Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Červená na papieri: rýchle a bezbolestné vyšetrenie vám môže zachrániť život

14.03.2018 (10/2018) Hoci mnoho ľudí si krv na toaletnom papieri dlhodobo nevšíma a pripisuje ju hemoroidom, príčin môže byť oveľa viac.
Červená na papieri: rýchle a bezbolestné vyšetrenie vám môže zachrániť život
2 fotografie v galérii
Ľudia s krvácaním z konečníka majú často obavy z vyprázdňovania.
Autor fotografie: Shutterstock

Každé krvácanie z konečníka by mal vidieť lekár. To je prvá a zásadná vec, ktorú treba v súvislosti s touto nepríjemnou a obťažujúcou témou povedať. Krv unikajúca z konečníka v stolici či mimo nej je jasným signálom, že v tráviacom trakte je problém, ktorý treba bezodkladne riešiť.

Hoci veľa ľudí mávne nad kvapkami krvi rukou a pripíše nepríjemné prejavy hemoroidom, príčinou môže byť aj iné závažnejšie ochorenie. Napríklad polypy, divertikulóza či rakovina hrubého čreva a konečníka. Lekár by preto vždy mal vylúčiť iný pôvod krvácania.

Spozornieť treba aj vtedy, keď vyjde pozitívny test na takzvané okultné krvácanie do stolice. Ak sa testom zistí, že v stolici sú mikroskopické, voľným okom neviditeľné stopy krvi, vždy treba vyhľadať lekára kvôli podrobnejšiemu vyšetreniu.

Môže to byť totiž prejav polypu na hrubom čreve, či dokonca rakoviny hrubého čreva. Rovnako je podozrivé zreteľné krvácanie z konečníka, ktoré nie je sprevádzané žiadnymi ďalšími príznakmi, bolesťou ani svrbením.

Nezanedbajte hemoroidy

Najčastejšou príčinou krvácania z konečníka naozaj bývajú hemoroidy, ani tie však netreba zanedbať. Krvácajúce hemoroidy môžu spôsobiť vážny zápal, a dokonca až sepsu. Vždy si ich treba ošetriť a nedovoliť, aby sa ochorenie dostalo do vyšších štádií.

Hemoroidy sú naozaj rozšíreným ochorením. Trápia až 8 z 10 ľudí a postihujú každého druhého človeka nad 50 rokov. K ich vzniku okrem vyššieho veku prispieva chronická zápcha, obezita, tehotenstvo či sedavý spôsob života. K zhoršeniu stavu môžu viesť aj zápaly konečníka a nedostatočná hygiena po stolici.

Výsledkom sú kožné riasy naplnené krvou, ktoré bolia a často krvácajú najmä pri veľkej potrebe. Zdurená sliznica je precitlivená a ľahko sa poškodí. Až 42 percent pacientov má sklon k ich tvorbe skrátka v rodine.

Príznakov hemoroidov je mnoho a závisia od štádia ochorenia. Okrem krvácania medzi ne patrí svrbenie, pálenie, vysúvanie hemoroidov smerom von, mokvanie, hlieny v stolici. Pri komplikáciách nastupuje už aj opuch, hnisanie, zápal, silné krvácanie a bolesti.

Hovorí sa tomu akútny hemoroidálny atak, ktorý je príznakom štvrtého, veľmi nepríjemného štádia hemoroidov. Komplikáciou vonkajších hemoroidov totiž býva aj masívne žilové krvácanie, neznesiteľná bolesť, či dokonca trombóza.

Niektorí pacienti, ktorí chronicky krvácajú, prichádzajú za odborníkom už doslova so závažnou málokrvnosťou.

Neznesiteľná bolesť

Hemoroidy sa delia na vonkajšie a vnútorné. Ak sa vytvoria vnútri konečníka, do troch centimetrov od ritného otvoru, zvyčajne o nich človek ani nevie, kým nezačnú krvácať. Hemoroidy však nemusia byť vždy bolestivé ani poznateľné. Bolestivé sú iba vtedy, ak sa vytláčajú von z konečníka.

