Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dara Rolins: Niektoré ženy majú pocit, že je frajerina ohovárať a nepriať jedna druhej

12.03.2018 (10/2018) „Zdá sa mi skvelé, keď žena ženu pochváli. Ja sa dokonca za peknou ženou na ulici obzriem. Mne sa ženy páčia. Dokážem ich rešpektovať a som ohromená tým, keď v zrelom veku vyzerajú tak, že mi padne sánka,“ priznáva najinšpiratívnejšia slovenská speváčka Dara Rolins (45).
Dara Rolins: Niektoré ženy majú pocit, že je frajerina ohovárať a nepriať jedna druhej
7 fotografií v galérii
Dara Rolins
Autor fotografie: Avon

Vo vodách šoubiznisu začínala ako útle plavovlasé dievčatko so zvonivým hlasom. Po viac ako tridsiatich rokoch na hudobnej scéne si prešla množstvom medializovaných vzťahov, búrlivých rozchodov, škandálov, a aj napriek všetkému sa ľuďom stále nezunovala. Skôr naopak.

Pre ženy je ukážkovým príkladom, ako vyzerať sexi aj v zrelom veku, pričom sa netvári, že pre svoj zovňajšok nič nerobí. Pomohla si niekoľkými skrášľovacími zákrokmi, pravidelne cvičí a bez okolkov priznáva, že pri sledovaní kalórií a svojho jedálneho lístka je na seba mimoriadne prísna.

Čokoľvek dnes povie, napíše alebo urobí, je pod drobnohľadom všetkých médií. Rovnako ako jej ostatný dráždivý videoklip k skladbe Miesta, v ktorom odetá do priehľadnej spodnej bielizne otvorene spieva o ženskej masturbácii.

Že je to na pomery nášho Slovenska nevhodné, intímne, ba priam zvrátené? „Búrať konvencie a robiť veci trochu inak, po svojom, je to, čo robí Daru Darou,“ tvrdí speváčka.

Skladbou Miesta ste pred pár dňami urobili v slovenskom šoubiznise poriadny rozruch. Ide o dosť odvážny text aj celkový vizuál klipu.

Áno (smiech). Je to celé také šteklivé, sexi, romantické. Divákovi by z toho mali naskočiť príjemné zimomriavky. Navyše, videoklip ku skladbe je naozaj veľmi odvážny. V podstate ide o obrazové stvárnenie mojich kučeravých myšlienok. Lepšie povedané ich doslovný opis.

A pretože je pesnička o tej najprirodzenejšej veci, ktorá k životu, k ženám a, samozrejme, aj k mužom patrí, nemohol v klipe chýbať ani muž. Neznámy muž. To preto, aby o ňom mohli snívať aj iné ženy. A tak ako spievam aj na konci pesničky, poďme si so svojím telom robiť, čo chceme, nikomu tým neubližujeme.

Prešla si množstvom škandálov, momentálne však prežíva spokojné obdobie po boku svojich najbližších. 7 fotografií v galérii Prešla si množstvom škandálov, momentálne však prežíva spokojné obdobie po boku svojich najbližších. Zdroj: Archív D. R.

S točením klipov ste sa rozbehli. V zahraničí fungujú niektorí umelci tak, že ku každej skladbe na albume vydajú zároveň videoklip. Chcete ísť týmto smerom?

Áno, chcela by som, ale uvidím, ako to pôjde v rámci financií, nejakého partnerstva, lebo nedá sa všetko riešiť z vlastného vrecka. To sú presne tie momenty, keď my umelci potrebujeme mecenášov, partnerov, sponzorov atď.

No vo veľa prípadoch si to platím sama, lebo pre mňa je obraz veľmi dôležitým dokreslením mojich myšlienok, nápadov v pesničkách. Rovnako tak, ako to bolo pri skladbe Miesta, ktorá je zároveň jedinou pomalou pesničkou na mojom albume.

Celý album ETC je dosť feministický. Prečo?

Myslím, že od nás – umelkýň – sa tento postoj aj trošku vyžaduje. Cítim to tak a mám potrebu o tom hovoriť nahlas. Veľa žien má feminizmus v sebe, len o ňom nerozpráva, iba tým žije.

