Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dva roky som na materskej, môžem ísť pracovať a neprísť o príspevky od štátu?

13.03.2018 (9/2018) V prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa môže byť dokonca rodičovský príspevok vyplácaný až do veku šiestich rokov dieťaťa.
Dva roky som na materskej, môžem ísť pracovať a neprísť o príspevky od štátu?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Už dva roky som doma s dcérou a chcela by som nastúpiť opäť do práce, pretože mi už nebudú držať tak dlho miesto. Ostatné mamičky mi tvrdia, že môžem ísť pracovať a neprísť o príspevky od štátu. Je to vôbec možné? Potrebovala by som vedieť, či môže byť dcéra v materskej škôlke a ja popritom poberať rodičovský príspevok. Súvisí to napríklad nejako s výškou môjho príjmu?

Diana

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

Zákon nijakým spôsobom nevylučuje možnosť rodiča pracovať a zároveň poberať rodičovský príspevok. Neexistuje ani žiadne obmedzenie ohľadom výšky príjmu alebo toho, či máte príjem zo závislej činnosti, nezávisí to ani od druhu pracovného pomeru či podnikateľskej činnosti. Vzhľadom na to, aj keď opäť začnete pracovať, nezanikne vám nárok na poberanie rodičovského príspevku, ktorý môžete naďalej poberať dovtedy, kým nebude mať vaša dcéra tri roky. Dovŕšením tohto veku vám zanikne nárok na poberanie rodičovského príspevku. V prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu vášho dieťaťa môže byť dokonca rodičovský príspevok vyplácaný až do veku šiestich rokov dieťaťa.

Keďže uvádzate, že chcete dať dcéru do materskej školy, chceme vás upozorniť na možnosť uplatniť si nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorého jednou z podmienok priznania je práve zárobková činnosť. Príspevok na starostlivosť o dieťa môže byť určený až do výšky 280 eur mesačne. Výška príspevku, ktorý by vám bol priznaný, závisí od reálneho preukázania nákladov vynaložených na poskytovanú starostlivosť. Je teda na vašom zvážení, či je pre vás finančne výhodnejšie pokračovať v poberaní rodičovského príspevku alebo požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa. Tieto dva príspevky sa navzájom vylučujú, preto môžete poberať len jeden z nich.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk 

 

Matej Tóth: Viacerí atléti sú obvinení krivo, no nie každý má taký prístup k vedeckým špičkám či peniazom ako ja
S mamou som nikdy nemal dobré vzťahy, zistil som, že si narobila dlhy. Môžem odmietnuť dedičstvo?
Robert de Niro na dovolenke: Spoznali by ste takto hollywoodsku hviezdu?

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×