Vonkajšie hemoroidy sa tvoria pod kožou okolo konečníka. Sú silne prekrvené a vyzerajú ako tmavočervené až fialové uzlíky. Ak sa zväčšia, zapália či roztrhnú, je to veľmi bolestivé. Bolesti bránia v sedení, chôdzi i v normálnom vyprázdňovaní.

Človek v tomto stave je vyradený z práce a aj bežný život má veľmi komplikovaný, až kým sa príčina tohto stavu neodstráni. Často si nemôže ani sadnúť, cíti trhavé bolesti v konečníku, ktoré sa stupňujú pri stolici a niekedy aj pri plnom močovom mechúre. Môže mať aj zvýšenú teplotu, byť unavený a slabý.

Okultné krvácanie môže sprevádzať bledosť a bolesti. 2 fotografie v galérii Okultné krvácanie môže sprevádzať bledosť a bolesti. Zdroj: Shutterstock

Rôzne metódy

Krvácanie z konečníka je spoločným príznakom rakoviny hrubého čreva a konečníka i ochorenia zlatá žila. Výnimkou nie je ani to, ak sa obe tieto diagnózy vyskytujú naraz. Na druhej strane, treba vedieť, že rakovina nevzniká z hemoroidov.

Mnohí ľudia sa totiž obávajú, že sa im hemoroidy „zvrhnú“. Zvrhávajú sa však najmä spočiatku nezhubné útvary – polypy. Tie treba odstrániť včas v rámci prevencie. Vhodné je však bez odkladania riešiť problém s hemoroidmi.

Existuje mnoho metód šetrného ošetrenia hemoroidov, napr. infračervená fotokoagulácia, kryoterapia (pôsobenie tekutého dusíka), sklerotizácia, laserové ošetrenie či podviazanie hemoroidov gumeným prstencom. Mnohé sa však robia len v súkromných centrách.

Svetlá aj tmavá

Krv sa často objavuje iba v stolici, mimo nej nie. Podľa jej farby sa dá určiť, či pochádza z hornej, alebo dolnej časti tráviacej sústavy. Hornú časť tvoria ústna dutina, hltan, pažerák, žalúdok a horná časť tenkého čreva, tzv. dvanástnik.

Krv pochádzajúca z týchto orgánov má tmavočervenú až čiernu farbu, pretože je čiastočne strávená žalúdočnou šťavou a pôsobením črevných baktérií. Taká krv sa môže v stolici objaviť napríklad pri žalúdočných vredoch.

Krv pochádzajúca z dolnej časti tráviacej sústavy, teda z dolnej časti tenkého čreva a z hrubého čreva vrátane konečníka, má jasne červenú farbu.

Niekedy však môže jasnočervená krv pochádzať aj z hornej časti, napríklad pri infekciách tráviaceho traktu, keď obsah rýchlo prechádza tráviacim traktom a krv sa nestihne začať tráviť.

Niekedy sa tiež môže stať, že krvácanie je veľmi malé a prejaví sa nepozorovateľným množstvom krvi. Je to spomínané okultné krvácanie, ktoré sa dá preukázať iba špeciálnym testom.

Dajte sa vyšetriť

Na okultné krvácanie môžu upozorniť príznaky ako bledosť, únava, zrýchlený tep a u starších ľudí aj zmätenosť. Na nádorové ochorenie hrubého čreva okrem krvi v stolici môže upozorniť aj pocit neúplného vyprázdnenia a striedanie zápchy a hnačky.

Masívne krvácanie do stolice môže byť aj príznakom autoimunitného ochorenia tráviacej sústavy – Crohnovej choroby či podobného ochorenia hrubého čreva – ulceróznej kolitídy. Pri tých však veľmi rýchlo nastupuje aj výrazné chudnutie a časté sú silné bolesti brucha.

Dôležité je vždy pri objavení krvi v konečníku či v stolici navštíviť lekára a o svojom probléme nemlčať. Vyšetrenie konečníka špeciálnym prístrojom proktoskopom je rýchle a nebolestivé. Ak sa urobí včas, môže zachrániť život.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×