A ja som hlas, ktorý to musí povedať všetkým ostatným ženám, ktoré sú ešte stále „pribrzdené“ a majú pocit, že je frajerina sa ohovárať, jedna druhej nepriať, hádzať polená pod nohy a v kancelárii si šuškať: „Bože, tá sukňa a jej krivé nohy...“ Ženy, veď sa preberte! To z nás robí také mrchy, také úbohé „zlobryne“.

Keďže ste neustále na očiach verejnosti, s neprajnosťou a so ženskou závisťou musíte mať bohaté skúsenosti...

Samozrejme, zažívam to aj na vlastnej koži. Občas si takéto ženy myslia, že to nevidím, nepočujem, lebo občas naozaj neriešia a povedia uštipačnú poznámku dva metre odo mňa. Také situácie sa ma vždy dotknú, lebo som citlivá, empatická, no našťastie som sa naučila obklopovať sa ženami, ktoré sú mi blízke prejavom, vyznaním a frajerským prístupom k životu.

Mne sa zdá byť napríklad skvelé, keď žena ženu pochváli. Ja sa dokonca obzriem na ulici za peknou ženou. A to nie je o tom, že mám inú orientáciu. To nie!

Moja orientácia je stopercentne jasná, no na druhej strane dokážem oceniť pekné ženské telo. Mne sa ženy páčia. Dokážem ich rešpektovať a som ohromená tým, keď žena v dospelom (zrelom) veku vyzerá tak, že mi padne sánka.

Spomeniete si na situáciu, keď vás slová nejakej ženy naozaj ranili?

Jednu? Tak teraz ste ma pobavili. Myslím, že každá z nás pozná moc toho ženského žihadla. Jed, ktorý občas vieme vypustiť, má dosť často takmer smrteľné účinky. My ženy vieme byť kruté.

Zároveň si myslím, že tento jav súvisí s inteligenciou, vekom, so sebaláskou a s uspokojením. Je dobré si občas nahlas uvedomiť, že tie najväčšie kráľovné korunku tej druhej upravia, miesto toho, aby jej ju z hlavy zhodili.

Dá sa voči tomu vôbec obrniť?

Pri nepríjemných reakciách pociťujem často ľútosť a potrebu dať tomu dotyčnému zaucho. Také to výchovné: „Sa preber a dospej!“ (Smiech.)

Dara je na sociálnych sieťach veľmi aktívna. Dcéra sa im zatiaľ úspešne vyhýba. 7 fotografií v galérii Dara je na sociálnych sieťach veľmi aktívna. Dcéra sa im zatiaľ úspešne vyhýba. Zdroj: Instagram

Na to, aby vedela žena ženu oceniť, nezávidieť, potrebuje mať dostatočné sebavedomie, vnútornú silu. Kedy ste ju nadobudli vy?

Myslím, že to prichádzalo vekom. Ja som sa hlavne začala mať rada presne taká, aká som. Konečne som prestala riešiť, čo sa mi na mne nepáči, čo mi nevyhovuje. Prijala som sa so všetkým, čo mám. Keď je žena vyrovnaná a spokojná sama so sebou, vtedy dokáže aj nemožné.

Teraz sa logicky natíska otázka, ako sa dostať do tohto štádia? Na to mám jednoduchú odpoveď. Každá máme svoju GPS-ku. Neviem presne vymenovať, čo konkrétne ma robí silnou. Je to zmes viacerých ingrediencií.

No jedno viem, že tá sila vo mne je. Vždy sa zmobilizuje, keď hlava dostane chuť zaoberať sa negatívnymi myšlienkami. Keď som občas lenivá, bezradná, naštvaná, smutná, ľútostivá, sklamaná...

Lebo aj toto všetko som občas ja. Patrí to k životu, patrí to k nám. A na všetky tieto stavy mám (máme) plné právo. Len je dôležité mať nad nimi kontrolu a nedovoliť im nás zlomiť.

Vráťme sa k ženám, z ktorých vám vie padnúť sánka.

Ja osobne prestávam dýchať z Halle Berry. Ach! Dlhodobo ju sledujem. Keď som niekde na letisku a vidím s ňou nejaký rozhovor v magazíne, určite si ho kúpim. Rovnako tak aj na internete ju cielene vyhľadávam, rada čítam jej myšlienky, názory.

