Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pomáhajú si navzájom: Ružomberčania zlepšujú život v meste pomocou vlastného projektu

15.02.2018 (7/2018) Jana Streitová (66) je celoživotne spätá so svojím mestom. Dnes spravuje nadáciu a občianske združenie, ktoré pomáhajú obyvateľom mesta a zamestnancom fabriky.
Pomáhajú si navzájom: Ružomberčania zlepšujú život v meste pomocou vlastného projektu
5 fotografií v galérii
Práce detí na tému Keby mal Ružomberok diaľnicu sú naozaj dômyselné.
Autor fotografie: Peter Brenkus

Keď sme si dohadovali stretnutie v jej kancelárii blízko ružomberských papierní, stredu hneď vylúčila.

„To by sme sa nemali čas ani porozprávať. V ten deň sem chodia ľudia so žiadosťami o podporu z nadácie Supra a tiež sa zaregistrovať a vyzdvihnúť si členské karty združenia Ružomberčan. Niekedy je tu rad až po schody,“ povedala nám do telefónu.

Keď sme sa s energickou manažérkou oboch týchto inštitúcií stretli, zastihli sme ju nad detskými výtvarnými a literárnymi prácami, ktoré práve chystala na vernisáž.

„Deti ich urobili v školách a poslali nám ich. Zadanie znelo – Ako by sa nám v Ružomberku žilo, keby tadiaľto viedla diaľnica. Mala to byť pôvodne literárna súťaž, ale pozrite sa, deti sa vynašli a urobili kombinované diela,“ ukazuje nám naozaj dômyselne vypracovaný diaľničný tunel, okolo ktorého sú rozosiate na papierikoch nalepené slová súvisiace s diaľnicou.

„Okrem toho nás tento víkend čaká detská lyžiarska súťaž Ružomberský medvedík, naše združenie ju tento rok prvý raz podporuje, prevzali sme štafetu po Mondi SCP. Bude rušno,“ hovorí.

Členovia pribúdajú

Ľudia pre mesto, mesto pre ľudí. Spoločne pre budúcnosť, pridaj sa! To sú slogany, ktoré má Občianske združenie Ružomberčan vo svojom názve. Podľa webovej stránky sú hlavnými sférami jeho záujmu podpora zamestnanosti, turizmu, zlepšenie dopravy a celkovej kvality života v meste Ružomberok a v regióne dolného Liptova.

Dlhé roky pracovala v papierňach, dnes šéfuje združeniu a nadácii, ktoré fabrika financuje. 5 fotografií v galérii Dlhé roky pracovala v papierňach, dnes šéfuje združeniu a nadácii, ktoré fabrika financuje. Zdroj: Peter Brenkus

Zakladajúcimi členmi sú okrem Jany Streitovej bývalý generálny riaditeľ SCP, súčasný riaditeľ SCP-PSS, majster Mondi SCP či asistent primátora Ružomberka.

„Členom OZ Ružomberčan sa môže stať každý, kto chce pomôcť Ružomberku a regiónu dolného Liptova najmä v oblasti zlepšenia dopravy, podpory priemyslu, zvýšenia turizmu, skvalitnenia životného prostredia a vytvárania podmienok pre lepší život nás všetkých,“ píše na webe OZ Ružomberčan.

Združenie je v meste naozaj populárne. Od júna minulého roku, keď vzniklo, má vyše 3 300 členov a ich počet rastie každý týždeň.

„Od 4. januára sa k nám pridalo 530 ďalších ľudí,“ ukazuje nám Jana Streitová kartotéku plnú plastových kartičiek. To, čo zrejme láka Ružomberčanov k členstvu v združení, sú najmä výhody, ktoré im z neho plynú. A tie sú naozaj rôznorodé.

Niekto to platiť musí

Všetko funguje systémom mestských kariet, ku ktorým získavajú členovia združenia napríklad voľné celosezónne vstupy na futbalové zápasy MFK Ružomberok, basketbalové zápasy MBK Ružomberok, na kultúrne podujatia organizované nadáciou Supra, zľavy na mestskú plaváreň, na vstupy do kúpeľov Lúčky či zľavy na ubytovanie v hoteli Malina.

Starších občanov zase priťahuje možnosť nakupovať mäso a mäsové výrobky z mäsokombinátu Tauris. Ďalšou výhodou pre členov, ktorú môžu ružomberskí dôchodcovia nad 65 rokov využívať od minulého augusta, je možnosť jazdiť MHD zadarmo.

„Mnohí povedia, veď ja mám nárok na mestskú dopravu zadarmo, lebo už mám nad 65 rokov. Nie je to tak, dopravný podnik ani mesto takúto možnosť neposkytujú. A niekto to zaplatiť musí,“ hovorí Jana Streitová.

Dodáva, že za financovaním týchto výhod pre občanov Ružomberka stojí Milan Fiľo, majiteľ SCP Mondi, najsilnejšej fabriky v regióne.

