Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nákladné autá ako nárazníková zóna, železné ploty a helikoptéry: do Nice sa vrátili masky

13.03.2018 (10/2018) Sadáme do autobusu a čaká nás pätnásťhodinová cesta. Francúzska riviéra, Azúrové pobrežie, prímorské letovisko Nice. Cieľom našej cesty je jeden z najprestížnejších európskych karnevalov.
Nákladné autá ako nárazníková zóna, železné ploty a helikoptéry: do Nice sa vrátili masky
7 fotografií v galérii
Obrie figuríny na alegorických vozoch nešetrili recesiou na margo predstaviteľov svetovej...
Autor fotografie: Matúš Lago

Jeho tradícia siaha až do roku 1873, keď istý pán Andriot Saetone zriadil Výbor pre slávnosti. Výbor pod záštitou obce organizoval a rozširoval festivalové aktivity regiónu. Ešte v tom istom roku sa konal aj prvý ročník karnevalu a až na niekoľko prestávok spôsobených 1. a 2. svetovou vojnou a vojnou v Perskom zálive sa konal každoročne až dodnes.

Zmenšili okruh

Pôvodná trasa sprievodu viedla známou prímorskou promenádou a rôznymi uličkami a námestiami Nice.

Po teroristickom útoku zo 14. júla 2016, pri ktorom práve na obľúbenej promenáde zahynulo 86 ľudí vrátane malých detí pod kolesami 19 ton vážiaceho nákladného auta vedeného sfanatizovaným šialencom z organizácie Islamský štát, túto karnevalovú trasu zúžili na malý mestský okruh.

A hoci sa hovorí, že ani blesk dva razy neudrie na to isté miesto, bezpečnostné opatrenia, ktoré Nice pripravilo, boli aj tento ročník enormné. Ak ešte na pravé poludnie žilo mesto svojím obvyklým ruchom, už o necelé dve hodiny pripomínalo jeho centrum nedobytnú pevnosť.

V prvej línii odparkované nákladné autá a električky ako nárazníková zóna proti podobným šialencom. V druhej línii vysoké železné ploty vsadené do predvŕtaných otvorov na chodníkoch a pri tom všetkom viacnásobné fyzické kontroly pomocou skenerov. Presne takých, aké sa používajú na letiskách.

Niektoré kostýmové a maskérske prevedenia pripomínali slávny Cirque du Soleil. 7 fotografií v galérii Niektoré kostýmové a maskérske prevedenia pripomínali slávny Cirque du Soleil. Zdroj: Matúš Lago

Trojčlenné policajné hliadky vyzbrojené samopalmi chodili sem a tam a dva policajné vrtuľníky neustále krúžili nad našimi hlavami. A to všetko iba preto, aby návštevníci karnevalového Nice vedeli plnými dúškami vychutnať tú neopakovateľnú a teatrálnu atmosféru, ktorou mesto ožíva na dva týždne v roku.

Prvýkrát aj Mirror Family

Ročníku 2018 dominovalo šesť niekoľkohodinových sprievodov za dňa aj v noci, sedemnásť spektakulárnych alegorických vozov a vyše tisíc tanečníkov a hudobníkov z celého sveta...

A medzi nimi prvýkrát v histórii karnevalu aj slovenské a zároveň svetové zoskupenie Mirror Family s dvadsiatimi ligotajúcimi sa tanečníkmi.

„Byť súčasťou tohto karnevalu je pre nás obrovská prestíž a česť!“ hovorí Radovan Michalov, zakladateľ a tvorca „mirorákov“, ako sa medzi sebou familiárne volajú.

„Keďže moja fantázia neustále pracuje na plné obrátky, chcel som už dávnejšie vytvoriť atraktívne teleso, ktoré by zaujalo širokú verejnosť takzvaným ,wow‘ efektom. V roku 2013 sa mi to podarilo zrealizovať a odvtedy sme žiadaným artiklom po celom svete,“ hovorí Radovan o Mirror Family.

A práve s týmto telesom som do Nice pricestoval aj ja, aby som sa ocitol v úlohe pozorovateľa a zachytil cez objektív čo najviac jedinečných okamihov a emócií, ktorými boli tieto dni nabité.

Mirror Family zo Slovenska púta pozornosť médií a divákov... 7 fotografií v galérii Mirror Family zo Slovenska púta pozornosť médií a divákov... Zdroj: Matúš Lago

Mohol by som niekoľko riadkov básniť o skvelej atmosfére v meste, o prepracovaných a nápaditých kostýmoch, ktoré zaplnili ulice mesta či o skutočne výbornej organizácii karnevalu (v porovnaní s festivalmi, ktoré som zažil počas aktívnej tanečnej etapy svojho života, jednoznačne najlepšej).

Mohol by som veru, no nebudem. Omnoho viac totiž povedia fotografie k článku.

Azda len na záver... Som rád, že na Slovensku vznikajú telesá (aj bez priamej dotácie štátu), po ktorých svet baží, hoc doma o nich zatiaľ tak veľa nevieme. A ak obstoja v celosvetovej konkurencii, napĺňa ma to ešte väčším pocitom hrdosti.

Doteraz mi znejú v ušiach slová Cécile Cohen, členky organizačného výboru karnevalu v Nice, ktorá mi počas jedného sprievodu o Mirror Family povedala: „Sú výborní a úplne iní, ako to, čo sme tu doteraz mali. Neviem, ako to robia, ale akosi prirodzene šíria okolo seba radosť a robia ľudí šťastnými.“

A mala pravdu! Ešte nikdy som nevidel toľko spokojných, šťastných a usmiatych ľudí pri pohľade do malých kúskov roztancovaných zrkadiel...

... aj tých najmenších. 7 fotografií v galérii ... aj tých najmenších. Zdroj: Matúš Lago

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×