Páči sa mi ten rebel v nej. Páči sa mi však aj jej ženskosť, krehkosť a jednoducho jej krása. Jej obyčajná krása a veľkorysosť, ktorú vie prejaviť. Nechcem povedať, že je úplne mojím vzorom, lebo to musí mať žena v sebe tiež. My ženy totiž akosi podvedome inklinujeme k ženám, ktorými buď chceme byť, alebo ktorým sa podobáme.

Možno o tom ani nevieme, ale tak magneticky ako slnečnica k slnku, tak aj my sa k nim obraciame. No páči sa mi aj Sandra Bullock, Jennifer Lopez, ktorá mi síce nie je spevácky blízka, ale to, ako vyzerá, ako sa oblieka, prezentuje, mi je veľmi sympatické.

Kto z blízkeho okolia je pre vás inšpiráciou?

Z úplne blízkeho okolia je to rozhodne moja sestra, to však širokej verejnosti nič nepovie, pretože nie je verejne známa.

V čom konkrétne vás sestra inšpiruje?

Vôbec to nie je o tom, že by bola extrémne silná. No je sama sebou a nebojí sa priznať, keď jej je smutno, keď je zlomená, keď niečo nevie. Raduje sa z úspechu iných žien, aj takých, ktoré osobne vôbec nepozná.

Má krásnu povahu, úplne takú, až som šťastná, že ju mám v rodine, že sa o to s ňou môžem deliť. Že sa s ňou môžem radovať, tešiť, plakať nad rovnakými vecami. Ona je pre mňa naozaj veľkou inšpiráciou.

Vďaka tomu, že, naopak, vy inšpirujete mnohé ženy, ste aktuálne rozbehli spoluprácu so známou kozmetickou značkou.

Áno a teším sa z toho, pretože všade, aj u nás, aj v zahraničí, to funguje tak, že pre každú speváčku, herečku je spolupráca s kozmetickou firmou veľká pocta. Je to znamenie toho, že niečo je v poriadku (smiech).

„Laura má rovnako dlhé nohy ako ja, hoci neviem, po kom je taká vysoká.“ 7 fotografií v galérii „Laura má rovnako dlhé nohy ako ja, hoci neviem, po kom je taká vysoká.“ Zdroj: Archív D. R.

U vás je to v poriadku dlhodobo. Obligátna otázka, čo robíte pre svoj vzhľad?

Prepadla som joge. Aj počas môjho posledného pobytu na Bali som spojila dovolenku s výdatným jogovým tréningom. V podstate sa o svoju figúru už nijako zvlášť nestarám.

Joge sa venujem dva roky a odkedy ju cvičím, vôbec nenavštevujem fitnescentrá, nebehám, pretože beh ani nemám rada. Joga ma udržiava v kondícii nielen fyzicky, ale aj psychicky, čo je pri mojej práci veľmi dôležité.

Hoci sme teraz riešili negatívne reakcie verejnosti, treba povedať, že okrem takýchto reakcií máte aj mnohé pochvalné. Vás obdivujú asi všetky vekové kategórie žien. Aký je to pocit?

Mám neskutočnú radosť, že sa ženy z môjho vzhľadu spolu so mnou tešia! Fungujem ako ich motivátor, inšpirácia. Nebudem vám klamať a tvrdiť, že mi to celé nelichotí. A úprimne sa priznám, aj ja sa čudujem, že dnes vyzerám lepšie ako pred dvadsiatimi rokmi... (Smiech.) No nie je to povzbudzujúce?

Tri roky ste blogovali o svojom živote v seriáli Život podľa Dary na sociálnych sieťach. Prečo ste prestali?

Ani ja nie som bez limitu. Je veľa aktivít, ktoré mi uberajú čas a energiu a aj keď sa to možno nezdá, napísať niečo zmysluplné chce veľa času. Moje myšlienky sa preto celkom prirodzene presunuli do mojich diárov Rok podľa Dary a mojich občasne súvislejších postov na instagrame.

Uvažujem dokonca o knihe, pretože je veľmi skloňovaná medzi mojimi fanúšikmi. Toto je zatiaľ len v rovine možných plánov. Uvidíme.

