Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Poisťovne ani nemocnice nechcú platiť operácie, ktoré onkologickým pacientom zachraňujú život

22.03.2018 (12/2018) Tieto riadky sú svedectvom o tom, ako sa dnes na Slovensku viac cenia peniaze ako život človeka. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je to „iba“ príbeh špičkového onkochirurga MUDr. Karla Kroupu (61), lenže to nie je pravda.
Poisťovne ani nemocnice nechcú platiť operácie, ktoré onkologickým pacientom zachraňujú život
4 fotografie v galérii
Doktor Karel Kroupa viedol v popradskej nemocnici chirurgické oddelenie dva a pol roka.
Autor fotografie: Peter Ličák

Je to vo svojej podstate príbeh a svedectvo o zlyhávaní sociálneho štátu v zdravotníctve. A nikto nemôže vedieť, či sa raz sám nestane ako pacient aktérom, presnejšie povedané obeťou podobného scenára.

Keby bol projekt budovania silného sociálneho štátu taký úspešný a morálny, ako to vládni politici radi deklarujú, tento príbeh by nemohol uzrieť svetlo sveta.

Odstavený

Doktor Karel Kroupa patrí medzi našich popredných chirurgov. Špecialista s piatimi atestáciami, vrátane tej z onkológie, sa vlani v novembri zaradil medzi ľudí, ktorých na popradskom úrade práce evidujú ako nezamestnaných.

Keď začiatkom leta 2015 vyhlásila popradská nemocnica výberové konanie na funkciu primára chirurgie, prihlásil sa a konkurz vyhral.

„Pod Tatry som prišiel z dvoch dôvodov, tento kraj ma doslova fascinuje, ale čo bolo pre moje rozhodnutie podstatnejšie, chcel som z chirurgického oddelenia v Poprade urobiť špičkové pracovisko, slovenské centrum na tie najzložitejšie, najnáročnejšie operácie brušnej dutiny onkologických pacientov.

Boli sme na najlepšej ceste k vytvoreniu ozaj špičkového chirurgického pracoviska, ale cestu nám skrížil mamon peňazí,“ uviedol nás do tohto absurditou zaváňajúceho príbehu bývalý primár popradskej chirurgie.

Začiatkom novembra si ho zavolal generálny riaditeľ popradskej nemocnice, aby mu bez dlhých rečí oznámil, že ho s okamžitou platnosťou odvoláva z funkcie primára. Zdôvodnenie tohto kroku bolo tiež stručné: Odvolanie odporučila dozorná rada nemocnice na základe zlých ekonomických výsledkov chirurgického oddelenia.

Toto rozhodnutie je definitívne, ale doktor Kroupa môže pokračovať na chirurgii ako jeden zo štrnástich sekundárnych lekárov. O tom, že by mohol so svojimi skúsenosťami z onkochirurgie pokračovať ako špecialista, nepadlo podľa doktora Kroupu ani slovo.

Odpísaný exprimár pochopil, že o jeho ďalšie služby vedenie nemocnice nemá záujem, a tak okamžite podpísal výpoveď, ktorú už mal generálny riaditeľ nemocnice prezieravo pripravenú.

Popredný chirurg sa zo dňa na deň ocitol na zozname nezamestnaných. 4 fotografie v galérii Popredný chirurg sa zo dňa na deň ocitol na zozname nezamestnaných. Zdroj: Peter Ličák

Metóda amerického onkológa

Vedenie nemocnice si v tej chvíli zrejme vydýchlo, v priebehu niekoľkých minút sa zákonným spôsobom zbavilo lekára, ktorý pri záchrane životov ohrozoval ekonomické záujmy štátnej nemocnice.

Záchrana životov je síce bohumilá činnosť, lenže operácie, ktoré robil doktor Kroupa, stáli hriešne veľké peniaze. A to sa v silnom sociálnom štáte nesmie, inde vo svete to nie je problém, ale na Slovensku sa to tolerovať nebude.

Peniaze sú peniaze a predĺženie bytia nestojí za to, aby nemocnicu stáli operácie desiatky tisíc eur. Lebo za operácie, ktorými primár Karel Kroupa zachraňoval životy onkologickým pacientom, platia poisťovne v zahraničí okolo 30 000 eur, ani u nás nie sú lacné.

„Preto som bol na každej gremiálnej porade terčom kritiky za vysoké náklady na tieto operácie. Ale nebýval som na koberci sám, aj iní primári boli často kritizovaní za to, že liečili ľudí bez ohľadu na to, koľko to stálo.

