Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mladej rodine vyhorel dom do tla, na tragédiu zareagovalo celé Slovensko

09.03.2018 (10/2018) Facebooková skupina na pomoc rodine Repových má dnes 4 342 členov. Mladí ľudia síce v okamihu prišli o všetko, ich tragédia však vyburcovali k pomoci celé Slovensko.
Mladej rodine vyhorel dom do tla, na tragédiu zareagovalo celé Slovensko
6 fotografií v galérii
Zo zariadenia domu sa nedalo použiť takmer nič.
Autor fotografie: Archív M.L a M. R.

Marián Repa (37) a jeho manželka Lucia (33) s deťmi Samkom (4) a Zuzkou (2) zostali 7. februára len v tom, čo mali na sebe. Ich domov sa počas chvíle zmenil na zhorenú ruinu. Marián Repa nám otvára bráničku na pozemok v Pustých Úľanoch. Zvyšky jeho obydlia stoja ďalej od cesty, na zadnom pozemku v záhrade starých rodičov.

„Takto sme dopadli,“ hodí rukou smerom k múrom, ktoré oheň ohlodal až na tehlu. Vidno spečené káble, sčerneté zástrčky. Oheň vznikol pravdepodobne skratom na niektorom z elektrospotrebičov a do hodiny bolo po všetkom.

„Mali sme krátko po kolaudácii. V stredu sme vyhoreli a v piatok sme chceli ísť prepísať hypotéku z rodičovského domu na náš a poistiť aj domácnosť. Mali sme poistenú len stavbu. Ak by bola hypotéka už na tomto dome, banka by nám vzala tie peniaze, ktoré dostaneme aj zo súčasnej poistky,“ pokračuje Marián, keď sa prechádza v troskách toho, čo bolo kedysi chodbou, kúpeľňou či detskou izbou.

Za všetko zariadenie, spotrebiče a nábytok, ktoré museli vyhodiť, nedostanú z poistky nič. Repovci však mali obrovské šťastie, že požiar vznikol počas pracovného dňa, keď boli obaja manželia v práci a deti v škôlke a v jasliach a nikomu z nich sa nič nestalo.

„Lucia bola v práci v Bratislave tretí deň po materskej dovolenke. Ja som bol tu vo vedľajšej ulici, robíme tam stierky na jednom dome. Pracoval som pri okne, cez ktoré by som videl u nás dym, ale bolo prelepené fóliou. Keď na mňa kamarát zakričal, že mi horí dom, bol som tam za pár minút. Všetko už horelo.

V ten deň bolo veľmi zlé počasie, hasiči sa snažili dostať k požiaru, no stále som ich len počul v diaľke. Nemohol som nič robiť, iba som hádzal cez vchod lopatou sneh dovnútra do plameňov. Bola to strašná bezmocnosť,“ láme sa Mariánovi hlas.

Na vysnívanom dome pracovali s priateľmi svojpomocne štyri roky. „Ja sem dokážem ísť, ale moja manželka Lucia tu bola len raz a otočila sa na päte. Pohľad na tú skazu nezvládla.“

Z nového domu Repovcov zostala obhorená ruina. 6 fotografií v galérii Z nového domu Repovcov zostala obhorená ruina. Zdroj: Peter Korček

Majú kde bývať

Stretávame sa Martinom Luptákom (36), ktorý je dnes administrátorom facebookovej stránky Pomoc pre rodinu Repových. Je Mariánovým kamarátom od detstva a treba povedať, že takého priateľa by chcel mať asi každý. Od začiatku totiž spoluorganizuje a koordinuje všetky akcie súvisiace s pomocou rodine.

„Keď im začal horieť dom, volal mi otec. Neváhal som ani chvíľu, vypýtal som sa z práce a okamžite som tam šiel. Bolo to strašné. Repovcom nezostalo vôbec nič. Žiadna vec sa nedala použiť, všetko bolo zničené,“ konštatuje Martin.

Marián zostal v iba pracovnom oblečení a bagančiach, deti nemali nijaké oblečenie ani hračky. Martin ešte v ten deň založil facebookovú stránku na pomoc rodine a veci sa pohli vpred. Ľudia začali Repovcom pomáhať finančne i materiálne.

„Ozvali sa nielen ľudia zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Francúzska či Holandska,“ hovorí Martin.

Obyvatelia Pustých Úľan zorganizovali niekoľko brigád na vypratanie zničeného zariadenia domu, deťom doniesli všetko potrebné. Až dojímavé boli facebookové dražby rôznych vecí – ručne pletených čiapok, tort, spoločenských šiat či kytíc, ktorými sa ľudia snažili získať ďalšie peniaze na pomoc rodine.

Obrovskou pomocou pre Repovcov bola ponuka rodiny Denisy Štedali z Pustých Úľan. Ponúkli im, aby bývali v ich uvoľnenom byte len za náklady až do času, kým si postavia svoj dom odznovu. Keď sme sa stretli s Mariánom, práve sa doň sťahovali.

