Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Deťom s rakovinou n.o. pomohla prestavať herňu pre pacientov

07.03.2018 Nezisková organizácia Deťom s rakovinou pomáha už viac ako tri roky Klinike detskej hematológie a onkológie NÚDCH v Bratislave. Prvým veľkým projektom bola vlaňajšia Denná klinika, vďaka ktorej trávia deti choré na rakovinu viac času doma s rodinou.
Deťom s rakovinou n.o. pomohla prestavať herňu pre pacientov
2 fotografie v galérii
Slávnostné otvorenie zrekonštruovanej herne za účasti ministra zdravotníctva Tomáša...
Autor fotografie: Deťom s rakovinou n.o.

Bratislava - Tento rok nezisková organizácia spolu s klinikou zrekonštruovala starú herňu, z ktorej sa stala moderná multifunkčná miestnosť. A to vďaka ľuďom a sponzorom, ktorí Deťom s rakovinou n.o. podporujú. Deti tam už niekoľko týždňov môžu tráviť čas, keď práve nie sú pripútaní na nemocničnom  lôžku. A novej herni sa veľmi tešia.

Už druhý úspešný projekt

Túto moderne naprojektovanú miestnosť, ktorej autormi sú architekti Juraj Halmi a Martina Müllerová,  otvorili  15. februára v medzinárodný deň detskej rakoviny, tzv. International Childhood Cancer Day. Priestor pre oddych potreboval viaceré výrazné úpravy. Chýbali tam úložné priestory, viac miesta na sedenie či rôzne pomôcky. Po novom je herňa zariadená tak, aby bola nielen pohodlná, ale aj bezpečná z hľadiska hygieny.

Je to už druhý väčší projekt prestavby, za ktorým stojí nezisková organizácia Deťom s rakovinou spolu s klinikou. Prvým bola Denná klinika, ktorú začali pacienti využívať vlani s veľmi pozitívnym ohlasom. Táto jedinečná denná ambulancia urýchlila niektoré úkony, napr. podávanie chemoterapie alebo menšie zákroky ako lumbálna punkcia. Pacienti už nemusia byť zakaždým hospitalizovaní v lôžkovej časti. „Herňa je po Dennej klinike ďalším naším spoločným úspechom a krokom k zlepšovaniu prostredia pre našich pacientov a ich rodičov,“  hovorí prednostka KDHaO a predsedníčka Správnej rady neziskovej organizácie Deťom s rakovinou Alexandra Kolenová.

Prestavaná herňa na Klinike detskej hematológie a onkológie NÚDCH Bratislava 2 fotografie v galérii Prestavaná herňa na Klinike detskej hematológie a onkológie NÚDCH Bratislava Zdroj: Deťom s rakovinou n.o.

Viac možností využitia herne

Miestnosť mala doteraz aj obmedzené možnosti využívania. Prestavbou sa to zmenilo a dá sa tam robiť veľa rôznych aktivít. „Miestnosť  má naozaj široké využitie, a to najmä pre art-terapiu, muzikoterapiu a tiež fyzioterapiu. Pacienti musia pre nežiaduce účinky liečby cvičiť s odborníkmi, na čo slúži aj nová herňa,“ vysvetľuje riaditeľka neziskovej organizácie Deťom s rakovinou Katarína Kösegiová. Malí i väčší detskí pacienti sa veľmi potešili projektoru a plátnu, môžu pozerať rozprávky a filmy takmer ako v kine. V herni sa tiež stretávajú a debatujú alebo hrajú spoločenské hry. Aj rodičia detí mávajú v herni stretnutia, napríklad aj pravidelné rozhovory s lekármi a pracovníkmi neziskovej organizácie.

Rekonštrukcia herne bola financovaná z väčšiny zo zdrojov neziskovej organizácie Deťom s rakovinou a z časti dvoma sponzormi,  spoločnosťou Volkswagen Slovakia a spoločnosťou SwissRe.

Ďalší veľký projekt prestavby

Tento rok plánuje nezisková organizácia Deťom s rakovinou spolu s onkológiou a detskou nemocnicou začať veľkú a veľmi potrebnú prestavbu časti lôžkového oddelenia - tzv. časť pre malé deti s desiatimi izbami. Liečia sa tam pacienti od 0 do 8 rokov. V súčasnosti tam chýba vzduchotechnika, nové dvere, v troch izbách aj sociálne zariadenie a mnoho ďalšieho pre bezpečnú liečbu. Klinika detskej onkológie si praje, aby boli izby vybavené  špičkovými prístrojmi, vďaka ktorým nebudú musieť deti v kritickom stave prevážať na jednotku intenzívnej starostlivosti. „Túto rozsiahlu rekonštrukciu budeme financovať z darovaných  2 percent dane od darcov, príspevkov od sponzorov a dobrých ľudí, ktorí chcú pomôcť so starostlivosťou o ťažko choré deti, za im veľmi pekne ďakujeme,“ hovorí riaditeľka Katarína Kösegiová.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×