Keď som pred dva a pol rokmi nastupoval do funkcie, naivne som si myslel, že hlavným kritériom, podľa ktorého bude vedenie nemocnice hodnotiť moju prácu i prácu celého chirurgického oddelenia, bude bezchybné vedenie chirurgického oddelenia, úspešnosť pri liečení našich pacientov a výchova mladých lekárov. Mamon peňazí však toto kritérium položil na lopatky,“ hovorí sklamaný chirurg.

Aj desaťhodinové operácie, ktorými donedávna doktor Kroupa zachraňoval životy onkologickým pacientom, boli v slovenských nemocniciach jediné svojho druhu. Pod skalpely jeho operačného tímu sa dostávali ľudia, ktorým diagnostikovali štvrté štádium nádorového ochorenia s postihnutím blán v brušnej dutine.

Ešte pred takými dvadsiatimi rokmi bolo toto štádium v medicíne považované za neliečiteľný stav. Nepomáhali ani operácie, ani chemoterapia, štvrté štádium znamenalo smrť.

Pri operáciách brušnej dutiny napadnutej nádorom používal doktor Kroupa metódu amerického lekára Paula Sugarbakera, riaditeľa chirurgickej onkológie a centra liečebných procedúr z Washingtonského onkologického inštitútu.

„Tieto náročné operácie sú založené na cytoreduktívnej chirurgii, po ktorej okamžite uplatňujeme za pomoci špeciálneho hadicového setu vyhrievanú chemoterapiu. Pri operácii sa odstraňujú všetky nádorom postihnuté blany a orgány v dutine brušnej.

Táto fáza operácie je nesmierne technicky náročná, a je vlastne rozhodujúca pre celý priebeh operačného zákroku. Starostlivo treba vyšetriť a odstrániť všetky blany a orgány postihnuté rakovinou.

Po tejto fáze sa premýva dutina brušná na 42 stupňov Celzia zohriatou kombináciou cytostatík počas 90 minút pomocou špeciálnej mimotelovej pumpy a špeciálneho hadicového setu.

Tak dokážeme odstrániť aj mikroskopické zvyšky ochorenia, ktoré by boli príčinou rýchlej recidívy ochorenia,“ priblížil nám v zrozumiteľnej skratke náročné operácie doktor Karel Kroupa.

Náročné operácie v popradskej nemocnici zastavil diktát ekonomiky a peňazí. 4 fotografie v galérii Náročné operácie v popradskej nemocnici zastavil diktát ekonomiky a peňazí. Zdroj: Archív M. K.

Chorý systém

Nádorovým postihnutím končatín a orgánov brušnej dutiny za použitia lokálne podaného zohrievaného cytostatika sa zaoberá už štvrť storočia, prvé operačné zákroky tohto typu absolvoval v Národnom onkologickom ústave v Bratislave, boli prvé svojho druhu v hypertermii (zohriatí) na Slovensku.

Prvého pacienta s nádorovým postihnutím brušnej dutiny, ktorému po odstránení nádoru podal cytostatiká v hypertermii, zachraňoval na operačnom stole pred dvanástimi rokmi. Odvtedy podstúpilo tento náročný výkon vyše sto pacientov, ktorí boli pre pokročilé štádium rakoviny odsúdení na rýchlejšiu či pomalšiu smrť.

„Tieto operácie sú mimoriadne náročné pre pacientov aj operačný tím. Každý jeho člen musí byť maximálne sústredený aj desať hodín, pre celý tím je to veľký nápor na fyzické sily aj psychiku. Ale ten výsledok v podobe zachráneného života nám za tú námahu stál,“ konštatuje doktor Karel Kroupa.

Systém financovania nášho zdravotníctva je viac chorý ako najťažšie postihnutí onkologickí pacienti.

Kým operácie, aké do konca minulého roka robil v popradskej nemocnici doktor Karel Kroupa, môžu stáť podľa náročnosti od 5 000 až do 50 000 eur, zdravotné poisťovne preplatia nemocnici necelých 900 eur.

Systému, ktorý takto nastavili politici, je jedno, či chirurg laparoskopicky odstráni za necelú hodinu slepé črevo, alebo desať hodín zápasí nad otvoreným bruchom s nádorom. Je to vo svojej podstate likvidačný systém. Alebo likviduje nemocnice, schopných lekárov alebo pacientov.

Na riaditeľov špitálov tlačí ministerstvo zdravotníctva a zdravotné poisťovne, na lekárov tlačí vedenie nemocníc. Každý každému pripomína povinnosť dobre hospodáriť, udržať nemocnicu, oddelenie v čiernych, plusových číslach.

Akurát v tej reťazi ekonomickej zodpovednosti a krutého diktátu peňazí sa kdesi stratil pacient...

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×