rozpútali predovšetkým módni blogeri. Až o niečo neskôr začali o ich opätovnej výrobe uvažovať veľké módne domy.

Aktuálne sa o ľadvinkách hovorí ako o horúcom hite sezóny jar/leto 2018. Štýloví Parížania si pritom potrpia najmä na značkové, logicky aj drahšie modely. Napriek vysokej cene záujem o ne rastie astronomickou rýchlosťou. Podľa prieskumov sú najčastejšími kupcami mladí ľudia od šestnásť do tridsať rokov.

Kreatívny riaditeľ parížskej agentúry Nelly Rodi Laurent Le Mouël na prinavrátení ľadviniek do obchodov nevidí nič zvláštne.

„Návrat trendov 90. rokov je súčasť prirodzeného kolobehu. Každých 25 rokov sa móda s novou generáciou vracia. Mladí chcú byť rebelmi, chcú šokovať, ísť proti názorom svojich rodičov. Deväťdesiate roky ich priťahujú popovým výzorom a treba zdôrazniť, že ide o návrat k móde ulice,“ hovorí.

Speváčka Fergie nosí ľadvinku aj na spoločenské podujatia. 6 fotografií v galérii Speváčka Fergie nosí ľadvinku aj na spoločenské podujatia. Zdroj: Getty Images

V kurze

Nešlo by o skutočný trend, ak by ho nosením nepodporili svetové celebrity. Čaru ľadviniek podľahli speváčka Rihanna, modelka Kendall Jenner, Bella Hadid či speváčka Fergie, ktorá sa s praktickou kabelkou okolo pása neváhala predviesť na červenom koberci.

Mimoriadnej obľube sa však tešia aj medzi pouličnými umelcami, blogermi, ktorí na svetových týždňoch módy predvádzajú ľadvinky rôznych veľkostí, tvarov, materiálov.

V porovnaní s minulosťou sa už vôbec nemusia nosiť okolo pása, čo poteší najmä ženy so širším driekom alebo vypuklejším bruškom. Môžu byť zavesené na ramene, krku alebo tiež upnuté štýlovo cez trup.

Ľadvinkový ošiaľ však medzičasom stihol opantať aj známe slovenské krásky. Jednou z prvých propagátoriek horúceho trendu bola tanečnica Ivana Gáborík. Tá kvôli manželovi, hokejistovi Mariánovi Gáboríkovi, žije dlhodobo za veľkou mlákou, odkiaľ do našich končín pravidelne prináša americké módne novinky.

Štatistiky o tom, že ľadvinky sú len pre mladých, tiež vyvracia herečka Zuzana Vačková, ktorá si aj po štyridsiatke opásala spomínaný doplnok a spokojne vyrazila na nákupy. Do spoločnosti, konkrétne na prehliadku módneho návrhára Fera Mikloška, vyrazila s ľadvinkou i mladšia zo sestier Heribanových Barbara Jagušák.

Ako sa zdá, spôsoby nosenia aj využitia drobných taštičiek v praxi sú omnoho širšie ako pred dvadsiatimi rokmi. Už zďaleka musí byť jasné, že zo športovo ladených outfitov sa ľadvinky prehupli aj do iných sfér a ich nositeľky si tieto doplnky neváhajú vziať na výsostne spoločenské podujatia. Či je to však oku lahodiaci pohľad, ostáva na zvážení a vkuse jednotlivcov...

Aktuálnemu trendu už stihli podľahnúť aj Slovenky. 6 fotografií v galérii Aktuálnemu trendu už stihli podľahnúť aj Slovenky. Zdroj: Instagram

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×