Spojili ľudí

A to je obrovská úloha, ktorá pred Repovcami stojí. Postaviť svoj dom od začiatku. Múry musia strhnúť, zostane iba základová doska. Už sa im však ozvalo niekoľko firiem, ktoré im chcú reálne pomôcť pri stavbe.

„Firma Baumit by im chcela pomôcť s omietkami, Uniteam HD im poskytol výraznú zľavu na plastové okná. Firma Volkswagen prostredníctvom svojej nadácie venovala 1 000 eur na dlhodobé zaplatenie nákladov na Samkovu škôlku.

Finančne im pomohli aj Západoslovenské elektrárne, viacerí podnikatelia z Pustých Úľan aj Trnavský samosprávny kraj. Ďalšie firmy sa zaujímajú o možnosť prispieť na stavebný materiál, vybavenie kúpeľní a sanitu,“ vyratúva Martin.

Ani on sám však netušil, že len niekoľko dní po požiari sa stane súčasťou bleskovej organizácie benefičnej akcie, ktorá sa za normálnych okolností pripravuje dlhé týždne.

Koncert, ktorý spojil obyvateľov Pustých Úľan i okolitých obcí, bol nezištným nápadom rozhlasového a televízneho moderátora Slavomíra Jurka. To, čo spolu s ďalšími organizátormi v krátkom čase dokázali, aby pomohli Repovcom, je až neuveriteľné.

Rekord organizátorov

So Slavom Jurkom sme sa skontaktovali telefonicky. O nešťastí, ktoré Repovcov postihlo, sa dozvedel dva dni po požiari od kamaráta.

„V piatok mi tú správu povedali, v utorok bol koncert,“ komentoval neuveriteľný výkon seba i ďalších organizátorov známy športový moderátor. Na otázku, ako sa im podarilo vybaviť všetko potrebné v takom krátkom čase, sa zasmial.

Moderátor Slavo Jurko (vľavo) vymyslel a vybavil benefičný koncert. Marián a Lucia Repovci poďakovali ľuďom priamo z pódia. 6 fotografií v galérii Moderátor Slavo Jurko (vľavo) vymyslel a vybavil benefičný koncert. Marián a Lucia Repovci poďakovali ľuďom priamo z pódia. Zdroj: Archív M.L a M. R.

„Museli sme to stihnúť čo najskôr, a stihli sme to. Techniku a ozvučenie som zabezpečil ja, aj som celý koncert moderoval, starostka obce Čataj zadarmo poskytla kultúrny dom, ďalší ľudia zabezpečili catering, predaj lístkov, zdravotnú pomoc, všetci organizátori mali oblečené tričká s výzvou na pomoc rodine. Atmosféra tam bola neuveriteľná,“ hovorí Slavo Jurko o akcii, na ktorú prišlo do čatajského kultúrneho domu takmer štyristo ľudí.

Neuveriteľné je aj to, že sa mu podarilo bleskovo osloviť umelcov, ktorí súhlasili doslova zo dňa na deň a bez nároku na honorár bez zaváhania prišli do Čataja. Na koncerte vystúpili Gladiator, Beata Dubasová, AYA, TWIINS, tanečník Miroslav Bruise Žilka a s účasťou okamžite súhlasil aj herec a spevák Juraj Bača, ktorý sa dokonca zotavoval zo zápalu pľúc.

„Keď zavolali Mariána na pódium, nemohol ani hovoriť. Bolo to naozaj veľmi silné. Aj mňa osobne benefičný koncert i všetka pomoc z našej komunity, ale aj od neznámych ľudí, presvedčila, že vieme byť stále k sebe dobrí,“ konštatuje Martin, ktorý ďalej neúnavne pomáha rodine.

Dali ste nádej

Koncert vyniesol Repovcom niekoľko tisíc eur, facebooková stránka s prosbou o podporu však stále zostáva otvorená. Tú najväčšiu pomoc budú totiž potrebovať, keď sa pustia do stavby.

„Kamaráti sa ma už pýtajú, kedy začneme. Čakáme na potrebné vyjadrenia znalcov a na dokumenty a ideme na to,“ usmieva sa Marián, ktorý je odhodlaný pre svoju ženu a deti zvládnuť náročnú prácu na dome znovu od začiatku.

Nebude však na ňu sám. Ľudia z Pustých Úľan, zo susedného Čataja i z celého Slovenska totiž ukázali, že im nie je ľahostajný osud rodiny, ktorú postihlo nezavinené nešťastie. Rovnako dôležitý ako peniaze je pre Repovcov aj pocit spolupatričnosti, ktorý im dáva silu do ďalších dní.

Lucia to na sociálnej sieti zhrnula: „Ďakujeme za vašu finančnú, materiálnu, ale aj psychickú pomoc. Len vďaka nej, povzbudivým slovám a objatiam, sa vytratil náš pocit beznádeje. Čaká nás ešte dlhá cesta, kým sa vrátime domov, ale vieme, že stojíte pri nás.“

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×