Na sociálnych sieťach onedlho začne prebiehať kampaň zameraná na podporu žien #fandimezenam, s ktorou sa spája vaše meno.

Som ambasádorkou tejto kampane, ktorá štartuje tento týždeň na Medzinárodný deň žien – na náš sviatok. Zmyslom celej kampane je na účtoch na sociálnych sieťach označiť ženy, ktoré sú pre nás, v tomto prípade pre mňa, inšpiratívne.

Už viete, koho označíte?

Nie je podmienkou, že si musíte vybrať len jednu ženu, našťastie! Ja žijem naozaj v ženskom svete a určite označím svoju sestru, ktorú som už spomínala, a napadla mi teraz aj naša tenistka Dominika Navara Cibulková alebo herečka Zuzka Kubovčíková Šebová.

Sú to moje kamarátky, ktoré sú extrémne ľudské napriek tomu, že sú slávne, sú pod tlakom, opakujem ešte raz, aj napriek tomu všetkému sú úspešné.

Komu okrem spomínaných žien držíte palce vy?

Ženám späť. Všetkým tým ostatným ženám, ktoré ma sledujú, odoberajú cez sociálne médiá, vnímajú a ja cítim ich podporu. Ony zároveň cítia tú moju a celé to je ako jeden začarovaný kruh.

Ženy totiž vedia, že to, čo prezentujem, napríklad aj na spomínaných sociálnych sieťach, je z mojej strany úprimné, že to nie je póza, lebo to sa veľmi rýchlo prejaví. Každý vykalkulovaný spôsob správania a rôzne ťahy, to je naozaj veľmi rýchlo vonku. Ľudia nie sú hlúpi, okamžite vedia čítať medzi riadkami.

Naozaj to vnímam tak, že moja sila a stálosť je v tom, že som k ľuďom úprimná. Dokážem priznať veci, ktoré ma bolia, sú mi nepríjemné, chýbajú mi, ktoré ma trápia, z ktorých som smutná... Rovnako úprimne sa dokážem podeliť aj o všetky šťastné momenty a asi v tom je to kúzlo.

Telo si formuje jogou. 7 fotografií v galérii Telo si formuje jogou. Zdroj: Instagram

Sociálne siete využívate na komunikáciu s fanúšikmi a ste na nich dosť aktívna. Čo Laura? Má už nejakú sociálnu sieť?

Sociálne siete sú veľkým pomocníkom, keďže nám umelcom pomáhajú priblížiť sa k svojim fanúšikom. Napriek tomu Lola našťastie sociálne siete, hlavne instagram, ktorý je teraz v popredí, nepoužíva a verím, že ich ešte dlho ani používať nebude.

Vyrastá z nej veľká slečna. Aká zatiaľ je?

Myslím, že čoskoro ma asi aj prerastie. Nohy už má rovnako dlhé ako ja (smiech). Hoci neviem, po kom bude vysoká, pretože Matěj nie je úplná výška, ale Laura sa zatiaľ naozaj javí tak, že bude dlhonohá. A rovnako aj ona patrí do toho okruhu inšpiratívnych, nepoviem žien, lebo je to skôr žieňa ako žena.

Musím povedať, že nám všetkým robí veľkú radosť. Je láskavá, empatická, má rozumné názory a reakcie, už párkrát nás prekvapila, presvedčila o svojej vnútornej sile. A nemá to nič spoločné s jej malým „pekáčikom buchiet“ na bruchu. Jednoducho je narodená v ženskom svete plnom veľmi silných a múdrych žien, ktoré ju odmalička obklopujú.

Točíme sa tu celý čas okolo feminizmu, akú úlohu tým pádom zohráva vo vašom živote muž?

Áno, hovoríme o ženskej sile, o sebestačnosti. Ja som naozaj sebestačná v mnohých smeroch. No na konci toho všetkého som aj ja „iba ženou“, ktorá potrebuje tie najelementárnejšie emócie. A tie sa nedajú kúpiť. Tie vám musí niekto dať.

Takže áno, jednoznačne som ten typ ženy, ktorý sa občas cíti bez muža úplne bezradne a neúplne. Myslím totiž, že ani s tou „girl power“ sa to nesmie preháňať.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×