„Papierne nám pomáhajú s financovaním akcií nadácie Supra aj s finančnou podporou bývalých zamestnancov papierní, ktorí majú sociálny či zdravotný problém. Sme radi, že takúto možnosť máme a vedenie fabriky sa snaží prostredníctvom nadácie aj občianskeho združenia zlepšovať život ľudí v regióne,“ tvrdí.

Za podporou občanov mesta stojí majiteľ SCP Mondi Milan Fiľo (vľavo). 5 fotografií v galérii Za podporou občanov mesta stojí majiteľ SCP Mondi Milan Fiľo (vľavo). Zdroj: Archív J. S.

Mesiac sa lyžovala

Jana Streitová je celoživotne spätá s Ružomberkom aj s papierňami. Väčšinu profesionálneho života tam pracovala na personálnom oddelení.

„Tá práca ma bavila, lebo zahŕňala pracovné právo, vzdelávanie dospelých, ktoré som vyštudovala, ale aj sociálnu prácu a psychológiu. Teraz v združení a nadácii robím niečo iné, no v podstate je to podobné, je to práca pre ľudí a s ľuďmi,“ tvrdí Jana Streitová, ktorá vypracúva projekty, organizuje rôzne podujatia a komunikuje s tými, ktorí žiadajú o podporu.

Na otázku, či si vie predstaviť, že by už bola na dôchodku a odpočívala, dôrazne pokrúti hlavou.

„Po dovŕšení dôchodkového veku som odišla do dôchodku. Asi mesiac som teda bola doma a chodila sa lyžovať. Potom som však dostala ponuku ísť robiť vedúcu hotela Malina. Tam som strávila tri roky a potom sme založili nadáciu Supra,“ rozpráva mladistvo vyzerajúca dáma.

Očividne je zvyknutá na vysoké pracovné tempo a riešenie problémov za pochodu. Sústavná aktivita je pre ňu asi prirodzená.

„Môj manžel Igor hovorieval, keď niečo opravoval – zabudla si sa ma opýtať, či mi nemáš pomôcť,“ hovorí s úsmevom. „To ma asi charakterizuje vo vzťahu k ľuďom, snažím sa vždy pomôcť a teším sa z úspechu.“

Hoci na projektoch združenia s ňou pracujú aj ďalší ľudia a ich prácu si váži a vyzdvihuje, neodpustí si drobný žart: „Sú to muži. Mám vám hovoriť niečo ďalšie?“

Oddychuje v hájovni

Jana Streitová je dodnes aktívna športovkyňa, aj to ju zrejme udržiava vo fyzickej i duševnej kondícii.

„Jeden z mojich dvoch synov má požičovňu lyží a vedie lyžiarsku školu v Ružomberku. Na lyžiach som celú sezónu. Manžel bol aktívny cyklista. Veľa teda bicyklujem, dnes už len s priateľmi. Druhý syn je lesník a býva v hájovni pri Topoľčiankach. Tam si oddýchnem, srnky a líšky tam chodia až ku dverám,“ rozpráva.

V hájovni strávila aj svoju letnú dovolenku. „Starala som sa o rodinnú farmu, kým bol syn s rodinou a kamarátmi v Chorvátsku. Nič náročné, iba morky, mangalice a jeden ročný býk,“ hovorí s humorom.

Jana Streitová je vášnivou lyžiarkou, šport ju udržiava v kondícii. 5 fotografií v galérii Jana Streitová je vášnivou lyžiarkou, šport ju udržiava v kondícii. Zdroj: Archív J. S.

Aj toho sa jej však podarilo každý večer bez úrazu zavrieť do ohrady. Hoci sa venuje aj svojim štyrom vnúčatám, väčšinu času trávi prácou v občianskom združení a nadácii.

„Keď si čítam niektoré zo žiadostí o finančnú podporu, je mi ťažko. Vtedy si uvedomujem, aké majú niektorí ľudia problémy a akými nepodstatnými vecami sa niekedy trápime,“ zvážnie.

Ako dlhoročná basketbalistka nevynechá ani jeden zo zápasov miestneho basketbalového klubu.

„Aspoň vidím, kto tie permanentky od nás zo združenia využíva a koľko našich členov tam chodí. Predsa, Ružomberok je malé mesto, každý každého pozná,“ usmeje sa.

Svoj vzťah k mestu, kde žije, Jana Streitová vyjadruje jedinou vetou: „Ja som absolútna lokálpatriotka. Som Ružomberčanka a neviem si predstaviť život inde,“ tvrdí. Zrejme aj preto má v komunitnej sfére stále množstvo nápadov.

„Každé mesto vytvárajú ľudia, ktorí tam žijú a pracujú,“ tvrdí. „A je dobré, že časť zisku z ich práce sa vracia tam, kde vzniká.“

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×